CiekawostkiNews

Dlaczego roboty nie zabiorą nam pracy – przynajmniej nie w ciągu najbliższych 10 lat

Żyjemy w wyjątkowej epoce. Auta bez kierowców, drony latające nad miastem i chatboty przyjmujące zamówienia w restauracjach. W rzeczywistości cała ta „rzecz” związana z robotyką i sztuczną inteligencją jest obecnie nazywana następną rewolucją przemysłową. Nie obywa się to bez obaw, że duża część pracowników straci pracę i środki do życia.

Obserwując branżę hazardową, można zauważyć, jak AI powoli wypiera pracowników, znajdujących się w zespole obsługi technicznej. Na witrynach kasynowych znajdują darmowe gry hazardowe, niektóre z nich zostały wymienione w poniższej tabeli:

Nazwa gry Deweloper
Buffalo Aristocrat
Golden Goddess IGT
China Shores Konami
Bier Haus WMS
Double da Vinci Diamonds High 5 Games
Miss Kitty Aristocrat

 

Jednakże w momencie pojawienia się potencjalnych problemów z uruchomieniem powyższych tytułów, będziesz zmuszony do skorzystania z supportu. Aktualnie nadal możesz liczyć na obecność drugiego człowieka, jednakże na pierwszy front zazwyczaj idzie automat, który określi Twój problem, a dopiero później przekieruje do człowieka.

 

W momencie wybuchu pierwszej rewolucji przemysłowej, fabryki i produkcja masowo ściągały pracowników do miast. Produkcja wypierała z rynku indywidualnych rzemieślników. Konsumenci mogli nabywać produkty taniej i szybciej, a to było dobre. Tak, niektórzy pracownicy zostali oczywiście zwolnieni. Natomiast wraz z „rewolucją” powstawały nowe miejsca pracy, a bezrobocie spadło do marginalnego poziomu.

Co mogą robić roboty?

Zasadniczo istnieje tyle różnych typów robotów, ile jest zadań do wykonania. Roboty mogą wykonywać niektóre zadania lepiej niż ludzie, ale inne najlepiej powierzyć ludziom, a nie maszynom. Poniżej wymieniono rzeczy, które mogą robić roboty:

  • Automatyzacja ręcznych lub powtarzalnych czynności w przedsiębiorstwach, lub zakładach przemysłowych. 
  • Praca w nieprzewidywalnym lub niebezpiecznym środowisku w celu wykrycia zagrożeń, takich jak wycieki gazu. 
  • Przetwarzanie i dostarczanie raportów na potrzeby bezpieczeństwa przedsiębiorstwa.
  • Wypełnianie recept farmaceutycznych i przygotowywanie kroplówek.
  • Dostarczanie zamówień internetowych, obsługi pokojowej, a nawet paczek żywnościowych w nagłych wypadkach. 
  • Pomaganie podczas operacji. 
  • Tworzenie muzyki, monitorowanie wybrzeża w poszukiwaniu niebezpiecznych drapieżników, pomaganie w poszukiwaniach i ratownictwie, a nawet pomaganie w przygotowywaniu posiłków.

Typy robotów

Androidy — Są to roboty, które przypominają ludzi. Często są mobilne, poruszają się na kołach lub na gąsienicach. Według American Society of Mechanical Engineers roboty humanoidalne są wykorzystywane w takich dziedzinach, jak opieka i pomoc osobista, poszukiwanie i ratownictwo, eksploracja i badania kosmosu, rozrywka i edukacja, public relations i opieka zdrowotna oraz produkcja. Wraz z eksplozją przypadków użycia i zastosowań rynek androidów ma szansę osiągnąć wartość 13 miliardów dolarów do 2026 roku.

Robot rojowy — Roboty rojowe (zwane też robotami owadzimi) działają we flotach liczących od kilku do kilkudziesięciu tysięcy sztuk, a wszystkie są nadzorowane przez jednego kontrolera. Roboty te są analogiczne do kolonii owadów, ponieważ indywidualnie przejawiają proste zachowania, ale wykazują zachowania bardziej zaawansowane, zdolne do wykonywania złożonych zadań łącznie.

Robot przemysłowy — IFR (International Federation of Robotics) definiuje robota przemysłowego jako „automatycznie sterowany, reprogramowalny manipulator wielozadaniowy, programowalny w co najmniej trzech osiach”. Użytkownicy mogą dostosowywać te roboty do różnych zastosowań. Połączenie tych robotów z AI pomogło firmom wyjść poza prostą automatyzację i przejść do bardziej zaawansowanych i złożonych zadań. Według danych IFR w 2019 r. na całym świecie zainstalowano ponad 390 000 robotów przemysłowych, przy czym prym wiodą Chiny, Japonia i Stany Zjednoczone. W warunkach przemysłowych roboty takie mogą wpływać na::

  • Optymalizację wydajności procesów; 
  • Automatyzowanie produkcji;
  • Przyspieszanie rozwój produktu; 
  • Bezpieczeństwo; 
  • Obniżenie kosztów.

Robot do teleobecności — Robot do teleobecności symuluje doświadczenie — i niektóre możliwości — fizycznej obecności w danym miejscu. Łączy zdalne monitorowanie i sterowanie za pomocą telemetrii przesyłanej drogą radiową, przewodową lub światłowodową, umożliwiając zdalne konsultacje biznesowe, opiekę zdrowotną, monitorowanie domu, opiekę nad dziećmi i inne.

Inteligentny robot — Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj robota. Inteligentny robot ma wbudowany system sztucznej inteligencji, który uczy się na podstawie swojego otoczenia i doświadczeń, aby gromadzić wiedzę i zwiększać możliwości w celu ciągłego doskonalenia. Inteligentny robot może współpracować z ludźmi i pomagać w rozwiązywaniu problemów w różnych dziedzinach.

Obawy przed nową rewolucją robotyczną

Oczywiście, technologia wyeliminuje wiele miejsc pracy — zawsze tak było. Prognozy dotyczące utraty tych miejsc pracy wahają się od kilku milionów do ponad miliarda, jak wykazało niedawne badanie przeprowadzone przez MIT. Skąd ta rozbieżność? Ponieważ nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć wszystkich miejsc pracy, które roboty i sztuczna inteligencja przejmą od ludzi w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Po prostu nie wiemy, dokąd zaprowadzi nas ta technologia.

Jednocześnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć liczby nowych miejsc pracy i zawodów, które powstaną dzięki nowym technologiom. W jednym z badań przeprowadzonych przez firmę Gartner Research stwierdzono, że do 2020 r. zlikwidowanych zostanie 1,8 mln miejsc pracy, natomiast powstanie 2,3 mln nowych. Już dziś istnieje ogromna liczba miejsc pracy w branży technologicznej, które nie istniały jeszcze dziesięć lat temu: najnowocześniejsze programowanie, data science, bezpieczeństwo sieciowe, marketing i sprzedaż. Nie ma powodu, aby sądzić, że zapotrzebowanie na ludzi tworzących nowe technologie i zarządzających nimi będzie maleć.

W krajach rozwiniętych, gdzie łatwo dostępne są dane porównawcze dotyczące wynagrodzeń w różnych branżach, znacznie mniej osób jest skłonnych podejmować niskopłatną pracę, która nie wymaga myślenia i nie pozwala na prowadzenie godnego życia. Młodzi ludzie, którzy kończą szkołę średnią, często mają umiejętności zawodowe i techniczne, które pozwalają im wejść na rynek pracy z umiejętnościami, na które jest zapotrzebowanie. Inni wybierają programy zawodowe i techniczne lub studia w szkołach społecznych, gdzie uczą się korzystać z najnowszych technologii.

Chiny są tego najlepszym przykładem. Dzięki automatyzacji, robotyce i sztucznej inteligencji, Chiny stały się jedną z głównych sił gospodarczych w gospodarce światowej. Dzięki skupieniu się na automatyzacji i nowych technologiach Chiny eksportują obecnie znacznie więcej, niż importują, a w rezultacie wywierają ogromny wpływ na globalny łańcuch dostaw. 

Mniejsze kraje, które mają mniej środków na inwestycje, odczuwają pewne negatywne konsekwencje i będą cierpieć z powodu niemożności konkurowania. Z drugiej strony, mogą one wziąć przykład z krajów takich jak Indie, które weszły w obszary technologii, na które jest duże zapotrzebowanie. Miejsca pracy są — kluczowe jest odpowiednie przeszkolenie ludzi do pracy w środowisku robotyki i sztucznej inteligencji.

Ludzie tworzą i ludzie kontrolują

Roboty i sztuczna inteligencja zostały stworzone przez ludzi — są narzędziami, których możemy używać, gdy wydamy odpowiednie instrukcje. Chodzi o to, że ludzie i technologia muszą ze sobą współpracować — ludzie sprawują kontrolę, a technologia wykonuje to, do czego została zaprogramowana. Pomysł, że technologia zastąpi potrzebę kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów, przywództwa, pracy zespołowej i inicjatywy, jest obecnie raczej niemądry. Pomysł, że ludzie mogą wykorzystać technologię do stworzenia lepszego świata dla nas wszystkich, nie jest jednak głupi, jest fascynujący.

Rozważmy to: Jedną z branż, w których robotyka i sztuczna inteligencja spowodowały największe zakłócenia, jest medycyna. Obecnie dysponujemy robotami i narzędziami sztucznej inteligencji, które potrafią stawiać zadziwiająco trafne diagnozy i przeprowadzać precyzyjne operacje. Czy dzięki tej technologii straciliśmy lekarzy? Odpowiedź brzmi „nie”. Lekarze po prostu nauczyli się korzystać z nowych technologii, aby zapewnić lepszą opiekę zdrowotną.

Podsumowanie — znajdź swoje miejsce pośród robotów

Roboty i sztuczna inteligencja z pewnością zastąpią miejsca pracy — głównie te nudne, niebezpieczne i brudne. Weźmy na przykład górnictwo węglowe. Ilu ludzi nadal chce schodzić do szybu kopalnianego i wydobywać węgiel? Ilu chce narażać się na chorobę czarnych płuc i wiele innych problemów zdrowotnych związanych z tą pracą? Dlatego właśnie miasta górnicze wymierają. Młodzi ludzie z tych miast wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych. A technologia przejmuje to, co pozostało z przemysłu górniczego. Pojawia się zielona energia, a wraz z nią mnóstwo nowych, czystych miejsc pracy i karier. To marsz cywilizacji, który nigdy się nie skończy.

Osoby rozpoczynające dziś pracę będą musiały umieć się dostosować. Będą musiały być głodne wiedzy i zaangażowane w ciągłe kształcenie się, czy to poprzez studia MBA online, uczestnictwo w konferencjach, czytanie książek, słuchanie podcastów, czy też zdobywanie tradycyjnych stopni naukowych. Roboty mogą natomiast sprawić, że ludzie będą bardziej produktywni niż kiedykolwiek wcześniej. Pracownicy będą musieli rozwijać umiejętności techniczne i aktualizować je w miarę postępu technologicznego. Ci, którzy nie chcą mieć do czynienia z technologią, powinni wybrać kariery, w których nie jest ona tak istotnym czynnikiem lub w których zapotrzebowanie na ludzkie umiejętności i talenty pozostaje wysokie.

 

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Ciekawostki