Czy ktoś Was, będąc małym dzieckiem, bawił się w teatr? Ja pamiętam jak razem z przyjaciółmi montowaliśmy scenę z krzeseł, koców a publiczność wygodnie usadawiała się na poduszeczkach. Czasem byli to domownicy a czasem lalki i misie ;-). Wybór repertuary również nie należał do najprostszych rzeczy – czasem korzystaliśmy z gotowych scenariuszy a czasem po prostu improwizowaliśmy. Dlaczego naszło mi na myśl właśnie to wspomnienie? Otóż, stało się to za sprawą pewnej książki – Brzechwa Dzieciom – Dzieła wszystkie – Teatrzyki od wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Książka ta to czwarta odsłona serii adresowanej do młodego czytelnika, która zawiera niezapomniane utwory sceniczne Jana Brzechwy. Dzięki niej dorosły czytelnik również ma okazję do powrotu do swojego dzieciństwa i przypomnienia sobie tych właśnie utworów. Jan Brzechwa to jeden z naszych wybitnych poetów, którego powinno poznać każde dziecko.

 

 

 

 

 

 

A jakie utwory w niej znajdziemy? A co można znaleźć w książce?
Idąc od początku znalazła się tam „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Siedmiomilowe buty”, „Wagary”, czy „Bajki
samograjki”. Oczywiście poza nimi znajdziemy też wiele innych tekstów, które, niezależnie od wieku, czyta się wspaniale, a jeszcze lepiej odgrywa się je podczas wspólnych zabaw z dzieckiem. Taka zabawa w teatrzyk na pewno doskonale rozwinie i pobudzi wyobraźnię dziecka, gdyż wcieli się ono w wymyśloną postać i będzie musiał ogrywać rolę zgodnie ze scenariuszem, lub też dopisywać swoje przygody. Dla większych dzieci możemy zaproponować ćwiczenie pamięci i uczenie się linijek tekstu na pamięć. Myślę, że będzie to świetna zabawa dla każdego z uczestników. I nie pozostaje mi nic innego jak tylko krzyknąć „Kurtyna!”.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Książki