NewsZdrowie

Woskowina w uszach jak sobie z nią radzić

Wiele osób zastanawia się, czym rozpuścić woskowinę w uchu. Częstą przyczyną zatkanych uszu jest woskowina uszna. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że czop woskowinowy może skutkować osłabieniem słuchu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby słuchowy przewód stał się drożny. Z pewnością używanie patyczków kosmetycznych nie jest wskazane. Stosowanie preparatów do czyszczenia uszu jest zdecydowanie najlepszym sposobem na odetkanie uszu. W tym artykule wyjaśnimy, czym cechuje się woskowina w uszach, a także podpowiemy, jak można jej się łatwo pozbyć.

Nadmiar woskowiny

Każdy przynajmniej raz w życiu miał zatkane ucho. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Najczęstsze objawy towarzyszące temu zjawisku to oczywiście szum uszny oraz pogorszenie słuchu. U niektórych pacjentów może wystąpić również ból ucha. Najczęściej po kąpieli lub wysiłku fizycznym pojawia się ta przypadłość. To właśnie wtedy woskowina w uchu pęcznieje i prowadzi do całkowitego zatkania światła kanału słuchowego. Nie ulega wątpliwości, że woskowina w uchu to powód, dla którego ludzie sięgają po patyczki kosmetyczne. Lepiej ich nie używać, ponieważ tylko bardziej wpychamy korek woskowinowy. Warto wspomnieć, że nie jest to niebezpieczna dolegliwość. Jednak dla własnego komfortu psychicznego warto wybrać się do laryngologa na badanie słuchu. Gruczoły zlokalizowane w przewodzie słuchowym są odpowiedzialne za wytwarzanie woskowiny. System usuwania zanieczyszczeń z kanału słuchowego współtworzą gruczoły razem z włoskami wyścielającymi przewód słuchowy. Zobacz czym jest czop woskowinowy: https://www.cmpromed.pl/czop-woskowinowy-przyczyny-objawy-usuwanie/

Usuwanie zanieczyszczeń z ucha

Elementy kurzu oraz pyłu są wychwytywane przez wosk. Wszystkie zanieczyszczenia są później usuwane na zewnątrz przy pomocy włosków. Trzeba również podkreślić, że woskowina uszna zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych ze względu na swój kwaśny odczyn. Jednocześnie woskowina zabezpiecza błonę bębenkową przed szkodliwym działaniem wody. Barwa woskowiny może być różna, jednak najczęściej spotykana jest jasnożółta. Uwarunkowania genetyczne nie są jedynym czynnikiem, który wpływa na nadprodukcję oraz gromadzenie się woszczyny. Produkcję wosku może wzmagać również przebywanie w pomieszczeniach o dużym natężeniu kurzu. Na zatkane uszy bardzo często skarżą się osoby starsze. Jest to skutek wysychania wosku i gromadzenia się czopu twardego woskowinowego. Nie wszyscy wiedzą, że jest to wynik osłabienia aktywności gruczołów woskowinowych. Usuwanie woskowiny mogą utrudniać także zaburzenia w budowie anatomicznej. Chodzi tu przede wszystkim o zwężenie światła przewodu słuchowego. Wiele osób stosuje patyczki kosmetyczne, gdy ucho pozostaje zatkane. Z reguły nie kończy się to dobrze, ponieważ korku woskowinowego nie da się usunąć patyczkiem do uszu, ponieważ umieszczony jest zbyt głęboko. To skutkuje tym, że pacjent dopycha do powierzchni błony bębenkowej czop woskowiny. W niektórych przypadkach może skutkować to uszkodzeniem błony bębenkowej, czyli perforacją. Warto stawić się u lekarza specjalisty, żeby uniknąć uszkodzenia błony bębenkowej. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych laryngologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Laryngolog wykona prosty zabieg płukania ucha.

Zabieg oczyszczania uszu

Warto mieć świadomość, że zabieg trwa krótko i jest mało inwazyjny. Z preparatów do czyszczenia uszu rozpuszczających woskowinę można skorzystać przed wizytą u laryngologa. Dzięki temu będzie łatwiej usunąć czop woskowiny w trakcie płukania ucha w gabinecie lekarskim. Należy pamiętać, że gdy występuje kłucie w uchu to tego rodzaju środki nie mogą być stosowane. To samo dotyczy sytuacji, gdy z ucha wydobywa się ropa lub inna niepokojąca wydzielina. Przyczyną może być rozwijający się stan zapalny. Jest to główne przeciwwskazanie do używania preparatów tego typu. Do płukania ucha wykorzystywana jest letnia woda pod ciśnieniem. Dokładne oczyszczenie kanału słuchowego z zalegającej woskowiny jest możliwe, jeśli lekarz ustawi małżowinę pacjenta pod odpowiednim kątem. Powinno to od razu poprawić samopoczucie pacjenta i przynieść ulgę. Niektóre operacje narządu słuchu również są przeciwwskazaniami. Niezwłocznie po wystąpieniu objawów należy odwiedzić lekarza laryngologa np. w Centrum Medycznym Promed z Krakowa. Chodzi głównie o to, żeby nagromadzenie woskowiny nie przekształciło się w trwałe uszkodzenie słuchu. Płukanie uszu pozwala zlikwidować nadmiar woskowiny, która zalega w kanale słuchowym. W literaturze podkreśla się, że krople lub spraye do uszu można wykorzystać do rozmiękczenia woskowiny. Warto mieć na uwadze, że woskowina pomaga pozbyć się bakterii i zanieczyszczeń, a także utrzymuje uszy w czystości. Do problemów ze słuchem może doprowadzić zatkanie uszu korkiem woskowinowym. Gdy szybko usuniesz nadmiar woskowiny to wszelkie dolegliwości powinny zniknąć. Oczywiście uszy oczyszczają się samoistnie, ale czasami trzeba im trochę pomóc. Wiele osób stosuje domowe metody oczyszczania uszu. Patyczki do czyszczenia uszu są jednymi z najczęstszych sprawców tworzenia się korków woskowinowych. Jednak nie oznacza to, że są zupełnie niepotrzebne.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News