Upadłość konsumencka coraz częściej obija się nam o uszy, jednak nie każdy do końca wie, czym tak naprawdę jest. W tym artykule postaramy się to dość szczegółowo wyjaśnić.
Upadłość to specjalna procedura sądowa, która pozwala na oddłużenie osób, mających problemy ze spłatą swoich zadłużeń. W dniu 24 marca 2020 roku pojawiły się przepisy nowelizacji prawa upadłościowego. Co się zmieniło?
Upadłość konsumencka — dużo prostsza
Zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej zostały znacznie uproszczone, dzięki nowym przepisom. Ta zmiana ma pozwolić obywatelom na szybsze uporanie się z zadłużeniem. Tak więc czy warto z niej skorzystać? Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka dotyczy wyłącznie osób prywatnych, czyli takich, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Dlatego też nie skorzystają z niej osoby samozatrudnione. Dotyczy ona osób mających problemy z płynnością finansową i nie są w stanie spłacić swoich zadłużeń od co najmniej 3 miesięcy. Główny cel postępowania to przede wszystkim pozbycie się długu poprzez:
- zaspokojeniu wierzycieli np. z majątku dłużnika,
- umorzenie części lub całości długów.
Kolejną istotną zmianą jest fakt, że do tej pory sądy mogły oddalać wnioski o upadłość osób, które doprowadziły do swojego zadłużenia poprzez działanie umyślne. Teraz już nie mogą tego robić, dlatego też możesz być spokojny jeśli Twoja niewypłacalność wynika z zamiłowania do zaciągania pożyczek. Ty także masz pełne prawo złożyć wniosek o upadłość.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Ogłoszenia upadłości osoby fizycznej należy bezwzględnie dokonać w sądzie. Aby to zrobić pierwszym krokiem będzie wniesienie odpowiedniej sprawy właśnie do sądu. Najlepiej w tym temacie zdać się na profesjonalistów https://www.oglosupadlosckonsumencka.pl/ Takie pismo może złożyć dłużnik, ale także wierzyciel, wobec którego mamy dług. W czasie trwania postępowania należy udowodnić, że osoba zadłużona nie jest w stanie posiadać środków tak wysokich, aby spłacić zaległe zobowiązania.
Oczywiście należy tu zaznaczyć, że jeśli w toku postępowania sąd stwierdzi, że przyczyną niewypłacalności były zamierzone działania dłużnika, to może być tak, że odmówi on zatwierdzenia planu spłaty wierzycieli. A w konsekwencji odrzuci wniosek o ogłoszenie upadłości.