Poznaj najpopularniejsze podcasty w Polsce i dowiedz się, który najbardziej przemawia do Twoich oczekiwań i wykonuj codzienne obowiązku, edukując się.
Najlepsze podcasty do słuchania podczas niezobowiązujących czynności
Podcasty to bardzo prosty, młody i niezwykle przyjemny wynalazek, który ostatnimi czasy w Polsce cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. Możliwość posłuchania kogoś znającego się na danej dziedzinie lub czegoś, co może nas doedukować, to zawsze dobry sposób spędzenia czasu — zwłaszcza, jeśli można to robić podczas sprzątania, czy innych niezobowiązujących czynnościach, na których nie trzeba się skupiać. Z czasem nawet jednoręki bandyta online nie będzie wymagał aż takiego skupienia i podczas przyjemnej zabawy można sobie włączyć podcast. Kiedy już się wejdzie w świat podcastów, można zauważyć ogrom możliwości, jeśli chodzi o odsłuchiwanie takich nagrań. Pozostaje jedynie zaopatrzyć się z odpowiednie słuchawki (najlepiej bezprzewodowe) i można działać. No, jeszcze tylko wybór najbardziej interesującego podcastu.
Gdzie słuchać podcasty?
Podcasty są ogólnie udostępniane na różnych platformach służących do odsłuchiwania w strumieniu. Wystarczy mieć aktywne łącze internetowe i można śmiało zacząć słuchać. Co ciekawe, praktycznie wszystkie „kanały” są dostępne całkowicie za darmo, a osoby je tworzące zarabiają na reklamach i dobrowolnych dotacjach od swoich słuchaczy. Dzięki temu wszyscy otrzymują dostęp do topowych polskich i światowych podcastów, z których można dowiedzieć się naprawdę sporo ciekawych rzeczy.
Najpopularniejsze w Polsce serwisy z podcastami to:
- Spotify,
- Google Podcasty,
- Deezer,
- Apple Podcasty,
- Overcast,
- Podcast Addict,
- Pocket Casts,
Jak widać, możliwości odsłuchiwania są naprawdę duże, więc każdy bez problemu znajdzie tę platformę, która będzie mu najbardziej odpowiadała.
Najlepsze i najpopularniejsze podcasty w Polsce
Sektor podcastów w ostatnim czasie znacząco się rozrósł i można nawet stwierdzić, że w pewnym sensie wyewoluował z YouTube’a. Kiedy popularne osobistości nagrywały wideo, gdzie wyłącznie rozwodziły się nad różnymi tematami, to oglądanie takiego w filmie z czasem przestało być atrakcyjne. Szybko okazało się, że ten sam format, ale bez obrazu, będzie cieszył się znacznie wyższym zainteresowaniem. W ten sposób powstały podcasty na wszelakie tematy, wśród których każdy odnajdzie temat, który go zainteresuje.
WojewódzkiKędzierski
Aktualnie najpopularniejszy podcast w Polsce, w którym znani publicyści spotykają się ze sobą, żeby porozmawiać o wszystkim, co się dzieje dookoła. Nowe odcinki pojawiają się co tydzień i trwają średnio po 90 minut. Panowie zapraszają do swojego studia znane i kontrowersyjne osobistości, co nadaje audycji dodatkowego smaku i świeżości, której panowie nie tracą w żadnym odcinku podcastu. Do tej pory zaproszono między innymi Roberta Lewandowskiego, Remigiusza Mroza, Rafała Trzaskowskiego, Michała Żebrowskiego, czy Małgorzatę Rozenek-Majdan.
Kryminatorium
Jedna z najdłuższych audycji nowej ery podcastów. Marcin Myszka wyszukuje najciekawsze, najbrutalniejsze i budzące grozę, mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę i tworzy na ich temat niezwykle klimatyczne historie. Lektor opowiada dokładny przebieg zdarzeń i tłumaczy wszystkie poznane do tej pory fakty, dzięki którym można dowiedzieć się, jak dana sprawa wyglądała od obiektywnej strony.
Gutral Gada
Jak mówi sam autor podcastu — Joanna Gutral — wszyscy mamy zdrowie psychiczne, więc dlaczego by o nie zadbać? Audycja skupia się na rozmowach o psychoterapii, psychologii i wszelkimi związanymi z tym tematem problemami. Z poszczególnych odcinków można dowiedzieć się o behawioryzmie, lękach, zmartwieniach, czy o ogólnym znaczeniu psychoedukacji w naszym życiu.
W Polsce zdrowie psychiczne nadal stawia się na dalekim miejscu, a w niektórych kręgach problemy z tym związane są uważane za coś wstydliwego. W rzeczywistości jednak każdy ma coś, co powinien ze sobą przepracować, żeby uniknąć problemów w przyszłości. Dlatego ten podcast można polecić absolutnie każdej osobie, która nie boi się słowa psychoterapia.
Raport o stanie świata
Bardzo dobry i wielokrotnie nagradzany program informacyjny, który porusza wszelkie zagadnienia związane z sytuacją na świecie. Autorem podcastu jest Dariusz Rosiak, który do każdego tematu podchodzi z obiektywnej strony, dzięki czemu odbiorca zawsze wie, że wszystkie informacje, jakie otrzymuje, są obiektywne, a tego w dzisiejszych mediach coraz bardziej brakuje. Dlatego, jeżeli ktoś ma problem z oglądaniem telewizyjnych programów informacyjnych, to powinien raz na kilka dni posłuchać Raportu o stanie świata, a będzie na bieżąco ze wszystkim informacjami.
Podcast historyczny
W historii zawsze jest coś ciekawego do odkrycia. Pozostaje jedynie znaleźć źródło informacji, które przedstawi ją w najbardziej interesujący sposób, a taki z pewnością zapewnia Rafał Sadowski — autor Podcastu historycznego. Program ma już kilkadziesiąt odcinków, które są publikowane w nieregularnych odstępach czasowych (najczęściej co 1-2 miesiące). Autor dogłębnie bada daną historię i przedstawia ją w około dwugodzinnych audycjach. Odcinki mogą być dosłownie o wszystkim — od czasów starożytnych do nowożytnych. Jeśli autor wyszuka odpowiednio interesujący temat, to po prostu go realizuje i trzeba przyznać, że robi to w sposób, który aż chce się słuchać. Dlatego, jeżeli ktoś interesuje się historią, ale standardowe metody zdobywania informacji go nie satysfakcjonują, to Podcast historyczny powinien coś na to zaradzić.
MysteryTV
Coś dla fanów mocnych wrażeń. Popularny lektor Jakub Rutka użycza swojego głosu do czytania najmroczniejszych historii z sieci. W przeciwieństwie do Kryminatorium tutaj nie chodzi o fakty, a jedynie zajmujące, mroczne historie, które mogą być wytworem wyobraźni. Jeżeli ktoś lubi horrory lub książki grozy, to MysteryTV z pewnością mu się spodoba.
Inne popularne podcasty, które warto sprawdzić
Kiedy zacznie się przygodę z podcastami, bardzo szybko okazuje się, że w krótkim czasie przesłucha się wszystkie odcinki i trzeba czekać na coś nowego. Na szczęście podcastów jest wystarczająco dużo i można polecić ich znacznie więcej. Wśród najlepszych podcastów można wyróżnić także:
- Banał;
- Żurnalista— rozmowy bez kompromisów;
- Piąte: Nie zabijaj;
- Psychologia, którą warto znać;
- Za rubieżą;
- Słowiańskie Demony.
Biblioteki popularnych serwisów z podcastami regularnie rozwijają się o nowe projekty, więc zawsze można się zaskoczyć czymś interesującym.