DomNews

Pompa głębinowa do płytkiej studni – na co trzeba zwrócić uwagę?

Spis treści: Wysokość lustra wody, Lustro wody statyczne a dynamiczne, Jakość wody czerpanej ze studni, Wydajność źródła vs wydajność pompy, Ekspert ostrzega.

Większość przydomowych studni to płytkie ujęcia, których głębokość nie przekracza kilkunastu metrów. Prywatni inwestorzy chcą uniknąć wysokich kosztów wykonania studni, dlatego zlecają kontynuowanie prac tylko do momentu natrafienia na pierwszą żyłę wodną. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że płytka studnia, choć względnie tania, może być dość problematyczna w późniejszej eksploatacji – wszystko za sprawą ograniczonej wydajności źródła, jak również niskiej jakości wody. Trudności może sprawić już samo dobranie pompy głębinowej do płytkiej studni. Na co koniecznie trzeba tutaj zwrócić uwagę?

Wysokość lustra wody

Pierwszą rzeczą, jaką sprawdzamy przed zakupem pompy głębinowej, jest wysokość lustra wody. Można to zrobić bardzo łatwo przy pomocy sznurka i klucza nasadowego czy innego ciężkiego przedmiotu. Umieszczamy klucz w otworze studziennym i opuszczamy do momentu, aż dotknie dna. Następnie mierzymy rzeczywistą głębokość ujęcia i tym samym poziom, na jakim znajduje się lustro wody.

Jest to kluczowy etap doboru urządzenia, ponieważ pompa głębinowa powinna być w całości zanurzona w wodzie (a przynajmniej jej silnik), co zapobiega zjawisku suchobiegu.

Lustro wody statyczne a dynamiczne

Sprawdzając wysokość lustra wody nie zapominajmy, że ten parametr może się zmieniać w trakcie poboru. Jest to niemal pewne w przypadku płytkiej studni o niskiej wydajności, zwłaszcza w okresach suszy.

Dynamiczne lustro wody to poziom, do jakiego lustro obniża się podczas czerpania wody ze studni. Aby je sprawdzić, należy użyć np. pompy hydroforowej (można ją wypożyczyć w lokalnym sklepie czy od sąsiada). Może się okazać, że lustro obniża się na tyle, że konieczne będzie zastosowanie dość niskiej pompy głębinowej.

Jakość wody czerpanej ze studni

Nie tyle chodzi tutaj o jakość spożywczą i skład fizykochemiczny wody, co o zawartość piasku. W płytkich studniach zawsze występuje problem podwyższonego zapiaszczenia wody, a to determinuje wybór odpowiedniej pompy głębinowej.

W przypadku wysokiego zapiaszczenia należy się skupić na tzw. pompach antypiaskowych, czyli tolerujących wodę zawierającą powyżej 100 mg/m3 piasku – na rynku znajdziemy modele, które mogą tłoczyć nawet dwukrotnie bardziej zanieczyszczoną wodę (np. wybrane modele Pedrollo czy Belgiardino).

Wydajność źródła vs wydajność pompy

Płytka studnia nie jest w stanie zapewnić bardzo dużej wydajności, z czym po prostu trzeba się pogodzić i mieć to na uwadze, jeśli planujemy użytkować studnię do nawadniania ogrodu czy zasilania różnych urządzeń.

Pamiętajmy, że wydajność pompy głębinowej nigdy nie może przekraczać wydajności studni – mogłoby to skutkować gwałtownym obniżaniem się lustra wody w trakcie poboru i grozić suchobiegiem. Wydajność studni powinien określić jej wykonawca i przekazać tę informację inwestorowi.

Ekspert ostrzega:Musimy również wspomnieć o tym, że zakup pompy głębinowej z silnikiem o mocy nieproporcjonalnej do potrzeb (słynne polskie „na zapas”) nie tylko nie ma żadnego sensu, ale też może narazić inwestora na poważne problemy.Źródło: Moc silnika? to nie jest najważniejsze kryterium doboru pompy głębinowej! (hydros.pl)

Jak widać płytkie studnie stawiają spore wymagania w zakresie doboru pompy głębinowej. Nie można sobie tutaj pozwolić na pełną dowolność i zakup przypadkowego urządzenia, nawet renomowanego producenta.

Z punktu widzenia interesu inwestora najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady ekspertów od pomp głębinowych, którzy po zapoznaniu się z omówionymi parametrami ujęcia na pewno zaproponują odpowiednie urządzenie.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom