NewsPorady

Kupno mieszkania – rynek wtórny czy pierwotny?

Wielu z Was zapewne stanęło kiedyś przed decyzją (lub będzie taką decyzję podejmować) zakupu mieszkania. Na samym początku naszej „zakupowej” drogi mamy bardzo ważne pytanie : Czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy też wtórnego?” Oczywiście oba rozwiązania mają swoje plusy, jak i minusy. Ja dziś spróbuję Wam trochę pomóc – być może po lekturze tego posta będzie Wam łatwiej odpowiedzieć na to pytanie.

 

Dlaczego lepiej jest zdecydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego?  
Przede wszystkim jedną wielką zaletą jest fakt, że wszystko jest nowe. Chodzi tu zarówno o samo mieszkanie jak i budynek. Dokładnie widzimy stan w jakim kupujemy i nie musimy się martwić, że coś nam się zepsuje „ze starości”. Oprócz tego warto jest także zwrócić na wygody, jakie oferuje nowoczesne budownictwo. Przestronne wnętrza, duże tarasy, często recepcja, wygodny parking, czy pełna swoboda w aranżacji mieszkania – nie doświadczymy tego raczej w starym budownictwie na rynku wtórnym. Takie udogodnienia przy budowie nowych nieruchomości znalazłam u www.wan.com.pl
Dużo młodych małżeństw, czy też singli chce również skorzystać z programu MDM, którego założeniem jest pomoc finansowa przy zakupie swojego pierwszego własnego mieszkania. Niestety, na rynku wtórnym bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie nieruchomości pod kątem tego programu. Oznacza to dodatkowe trudności, dla wszystkich osób starających się o wsparcie z tego rządowego programu, a nie chcących kupować mieszkań z rynku pierwotnego.
Warto również dodać kwestię tego, że mieszkania z rynku pierwotnego wiążą się z niższymi kosztami transakcyjnymi. Przy nowych budynkach naszych rachunków nie obarczą wysokie składki na fundusz remontowy, czy horrendalne sumy za ogrzewanie, gdyż są one odpowiednio zaizolowane. Nowe materiały budowlane są zwykle lepszej jakości niż te które były dostępne na rynku kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu. Mają też lepsze właściwości cieplne.
Przy nowym mieszkaniu można też liczyć na bardziej funkcjonalny rozkład – przestrzeń jest lepiej zagospodarowana. Bardzo często jest brane pod uwagę w planie budowy pomieszczenie na garderobę, spiżarnie. Duże okna nadają atrakcyjności całemu lokalowi.
Kolejną zaletą jest także fakt, iż przy zakupie mieszkania od dewelopera możemy liczyć na to, że ewentualne wady
budynku, czy nawet samego mieszkania, zostaną naprawione w ramach gwarancji.
Jeśli chodzi o wady zakupu mieszkania z rynku pierwotnego to na pewno zaliczy się do nich dłuższy czas oczekiwania na mieszkanie – jednak pamiętajmy, że nasz wybór dotyczy wielu lat, więc może czasem warto uzbroić się w cierpliwość. Brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio po zakupie ze względu na konieczność urządzania i wykończenia może być odebrana również jako wada – jednak z drugiej strony jest to ogromna zaleta – wszystko robimy tak jak chcemy. Do minusów dołączymy również mniej korzystne ceny niż w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.
No więc jakie mieszkanie wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż powinniśmy kierować się kwestią naszych preferencji. Przy wyborze warto wziąć oczywiście pod wagę wszystkie wymienione wyżej zalety jak i wady. Ja osobiście wybrałabym rynek pierwotny – lubię wszystko robić według swojego gustu. Jednak na pewno znajdą się osoby chcące zamieszkać na przykład w starej, uroczej kamienicy. Wybór pozostawiam Wam.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News