Z pewnością każdy wie, jak wygląda jojo. To zabawka o bardzo prostej budowie, która składa się z ciężarka w postaci szpulki. Nawinięty sznurek stanowi obciążenie, które sukcesywnie zmniejsza się podczas opuszczania gadżetu w dół.
Siły fizyki sprawiają, że po całkowitym rozwinięciu sznurek powinien ponownie się nawinąć samoczynnie. Oczywiście nie zawsze tak jest! Duże znaczenie ma nasza zręczność oraz stosowana technika. Nie bez znaczenia jest jakość samego produktu. Zastanawiasz się, czy jest to gadżet dla twojego dziecka? Sprawdź poniższe porady.
Czy jojo to zabawka dla dzieci?
Wielu ekspertów twierdzi, że po jojo powinny sięgnąć już kilkuletnie szkraby. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że doskonale pobudza ono rozwój umiejętności manualnych. Wiadomym jest, że początki bywają trudne, ponieważ dziecko nie posiada jeszcze „wypracowanych” ruchów. Pamiętajmy jednak o tym, że trening czyni mistrza. Nawet osoby dorosłe mogą mieć problem z tym, aby uzyskać charakterystyczne odbicie gadżetu. Dla przedszkolaków polecane są przede wszystkim standardowe produkty, które zwykle wykonywane są z lekkiego plastiku.
Jeśli omawiana zabawka przypadnie dziecku do gustu i będzie ono miało chęć rozwijać swoje hobby, to warto zainwestować w jojo profesjonalne. Jest ono nieco droższe, jednak gwarantuje szeroki zakres możliwości. Doskonałe parametry użytkowe sprawiają, że taki produkt można stosować podczas wykonywania rozmaitych trików. W kategorii jojo w sklepie internetowym Zabawka i Wyprawka opisywane gadżety dostępne są w korzystnych cenach, a więc warto zapoznać się z ofertą.
Czym jest profesjonalne jojo i ile kosztuje?
Jojo profesjonalne na pierwszy rzut oka prezentuje się tak, jak produkty za kilka lub kilkanaście złotych. Należy jednak podkreślić, że posiada ono znacznie lepsze właściwości użytkowe.
Średni koszt zakupu to 60-80 zł, jednak bez trudu znajdziemy droższe modele. Takie warianty zazwyczaj wykonywane są z aluminium, co przekłada się na wyższą wagę. Lepsze wyważanie sprawia, że zyskujemy czas na wykonywanie trików. Pełne nawinięcie sznurka na szpulkę trwa dłużej.
Yoyo o bardziej zaawansowanej budowie posiadają szerokie łożysko. Właśnie dlatego po wykonaniu triku konieczne jest najczęściej zastosowanie ruchu „bind”, gdyż w innym przypadku nie uda nam się nawinąć sznurka. Nie można powiedzieć, jaki jest idealny wiek na rozpoczęcie przygody z bardziej skomplikowanym jojo. Cieszy się ono dużym zainteresowaniem zarówno młodszych dzieci (7-12 lat), jak i nastolatków, a nawet dorosłych.
Kilka prostych trików
Istnieje wiele ciekawych trików, jednak na starcie należy postawić na coś prostego. Dzięki temu smyk nie zniechęci się przedwcześnie i będzie posiadać motywację do dalszej nauki. Poprzeczka powinna być podnoszona stopniowo.
1. POWER THROW (mocny rzut)
Pierwszy trik jest bardzo prosty. Trzymając jojo w dłoni, zginamy rękę w taki sposób, jakbyśmy napinali mięśnie. Następnie prostujemy ją zdecydowanym ruchem – jednocześnie wyrzucamy przy tym jojo. Wystarczy delikatnie pociągnąć za sznurek, aby wróciło ono do dłoni. Oczywiście za pierwszym razem może się to nie udać, jednak nie należy się poddawać.
2. FORWARD PASS (rzut do przodu)
Opuszczamy rękę wzdłuż tułowia, a następnie gwałtownym ruchem wyrzucamy jojo do przodu. Po pełnym rozwinięciu sznurek powinien ponownie nawinąć się na szpulkę i wrócić do dłoni.
3. AROUND THE WORLD (dookoła świata)
Postępujemy tak, jak w poprzednim przypadku, jednak po rozwinięciu sznurka zataczamy okrąg jajkiem. W momencie, gdy jojo powróci do punktu wyjścia, pociągamy sznurek i przyciągamy je do dłoni. Możemy wykonać tyle powtórzeń, ile nam się uda.