DzieckoNewsZdrowie

Jakie suplementy warto włączyć do diety dziecka?

Źródłem witamin i składników mineralnych dla dzieci powinna być oczywiście zróżnicowana dieta. Dlatego też nie ma potrzeby podawać zdrowemu dziecku preparatów wielowitaminowych. To co najważniejsze to dbanie o to, aby posiłki dziecka były odpowiednio skomponowane oraz zawierały wszystkie potrzebne do jego rozwoju składniki. Warzywa i owoce powinny gościć zawsze w codziennym jadłospisie dziecka – możliwie jak najczęściej. Jednak, gdy mamy do czynienia z małym niejadkiem, bądź dzieckiem, które często choruje, to podawanie suplementów w postaci witamin może być niezbędne.
Jest również pewna ważna witamina, która powinna być podawana bez względu na dietę, czy stan zdrowa. Mowa oczywiście o D3, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia, a jej braki mogą prowadzić do krzywicy. W Polsce, niestety, niedobór witaminy D3 jest dość powszechny, dlatego zalecenia mówią o konieczności jej suplementacji. Zalecana dawka dobowa to 400 UI. Oczywiście wszystko zależy też od wagi dziecka, miejmy na uwadze to, że dziecko z nadwagą czy otyłością potrzebuje dwukrotnie większej dawki witaminy D3. Taką większą dawkę można również rozważyć w sezonie jesienno-zimowym (październik-marzec, chociaż kwiecień też daje nam w tym roku w kość), a także w krajach położonych na dużej szerokości geograficznej do jakich należy Polska.
Ja w poszukiwaniu właśnie takich suplementów natrafiłam na stronę Domowa Apteczka. A tam znalazłam dwa suplementy, które zagościły w moim domu – Tran oraz Multiomega.
Multi Omega 3 Junior
To syrop o gęstej, aksamitnej konsystencji i żółtym zabarwieniu. Daleko mu do tych znanych rzadkich, przesłodzonych. Jego smak to owoce tropikalne. Przeznaczony dla dzieci powyżej 1 roku życia. Jest to suplement zawierający w sobie wszystko co najlepsze dla naszego dziecka, substancje w nim zawarte oddziałują na szereg ważnych funkcji. To bogate źródło OMEGA 3 – EPA i DHA. Znajdziemy tu także witaminy i minerały. Dzieci chętnie sięgają po tą butelkę, tym bardziej, że widnieją na niej bohaterowie jednej z ulubionych bajek – świnka Peppa i George. Dodatkiem jest prezent – magnes z ich wizerunkiem.

 

Zawarte w preparacie DHA zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Cynk i jod to zapewnienie prawidłowych funkcji poznawczych. Kwas panteonowy utrzymuje sprawność umysłową na prawidłowym poziomie. Prawidłową pracę układu nerwowego zapewniają: jod, biotyna, niacyna, ryboflawina, tiamina, witamina B6 i B12, witamina C. Uczucie znużenia i zmęczenia niwelują : witamina B12 , witamina C, kwas foliowy, kwas panteonowy, niacyna , ryboflawina. Na prawidłowy metabolizm energetyczny mają wpływ: biotyna, niacyna, tiamina, witamina B6. O dobry wzrok zadbają: witamina A, cynk, ryboflawina, DHA. Zdrowe kości i zęby zapewnią : cynk, witamina D i K. Na poprawę odporności wpłyną korzystnie : cynk, kwas foliowy, witamina C. W przyswajaniu żelaza pomoże witamina C. Prawidłową syntezę witaminy D i niektórych neuroprzekaźników zapewni kwas pantoenowy. Prawidłowy metabolizm witaminy A zapewni cynk, a o prawidłowy wzrost dziecka zadba jod.

Tran z rekina grenlandzkiego

Tran podobnie jak MultiOmega 3 ma gęstą, aksamitną konsystencję. Nie wyczujemy tu smaku ryby, za którym nie przepadają ani dorośli ani dzieci. Jego smak to malina, kolor lekko różowy. Nie zawiera w sobie cukru, jest on zastąpiony substancją słodzącą stewią bezpieczną dla diabetyków. Nie zawiera glutenu. Buteleczka mieści w sobie 250ml suplementu.

 

 

W tranie ważne jest, aby zwracać uwagę na zawartość witaminy D, tutaj znajdziemy jej 500 j.m. lub 1000 j.m. w porcji dziennej – w zależności od grupy wiekowej. Olej z wątroby rekina grenlandzkiego, w tym Alkiloglicerole, to eterowe lipidy o dużej aktywności biochemicznej. Rekin to ryba długowieczna i odporna na choroby dlatego olej zawarty w jego wątrobie jest tak cenny. Oprócz oleju z wątroby rekina z wysoką zawartością EPA i DHA oraz witaminy D3 tran został wzbogacony o witaminę A, C, D, E Cynk i Selen. Zawarty w nim olej jest certyfikowany. Wytwarzany w Islandii z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jest również przebadany na obecność metali ciężkich, dioksyn oraz innych zanieczyszczeń.
Jak widzicie suplementacja dzieci nie musi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym – rybim posmakiem i tłustym syropem. Odkąd w moim domu zagościły te dwa syropy, moje dziecko przyjmuje je bardzo chętnie i nie ma już codziennego wybrzydzania. Co ważniejsze pamiętajcie, że witaminę D warto przyjmować cały rok przez całe nasze życie. Sprawia ona, że nasze kości stają się mocne, a zęby są zdrowe. Właściwy poziom tej witaminy to również sprawne funkcjonujący układ krążenia, szczupła sylwetka, a także mniejsze ryzyko rozwoju raka.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko