DomNews

Jaki piekarnik wybrać? Jaki najlepszy? Najważniejsze cechy

Piekarnik należy do tego rodzaju sprzętu, bez którego kuchnia nie istnieje. Niezależnie od tego czy jest urządzona w staroświeckim czy nowoczesnym stylu. Tego rodzaju sprzęt jest nieodzownym elementem kuchni. Choć nie jest tak mocno eksploatowany jak lodówka czy płyta grzewcza to warto poświęcić więcej uwagi i wybrać model, który nie tylko posłuży nam przez lata, ale będzie miał wszystkie niezbędne funkcje.

Jaki rodzaj piekarnika wybrać?

Aktualnie na rynku mamy naprawdę szeroki wybór modeli, dzielimy je ze względu na posiadane funkcje, czy też rodzaj wykonania. Przed zdecydowaniem się na konkretną technologię działania urządzenia, warto zastanowić się, jaka jego forma okaże się najodpowiedniejsza. I tak wyróżniamy trzy główne rodzaje piekarników: piekarnik zintegrowany z płytą grzewczą, piekarnik samodzielny oraz piekarnik do zabudowy. Nie jest to jednak jedyny podział piekarników dostępnych na rynku. Producenci wykorzystują różne technologie zasilania piekarnika i tutaj wyróżniamy:

  • piekarnik elektryczny, który podczas swojego działania wykorzystuje energię elektryczną. Tutaj przy zakupie warto jest zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia, gdzie A będzie najbardziej energooszczędna, natomiast G najmniej. Dobrym przykładem będzie model Electrolux Sorround Cook oferujący równomierne pieczenie na wielu poziomach.
  • piekarnik parowy to urządzenie umożliwiające pieczenie na parze przy wykorzystaniu różnych stopni wilgotności. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących zdrowe i lekkie potrawy. Jako, że pracuje w temperaturach niższych to jest zazwyczaj uzupełnieniem tradycyjnego piekarnika. Na rynek właśnie weszły nowe modele piekarników parowych od Electrolux. Poszczególne serie posiadają bardzo interesujące funkcje. I tak na przykład 600 PRO SteamBake ma możliwość pieczenia chleba i ciast, 700 PRO SteamCrisp oferuje pieczenie na parze.

  • piekarnik gazowy należy do standardów jeśli chodzi o piekarniki i był do niedawna dość często spotykany w domach, jednak w tym momencie odchodzi się już od używania gazu i większość osób decyduje się na piekarniki elektryczne.

Jaki piekarnik wybrać? Najważniejsze parametry

Oprócz wyboru konkretnego rodzaju urządzenia należy także określić przeznaczenie naszego piekarnika, oraz częstotliwość jego wykorzystania w przyszłości. Na tej podstawie wybierzemy najistotniejsze parametry użytkowe, które wpływają na możliwości sprzętu.

  • Typ piekarnika. Oprócz standardowych, uniwersalnych piekarników znajdziemy także kompaktowe modele wyposażone w mikrofale. W tej samej kategorii dostępne są także modele z termoobiegiem oraz funkcją Dual Cook, czyli dwie oddzielne strefy pozwalające na przygotowanie dwóch potraw w tym samym czasie.
  • Programy często są wyznacznikiem jeśli chodzi o przydatność piekarników. To one pomagają nam w dostosowaniu parametrów pracy urządzenia do przygotowywanych potraw.
  • Prowadnice potrafią ułatwić posługiwanie się piekarnikiem, wyjmowanie przygotowanych potraw. Dlatego zastępuje się zwykłe prowadnice drabinkowe prowadnicami teleskopowymi, które wysuwają się jak szuflada.
  • Czyszczenie piekarnika staje się coraz łatwiejsze, gdyż większość z nich dysponuje specjalnymi funkcjami samooczyszczania wnętrza. Proces ten może zachodzić w różny sposób na przykład czyszczenie pyrolityczne, czyszczenie katalityczne, czyszczonenie przy pomocy systemu parowego, hydrolizy, technologii ecoClean.
  • Wielkość ma tu zasadnicze znaczenie, gdyż wpływa na codzienny komfort użytkowania urządzenia. Na określenie rozmiaru i pojemności urządzenia składają się dwa czynniki – powierzchnia pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany piekarnik, a także liczba osób, które będą z niego korzystać. Standardowe piekarniki mają szerokość około 60 cm.
  • Sposób otwierania drzwiczek może być dwojaki. Od dołu jest mechanizmem najpopularniejszym jeśli chodzi o piekarniki. Mogą być także drzwczki otwierane do boku. Takie rozwiązanie jest wygodne I zapewni łaty dostęp do potraw.

Wybierając piekarnik warto przemyśleć jakie powinien mieć funkcję i jak często będziemy z niego korzystać. Biorąc pod uwagę powyże punkty powinnyśmy być zadowoleni z zakupu.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom