Co może być trudnego w zakupie odkurzacza? Przecież ma on spełniać swoją podstawową funkcję, czyli dobrze zbierać kurz, brud, okruszki itp. Jednak dzisiejszy rynek jest bogaty w różne modele, które posiadają „milion” dodatkowych funkcji i nadzwyczajniej w świecie człowiek wariuje przy takiej mnogości wyboru. A jeśli mamy dodatkowo w domu alergika to wybór staje się jeszcze trudniejszy.
Odkurzacz workowy czy bezworkowy?
Jest to pierwsze pytanie jeśli chodzi o wybór odkurzacza. Zwykle rozważamy tutaj też kwestie ekonomiczne, czyli koszt zakupu worków. Wiele osób przelicza, że zamiast wielokrotnie kupować nowe, lepiej wybrać model z wyjmowanym pojemnikiem na śmieci, który po odkurzaniu wystarczy opróżnić i umyć. Jednak odkurzacz bezworkowy nie jest odpowiednim wyborem dla alergików, gdyż w ich przypadku taka opcja to narażanie się na dodatkowy kontakt z alergenami, gdyż uwalniają się one podczas opróżniania pojemnika. Może to powodować przykre dolegliwości w postaci ataków kaszlu i kataru. Dlatego w przypadku alergików najlepszą decyzją będzie wybór tradycyjnego modelu – workowego. Przy jego eksploatacji należy pamiętać, że wyższy poziom filtracji powietrza, które wydostaje się z odkurzacza, zapewniają worki materiałowe, a nie papierowe. Dodatkowo niektóre modele odkurzaczy oferują zastosowanie specjalnych wielowarstwowych worków z materiału, posiadającego powierzchnię pokryte nanosrebrem, które zabija bakterie i pochłania nieprzyjemne zapachy. Worki do odkurzaczy pasujące do 4388 modeli znajdziecie na Świat Worków.
Co to jest filtr HEPA ?
Filtr to również istotny element, na który warto zwrócić uwagę w przypadku wyboru odkurzacza. Odpowiada on za utrzymanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia i zapobiega wydostawaniu się ich na zewnątrz wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Filtr wraz z workiem, składa się na system filtracji, który w przypadku alergików musi być szczególnie szczelny. Dzięki niemu nie spotkamy się z tumanami kurzu, tak jak to bywało w przypadku starych odkurzaczy. Dziś stosowanie tego typu rozwiązania jest standardem. A jaki filtr wybrać? Oznaczenia są na prawdę różne, ale panuje jedna zasada – im wyższy numer, tym wyższy poziom oczyszczenia. W przypadku osób cierpiących na alergię słusznym rozwiązaniem będzie odkurzacz z filtrem HEPA, gdyż zapewnia on filtrację na poziomie ponad 99% i zatrzymuje cząsteczki do 0,3 mikrona. Oczywiście należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i wymianie. A co jeśli zdecydujemy się na odkurzacz z filtrem wodnym ? Pamiętajcie, że jego eksploatacja może być nieco uciążliwa. Nie wystarczy tylko wymienić filtr, ale po każdym jego użyciu należy wszystko rozmontować, umyć i wysuszyć.
Na jaki odkurzacz się zdecydujecie zależy już od Was, jednak myślę, że warto tą decyzję rozważyć i wziąć pod uwagę samopoczucie naszego alergika.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom