NewsPorady

Jaki alkomat wybrać? Polecane alkomaty

wirtualny alkomat
wirtualny alkomat

Jazda samochodem wymaga szczególnej uwagi i skupienia. Nic nie może nas rozpraszać, gdyż w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo. Jednak czasem zdarzy się, że wsiadamy za kółko, będąc na przykład, dzień po imprezie. Nie jesteśmy wtedy do końca pewni czy na pewno możemy prowadzić samochód. Jak to sprawdzić? Jaki alkomat wybrać?

Przepisy prawa polskiego w  obszarze jazdy pod wpływem alkoholu są dość rygorystyczne. Już 0,2 promila alkoholu wykazane w badaniu policyjnym, narazi nas na duże kłopoty. Dlatego też warto zabezpieczyć się przed nimi i mieć zawsze pewność, że wsiadamy za kółko trzeźwi. Co nam w tym pomoże? Oczywiście alkomaty, które są dostępne na naszym rynku. Wyróżniają się one jakością wykonania oraz funkcjonalnością. Wybierając alkomat, zwróćmy uwagę na pomiar alkoholu, który powinien być możliwie jak najbliższy ewentualnemu pomiarowi wykonanemu przez policję.

Jakie są rodzaje alkomatów i jak działają?

Sposobów działania alkomatów jest kilka. Mamy do wyboru: alkomat jednorazowy, alkomat półprzewodnikowy, alkomat elektrochemiczny. Każdy z nich potrafi wykryć alkohol w wydychanym przez nas powietrzu. Wszystkie te urządzenia dostępne są na PROMIL-LAB.

Alkomat jednorazowy będzie odpowiedni dla osób niekorzystających często z tego typu urządzeń. Koszt jego nie jest dość duży, znajdziemy urządzenia w kwocie do 100 zł. Nie jest on bardzo dokładny, jednak wskaże nam podstawowe informacje i na ich podstawie z powodzeniem zdecydujemy, czy możemy prowadzić samochód, czy lepiej zostać w domu.

Alkomat półprzewodnikowy można zdobyć już w cenie do 200zł. Technologia tutaj opiera się na specjalnej elektrodzie, której powierzchnia utlenia się po zetknięciu z cząsteczkami alkoholu. Takie zjawisko jest sygnalizowane jako zawartość alkoholu i odpowiednio skalowane. Alkomaty półprzewodnikowe mają dość przystępną cenę, jednak można w nich dopatrzeć się dość istotnej wady. Na zafałszowanie pomiaru mogą wpłynąć pewne czynniki. Jeśli przed pomiarem wypalimy papierosa lub jeśli jesteśmy w trakcie przyjmowania określonych leków.

Alkomat elektrochemiczny jest na pewno dokładniejszy, jednak jest też droższy. Ma zainstalowany czujnik elektrochemiczny, dzięki czemu nie jest tak czujny na dym papierosowy. Wyniki są trudniejsze do zafałszowania. Używane są tu specjalistyczne związki chemiczne, które odpowiednio reagują z cząsteczkami alkoholu. Pomiar w alkomatach elektrochemicznych jest dokładny i bardzo wiarygodny.

Jaki alkomat wybrać?

Podejmując decyzję, jaki alkomat wybrać należy przyjrzeć się jego głównym cechom. Dobry alkomat w warunkach domowych szybko i bardzo precyzyjnie określi nam, czy jesteśmy w stanie prowadzić samochód. Kupmy taki, który da nam pewność precyzji pomiaru i zgodności wyniku z badaniem policyjnym. Wybierzmy urządzenie posiadające atesty, świadczące o zgodności z odpowiednimi normami. Na przykład z normą EN 15964.

Zwróćmy uwagę na dopuszczalny błąd pomiaru, który zawsze jest określony przed producenta. Nie powinien on przekraczać 0,1 promila. Wyniki pomiaru powinny być dla nas w pełni zrozumiałe i czytelne. Dlatego też alkomat z wyświetlaczem będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż diody świetlne potrafią być mało precyzyjne.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

1 Comment

  1. Najlepiej wybrać alkomat z sensorem elektrochemicznym, są najdokładniejsze. Policja też takich używa 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News