W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej z nas stara się dokonywać wyborów zgodnych z ideą „zero waste”. Nie inaczej jest podczas Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to mamy okazję połączyć tradycyjne świętowanie z ekologią.
Ekologiczne porządki — zacznij od domu
Święta to czas gruntownych porządków, a ekologiczne sprzątanie jest proste i skuteczne. Zamiast sklepowych detergentów, użyj mieszanki soku z cytryny i sody oczyszczonej do czyszczenia zlewu, a piekarnik wyczyść mieszanką soli, octu i wody. Na zakurzone blaty spróbuj oliwy z oliwek z wodą i olejkiem sosnowym. Takie rozwiązania są bezpieczne dla zdrowia i środowiska.
Ozdabianie domu naturalnymi materiałami to nie tylko piękno, ale i szacunek dla natury. Wykorzystaj sosnowe szyszki, orzechy, jabłka, wiklinę, czy laski cynamonu. Suszone plasterki cytryn i pomarańczy z goździkami to piękna i aromatyczna dekoracja.
Choinka: żywa czy sztuczna?
Wbrew powszechnym opiniom, sztuczna choinka może być bardziej ekologiczna, jeśli służy nam przez wiele lat. Jeśli jednak wybierasz żywą, pomyśl o drzewku w doniczce, które po Świętach odzyska swoje miejsce w naturze.
Dla dzieci własnoręcznie pieczone pierniki czy muffiny to doskonały prezent. Dorośli z pewnością docenią domowe nalewki w ozdobnych karafkach. Taki prezent pozostanie w pamięci na długo.
Wykorzystaj suszone owoce, kwiaty, materiałowe wstążki, czy biodegradowalną folię do pakowania prezentów. Na stronie internetowej szyjemykolorem.pl znajdziesz alternatywną wersję opakowań na prezenty. Bez generowania śmieci, nieekologiczny papier prezentowy zamień na wielorazowe worki bawełniane na prezent świąteczny.
Świąteczny stół w stylu eko
Zamień tradycyjne serwetki na dekoracje z juty lub lnu, udekorowane szyszkami i laskami cynamonu. Stroiki z gałązek zamień na rośliny w doniczkach, jak gwiazda betlejemska czy miniaturowy iglak.
Nowoczesne diody LED to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych światełek. Oświetlenie bateriowe to kolejna opcja, ale pamiętaj o segregacji zużytych baterii.
Dzielenie się jedzeniem
Zamiast wyrzucać resztki jedzenia, można je podzielić z innymi. Inicjatywy takie jak Foodsharing pomagają w zmniejszeniu marnowania żywności. Pamiętajmy też o odpowiednim przechowywaniu i wykorzystaniu resztek, np. zamrażając mięso czy wykorzystując resztki w nowych daniach.
Świetny post! Po Twoim wpisie, widzę, że moje święta również są ekologiczne, ba myślę, że powoli stają się u mnie tradycją! 😀 Wszystko o czym piszesz, jest mi znane, wszystko „stosuję” od lat – jeśli można się tak wyrazić. Jedzenie jest przygotowane w takich ilościach, by zostało tylko na dzień po świętach. Choinka od lat sztuczna, ta sama, ozdoby również – naprzemiennie dwa komplety ozdób, jednego roku jedne, drugiego drugie, trzeciego mieszanka trochę z pierwszego, trochę z drugiego i zawsze wszystko do siebie pasuje. Soda, ocet, cytryna – zawsze są w domu i często wykorzystuję je przy sprzątaniu. Pojęcie: „szał przedświątecznych zakupów” zwyczajnie u mnie nie istnieje, bo kupuję tylko jedzenie i to w rozsądnych ilościach! A prezenty? Często były szukane na siłę, niechciane, dlatego udało mi się przekonać moją rodzinę do tego, by pożegnać się z taką tradycją i o dziwo każdemu jest z tym dobrze! 🙂