DomNews

Jak pielęgnować i czyścić wełniane dywany?

Zakup dywanu wełnianego często  wiąże się ze sporym wydatkiem. I oczywistym jest, że gdy już położymy go u siebie w domu, to chcielibyśmy, aby zachował on swój atrakcyjny wygląd jak najdłużej. Jaka więc jest recepta na odpowiednią pielęgnację i czyszczenie?
Podstawową zasadą jest odpowiednia jego pielęgnacja i czyszczenie. Jeśli chodzi o pielęgnację to oczywiście należy zacząć od odkurzania – róbmy to regularnie. Pamiętajmy przy tym o wymianie worka w odkurzaczu, gdyż zapchany i pełny worek spowoduje, że nie będzie on pracował wydajnie. Największy wybór worków znajdziecie na ŚwiatWorków.pl. Taka systematyczność w usuwaniu kurzu, włosów oraz piasku z runa da nam gwarancję na uniknięcie poważniejszych zabrudzeń.
Przyda się także specjalna końcówka do odkurzacza, wyposażona w szczotkę lub taka z regulowaną długością włosia. Dywan odkurzamy regularnym, posuwistym ruchem. Ważne, aby nie naciskać zbyt mocno, gdyż jest ryzyko uszkodzenia runa. Ostatnie odkurzanie warto wykonać zgodnie z jego kierunkiem układania się na dywanie.
Jeśli mamy w domu dywan o mniejszej powierzchni to warto go także wytrzepać. Gdy na dywanie stoją ciężkie meble, wato je czasem przesunąć, by uniknąć trwałych zagnieceń runa.
Właścicieli nowych wełnianych dywanów często niepokoi zjawisko jakim jest wychodzenie elementarnych włókien. Jednak nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować, gdyż taki proces jest naturalny i wynika on ze specyfiki tkanych z wełny pokryć podłogowych. Takie luźne włókna to zazwyczaj te, które pozostały po procesie cięcia, strzyżenia i podklejania dywanu. Nie zamocowano ich w splotach runa, dlatego też wychodzą na jego powierzchnię. Jednak taki ubytek nie powoduje pogorszenia jakości dywanu. Powierzchnia stopniowo ulegnie naturalnemu spilśnieniu i wychodzenie włókien ustanie. Metodą na skrócenie tego procesu jest częste i staranne odkurzanie w początkowym okresie zaraz po jego zakupie.
Jeśli na dywanie pojawi się plama lub intensywne zabrudzenie, pamiętajmy aby niezwłocznie je usunąć. Zaschnięte, stare plamy są trudne do wywabienia. Stosujmy przy tym środki odplamiające przeznaczone do czyszczenia dywanów. Najlepiej najpierw przetestować je w mało widocznym miejscu. Tym sposobem sprawdzimy czy nie niszczą naszych włókien oraz nie spowodują przebarwień. Jeśli mamy plamy z płynów to najlepiej osuszyć je najpierw papierowym ręcznikiem. W żadnym wypadku nie trzyjmy, gdyż to tylko powiększy zabrudzenie i zniekształci runo. Taką plamę czyścimy od krawędzi do jej środka. Gdy już zastosowaliśmy odplamiacz, następuje czas na wypłukanie tego miejsca wodą.
Jeśli nasz dywan będzie wymagał czyszczenia na mokro, możemy zastosować tzw. metodę szamponowania. Zabezpiecza ona dywan przed przemoczeniem. Możemy to zrobić za pomocą gąbeczki, lub przy zastosowaniu odkurzacza piorącego, lub oddać dywan w ręce fachowców. Jeśli jednak sami zdecydujemy się to zrobić to pamiętajmy, aby na początku dokładnie odkurzyć dywan i starać się go nie moczyć podczas tego zabiegu. Suszymy dywan tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.
A Wy jak dbacie o swoje dywany? Macie sprawdzone sposoby na plamy?

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom