News

Jak nauczyć psa sztuczek?

Zabawa w psie sztuczki jest jedną z najprzyjemniejszych form nauki, a dodatkowo buduje więź pomiędzy zwierzakiem a właścicielem. Oprócz satysfakcji z tego, że udało się nam nauczyć naszego psa czegoś, takie sztuczki pomagają psu się rozwijać, staje się on bardziej świadomy swego ciała, obecności tylnych łap czy ogona. Pies zaczyna myśleć, nie podąża ślepo za przysmakiem, lecz zaczyna kombinować „Co zrobić, aby zasłużyć na nagrodę od właściciela?„. Więc jak należy odpowiednio szkolić psa?

Ustal typ osobowości swego psa

Psy przyswajają poszczególne sztuczki w różnym stopniu. Bywa też tak, że nauka danego triku nie wychodzi Wam od początku i nie przynosi, żadnych efektów, a inne psy pojmują go w mig. Dzieje się tak, gdyż tempo przyswajania danej sztuczki jest zależne przede wszystkim od stopnia jej trudności oraz od intelektualnych możliwości psa. Jednak nie zapominajmy również o osobowości swojego psa – przybijanie piątki, turlanie się – tych sztuczek łatwo nauczymy psa posiadającego niski popęd do walki, dużo trudniej pójdzie nam z takim, u którego ten popęd jest silniejszy. W prostych słowach taki pies nie „zniży się” do wykonywania „lekkich” sztuczek. Zwierzę, które posiada instynkt łowczy najszybciej przyswoi szukanie na komendę, czy skok przez przeszkodę. Pies posiadający osobowość stadną z łatwością nauczy się sztuczek typu „nie przekraczaj tej linii”, „zostań”, „smakołyk na nosie”. Oczywiście jest to pewne uproszczenie i wcale nie musi być tak, że pies o silnym popędzie nie nauczy się sztuczek z innych osobowości, jednak chodzi o to, że chętniej będzie przyswajał te sztuczki, które pasują do jego osobowości.

 

Nauka sztuczek będzie zdecydowanie łatwiejsza, gdy Twój zwierzak posiada jakiś zabawny nawyk

Potraktuj tą wyjątkową zdolność jako punkt wyjściowy do nauki sztuczki. Gdy zauważysz, że zwierzę robi coś, co mógłbyś łatwo przekształcić w sztuczkę, wtedy daj mu sygnał, na przykład poprzez pochwałę i nagrodę w formie smakołyka. Jeśli szukasz odpowiednich łakoci dla swojego pupila to znajdziesz je w ofercie sklepu NaszeZoo.pl w dziale przysmaki dla psa. Teraz wystarczy, że skojarzysz dane zachowanie psa z odpowiednią komendą
słowną. Po paru takich razach zwierzak nauczy się wykonywać tę sztuczkę
na żądanie.

Ucz psa stopniowo

Klucz do nauki sztuczek tkwi w umiejętnej sekwencji zachowań psa, czyli dzielenia go na elementy o tyle proste, aby pies był w stanie ich się bez problemu nauczyć. Gdy przykładowo chcemy nauczyć psa podawania łapy, zacznijmy od brania do ręki jego łapy z równoczesnym wypowiadaniem komendy. Pamiętajmy również o pochwale i nagrodzie w formie smakołyku. Powtarzanie tej czynności sprawi, iż pies się do niej przyzwyczai na tyle, że będzie ją wykonywał, gdy go o to poprosimy.
A czy Wasz pies zna jakieś sztuczki ?

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News