DzieckoNews

Jak leczyć wysypkę u niemowlaka – krostki, grudki i czerwone plamy

Wysypka u niemowlaków może mieć różne podłoże i różnić się między sobą wyglądem. Nieraz pojawia się na krótko i szybko znika. Innym razem może świadczyć o alergii lub poważnej choroby. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia wysypki u dzieci.
Mówić o wysypce na skórze mamy na myśli różnego rodzaju drobne lub większe krostki oraz grudki. Może różnić się kolorami. Występuje wysypka biała, różowa oraz czerwona. Czasem tworzą się większe zajęte nią miejsca, opanowując całe ciało, ale występuje również pojedynczo. Zazwyczaj pęcherzyki są wypełnione surowiczym płynem lub ropą, ale nie jest to regułą. Mogą z nią występować także inne objawy, wtedy świadczy o poważniejszej chorobie.

Najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt

Powodem zmian skórnych bywają choroby wirusowe, bakteryjne, ale również alergie. Wysypka pojawia się także kiedy latem doprowadzimy do przegrzania skóry dziecka. Ślad po sobie zostawiają również owady takie jak komary czy meszki. U niemowlaków pojawia się trądzik niemowlęcy, spowodowany hormonami z organizmu matki. Występuje przy reakcji alergicznej na białko mleka krowiego, detergenty i kosmetyki. Jednak te są niegroźne i szybko mijają same. Czasami wysypka świadczy o groźnych chorobach, wymagających interwencji lekarza.

Jakie choroby wieku dziecięcego objawiają się wysypką

Wysypka oraz dodatkowe objawy pojawiają się podczas kilku chorób, należą do nich: szkarlatyna, atopowe zapalenie skóry, różyczka i odra, ospa wietrzna, półpasiec, rumień zakaźny, zakażenie meningokokami, „trzydniówka”. Choroby te mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, dlatego jeśli zauważysz zmiany na skórze plus inne objawy, warto udać się do lekarza pediatry.

Dodatkowe objawy chorób niemowlęcych

Różyczkę rozpoznamy po powiększeniu węzłów chłonnych oraz niewysokiej gorączce. Natomiast wysoka gorączka towarzyszy rumieniowi, „trzydniówce”, szkarlatynie, odrze i zakażeniu meningokokami. Rumień zakaźny pojawia się wysypką w kolorze czerwonym na twarzy dziecka, a dokładnie na policzkach. Jest w kształcie motyla. Dziecko staje się marudne, płaczliwe i ospałe. Brak mu apetytu, ma wysoką gorączkę. Jeśli Twoje dziecko ma wysypkę, ale zachowuje się normalnie i ma lekki stan podgorączkowy, to należy je poddać obserwacji. Być może wysypka jest stanem przejściowym.

Wysypka u dziecka. Kiedy leczyć sterydami i antybiotykami?

Zakażenia bakteryjne oraz wszelkie powikłania chorób wirusowych wymagają leczenia bezpośrednio na skórę kremami z antybiotykami, oraz sterydami. Bywają sytuację kiedy sterydowe maści są zalecane do wysypki wywołanej skazą białkową. Szkarlatyna oraz zakażenie meningokokami wymaga leczenia antybiotykami. Ma zastosowanie także w przypadku trudno gojących się ran trądzikowych. Pojawić się także może opryszczka.

Opryszczka u niemowląt. Jak zapobiegać i leczyć

Opryszczka to bolesne pęcherze, które pojawić się mogą na wargach, ale również i błonie śluzowej jamy ustnej. Odpowiedzialny za nie jest wirus, przenoszony poprzez dotyk zarażonej osoby. Dlatego powinno unikać się całowania małych dzieci, a przed przytuleniem czy zmianą pieluchy należy umyć ręce. Niemowlaki przenoszą drobnoustroje, wkładając rączki do buzi i ocierając oczy. Gdy dojdzie do zakażenia opryszczką, która jest wyjątkowo bolesna, może być trudna do wyleczenia.

Wysypka u dziecka nie jest objawem choroby

Drobna wysypka, czyli tzw. różowe krostki mogą pojawić się w upalne, letnie dni. Wtedy mamy do czynienia z potówkami i zlokalizować je możemy w miejscach, do których nie dochodzi powietrze, czyli fałdy skóry, pod brodą i pachami. Wysypka i zaczerwienienia w okolicach krocza i na pośladkach mogą być zapaleniem pieluszkowym skóry lub uczulenia na chusteczki nawilżające. Drobne krostki (tzw. pokrzywka) występują w przypadku uczulenia na detergenty i kosmetyki. Białe krostki u noworodków i młodszych niemowlaków to prosaki, które nie wymagają leczenia i ustępują same. Podobnie też ma to do siebie trądzik niemowlęcy — czerwone grudki, pojawiające się na czole, nosie, brodzie i pojedynczo na tułowiu.

Jak rozpoznać wysypkę alergiczną?

Uczulenie na białko mleka krowiego, może objawiać się jako tzw. skaza białkowa. Dotyczy najmłodszych dzieci i pojawia się w pierwszych tygodniach życia. Są to czerwone krotki i nieregularne plamki. Oprócz tego zauważamy, że skóra na policzkach jest cienka i błyszczy się. Dochodzą do tego ulewanie pokarm i kolki jelitowe. Aby pozbyć się dolegliwości, należy wyeliminować z diety karmiącej mamy nabiał i obserwować reakcję malucha. Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym zalecą się zmianę dotychczasowej mieszanki na hydrolizat.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko