NewsPorady

Jak dbać o rośliny ogrodowe latem?

Każdego roku czekamy z utęsknieniem na lato, aby móc spędzać coraz więcej czasu na świeżym i ciepłym powietrzu oraz podziwiać piękno otaczającego nas krajobrazu. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowej pielęgnacji ogrodu i regularnym podlewaniu roślin, w tym trawnika. W przeciwnym razie można szybko pożegnać się z zielenią w swoim przydomowym ogródku. Lato jest piękne, ale nadmierne promieniowanie słoneczne daje się we znaki także roślinom. Jak zatem dbać o ogród podczas letnich miesięcy?
Pielęgnacja roślin latem

 

 

Najistotniejszą czynnością w przypadku osób posiadających ogród jest regularne podlewanie roślin. Należy pamiętać o tym, że podczas upalnych dni woda bardzo szybko odparowuje z gleby, przez co stosunkowo szybko może dojść do przesuszenia roślin, jeśli nie zostanie im zapewniona odpowiednia wilgotność. Oczywiście nie należy podlewać roślin w dzień, kiedy to promieniowanie słoneczne jest największe. Jest to bowiem prosta droga do uzyskania efektu odwrotnego od zamierzonego. Może bowiem dojść do poparzenia liści i kwiatów na skutek gwałtownego wyparowania kropli wody z roślin. Kiedy zatem jest najlepsza pora na podlewanie ogródka? Zaleca się to robić o zmierzchu lub o świcie. Stosując tą taktykę, można także ograniczyć do minimum parowanie wody z gleby, a więc podlewanie nie pójdzie na marne.
W celu wzmocnienia roślin zaleca się również sięgnąć po płynne nawozy do rozcieńczenia z wodą. Dzięki temu roślinie zostanie dostarczona nie tylko woda, ale i dawka życiodajnych składników odżywczych. Wystarczy dodać taki płynny nawóz do wody, która zostanie zużyta podczas podlewania. Aby cieszyć się pięknym ogrodem warto wspomóc się zarówno naturalnymi, jak również gotowymi preparatami. W przypadku tych drugich warto zadbać o to, aby były one wysokiej jakości i bezpieczne dla środowiska. Z całą pewnością godne polecenia są w tym przypadku produkty firmy Target.
Pozostając jeszcze przy podlewaniu ogrodu, warto wspomnieć o prawidłowej technice. Bardzo ważną kwestia jest używanie właściwej końcówki lancy. Najlepsza będzie regulowana, aby możliwe było uzyskanie delikatnego strumienia. Zbyt intensywne podlewanie może przyczynić się bowiem do wypłakania gleby spod roślin czy nawet do ich uszkodzenia. Ponadto strumień wody nie powinien być zbyt mocno rozproszony. Zaleca się kierować go na podłoże a nie na liście, kwiaty czy pędy roślin.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Latem warto sięgnąć także po nawozy, aby roślinom było łatwiej przetrwać podczas upalnych dni. W tym czasie pojawiają się także różnego typu szkodniki, które można potraktować opryskiem. Pamiętać należy jednak o tym, aby nawożenie dolistne nie trwało dłużej niż do końca lipca, aby nie doszło przypadkiem do niepotrzebnego wydłużenia się okresu dojrzewania. Każdego ogrodnika cieszy z pewnością fakt zawiązania się wielu owoców, ale ich nadmiar nie jest wskazany. Zaleca się przerzedzić drzewa owocowe przy zbyt dużej liczbie zawiązanych owoców. Można to zrobić do końca czerwca, unikając problemu zbyt drobnych i nieszczególnie smacznych zbiorów. Jeśli chodzi natomiast o chemiczne środki ochrony roślin, o latem należy ograniczyć ich ilość do minimum. Nikt przecież nie chce jeść owoców, na powierzchni których  znajdują się ich pozostałości.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News