NewsZwierzęta

Jak chronić psy przed kleszczami?

Kleszcze to jedna z największych zmor zarówno psów, jak i ich właścicieli. Te małe pasożyty nie tylko powodują dolegliwości zdrowotne, ale także mogą przenosić różne groźne choroby. Aby jak najlepiej chronić swojego psa przed kleszczami, należy podjąć kilka ważnych kroków.

Jak chronić psy przed kleszczami?

Przede wszystkim podstawową rzeczą jest zastosowanie preparatu przeciw kleszczom. Jeśli chodzi o wybór najlepszego, to istnieje wiele różnych preparatów, które skutecznie chronią przed kleszczami. Do wyboru mamy na przykład różnego rodzaju tabletki, krople na skórę, obroże czy też spraye. Każde z nich działa, jednak warto wypróbować kilku.

Kolejnym punktem są regularne kontrole. Powinniśmy sprawdzać regularnie swojego psa, za każdym razem, gdy wracamy ze spaceru. Szczególnie jest to ważne po spacerach w terenie zarośniętym, jednak pamiętajmy, że kleszcze pojawiają się także w trawach. Kleszcze często znajdują się w okolicach uszu, karku, brzucha i kończyn.

Warto także ograniczyć w możliwy sposób kontakt z kleszczami. Należy do tego na przykład unikanie spacerów w terenie zarośniętym, szczególnie w porze, gdy kleszcze są aktywne. Jeśli mieszkasz w domku i masz do dyspozycji ogródek, to zabezpiecz również teren przyległy do domu. Zastosuj preparaty odstraszające kleszcze lub zadbaj o to, aby teren był jak najmniej zarośnięty.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze mogą przenosić różne choroby, dlatego ważne jest, aby szybko reagować na ich występowanie. Obserwuj swojego psa i zwróć uwagę na jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak gorączka, osłabienie czy zmiana zachowania. Jeśli zauważysz, któreś z powyższych natychmiast udaj się do weterynarza. Szybka reakcja może pozwolić na uniknięcie występowania babeszjozy u naszego czworonoga. Jeśli chcesz być pewny, że kleszcz, którego znalazłeś na skórze psa, nie przenosi chorób, możesz zawsze wykonać badanie kleszcza, które da Ci ostateczną pewność.

Pamiętaj też o tym, że zdrowe i dobrze odżywione psy są lepiej przygotowane do walki z pasożytami, dlatego też dostarcz swojemu psu wystarczającą ilość białka i witamin, aby zapewnić mu odpowiednią odporność.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News