Panele fotowoltaiczne stały się ostatnio bardzo popularne. Wszystko dlatego, że ich działanie jest bardzo proste. Otóż zamieniają one bezpośrednio energię słoneczną na prąd, przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Jest to energooszczędny i ekologiczny sposób na dostarczenie energii do naszego domu.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to proces, w którym wytwarzana jest energia elektryczna z promieniowania słońca. Dzięki niej możemy zasilić sprzęty, które wykorzystujemy w domu. Możemy także zapewnić ogrzewanie oraz ciepłą wodę. Dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki dbamy o przyszłość naszej planety. Stajemy się także niezależni energetycznie.
Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne? I jak działają?
Panele słoneczne składają się przede wszystkim z ogniwa fotowoltaicznego, które zbudowane są albo z krzemu, lub z germanu, czy selenu. Tworzą ją dwie warstwy półprzewodnika, do którego po obu stronach przymocowano specjalne elektrody. To dzięki nim wykorzystywany jest efekt fotoelektryczny, a w konsekwencji wytwarzany jest prąd.
Moc paneli fotowoltaicznych jest różnorodna i zależy od materiału, z jakiego zostały zbudowane. Działanie ich zaczyna się już na poziomie ogniw. Elektrony pobierają energie z fotonów i w konsekwencji dochodzi do różnicy potencjałów. Powstała różnica wykorzystywana jest poprzez elektrody i to na nich wytwarzane jest napięcie.
Panele słoneczne – czy pozwalają zaoszczędzić?
Panele fotowoltaiczne, co warto podkreślić, są przede wszystkim inwestycją w przyszłość ziemi oraz ochronę naturalnego środowiska. Dzięki nim możemy stać się niezależni elektrycznie, a dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście przed decyzją ostateczną warto sobie przeliczyć, jaką powinny mieć moc i ile energii elektrycznej jest potrzebna dla naszego domu. Oszczędność odczujemy tak naprawdę po kilku latach od założenia fotowoltaiki.
Czy panele fotowoltaiczne warto założyć?
Jeśli chodzi o koszt paneli fotowoltaicznych, wszystko zależy od tego na co się zdecydujemy. Zazwyczaj zwykłe gospodarstwo domowe o średniej wielkości potrzebuje paneli, których koszt wynosi około 16-18 tysięcy złotych. Jednak warto przemyśleć ich zamontowanie, gdyż przyniosą one nam około 2500 kWh rocznie oszczędności. Dodatkowo możemy ubiegać się o zwrot podatku, czy dotacje z programu rządowego. Jednak należy pamiętać, że w przypadku przeprowadzki, panele zostają na domu. W przypadku, gdy jesteście zdecydowani na ich założenie warto polegać na specjalistach takich jak https://www.psmsolar.pl/.