NewsPorady

Co to jest faktoring i na czym polega?

Jak zapewne domyślacie się osoba prowadząca firmę, spotyka na swojej drodze dość często różne przeszkody. Czasem są one związane z papierologią zalewaną nas ze wszystkich stron poprzez różnego rodzaju instytucje, a z drugiej strony możemy mięć także problemy wewnątrz firmy. Dość częstym zjawiskiem, niestety, jest zjawisko nieterminowych płatności przez kontrahentów za świadczone im usługi i dostarczone towary. W tym wypadku przedsiębiorca narażony jest często na utratę płynności finansowej. Powstaje pytanie czy jest jakiś sposób by temu zaradzić? Tak, jest to między innymi faktoring.

Co to jest faktoring?

Faktoring jest to dość szybko rozwijająca się usługa finansowa skierowana właśnie do firm, które posiadają wyżej wspomnianych kontrahentów, którzy nie opłacają faktur w terminie. Polega na tym, iż faktor (firma udzielająca finansowania) nabywa wierzytelności, zajmuje się ich finansowaniem oraz zarządzaniem. Faktorant (przedsiębiorca) otrzymuje w zamian za to zapłatę w wysokości 80% do 100% (minus prowizja) wartości faktury natychmiast po jej wystawieniu. Pozostałą należność faktorant otrzymuje po zapłacie przez dłużnika (odbiorcy)  należności faktorowi.

W praktyce wygląda to tak, iż wyspecjalizowana instytucja finansowa, czyli na przykład bank lub firma faktoringowa odkupuje faktury od swojego klienta. Następnie przekazuje na jego konto gotówkę, która jest częścią odkupionych należności. Dodatkowo zajmuje się także odzyskiwaniem należności zaległych oraz prowadzeniem kont. Za świadczenie tych usług jest pobierane wynagrodzenie, najczęściej jest ono w postaci prowizji.

Usługa faktoringu przeznaczona jest głównie dla firm stosujących odroczone terminy płatności (tzw. kredyt kupiecki), a także przedsiębiorstw poszukujących źródeł finansowania swojej działalności na zewnątrz. Jest to także idealna opcja dla tych przedsiębiorców, którzy chcą zabezpieczyć się przed niewypłacalnymi kontrahentami.

Zalety faktoringu

Jeśli chodzi o zalety faktoringu to przynosi on zdecydowanie wiele korzyści, nie tylko dla przedsiębiorcy, ale również dla kontrahentów. Przede wszystkim warto wymienić tutaj poprawę bieżącej płynności finansowej firmy, a także możliwość korzystania ze stałego dopływu kapitału obrotowego. Mamy tu do czynienia z konkretnym terminarzem wpływów, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaplanować swoje wydatki, bez obawy, że kontrahenci spóźnią się z zapłatą. Przedsiębiorca korzysta dokładnie z takiej kwoty, jakiej w danym momencie potrzebuje. Elastyczne finansowanie dopasowujące się do zmian wielkości obrotu jest rozwiązaniem idealnym dla osób zajmujących się sprzedażą towarów. Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej jest zdecydowanie zmniejszone, gdyż ryzyko niewypłacalności dłużnika jest przeniesione w tym momencie na faktora.

Należy tutaj także wspomnieć o innych usługach oferowanych przez instytucje faktoringowe. Prowadzą one kompleksową obsługę w zakresie rozliczania należności, windykacji wierzytelności, ale także badaniu kondycji finansowej odbiorców. Faktoring umożliwia sprzedaż towarów i usług z dłuższym terminem płatności. To z kolei jest korzystne nie tylko dla faktoranta, ale także dla jego dłużników. Istotnym jest także fakt, iż mogą z niego korzystać nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale z powodzeniem odnajdą się tu także firmy z sektora MSP, nawet te nie posiadające zdolności kredytowej.

Czy słyszeliście już o faktoringu? Co myślicie o tego typu rozwiązaniu dla firm?

 

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News