DomNewsPorady

BHP w ogrodzie, czyli jak bezpiecznie pracować w ogrodzie

bhp w ogrodzie
bhp w ogrodzie

Dla wielu z nas ogród to także miejsce naszej codziennej pracy. Pielęgnacja rabat, trawników i drzew powinna także odbywać się według podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie należy bagatelizować tej kwestii, gdyż w grę wchodzi nie tylko nasze zdrowie, ale również życie.

Rozpoczynając prace w ogrodzie, zazwyczaj planujemy sobie tylko listę zadań, których ta praca ma dotyczyć. Niestety często zapominamy przy tym o własnym bezpieczeństwie. Nawet przy pracy w ogrodzie, można narazić się na wiele wypadków. Warto więc by wprowadzić zasady BHP również tam. Dzięki temu poprawimy bezpieczeństwo podczas wykonywania prac ogrodniczych.

Bhp w ogrodzie – odzież ochronna

Bardzo ważnym elementem są odpowiednie buty robocze. Dzięki temu dobrze zabezpieczą naszą stopę przed ewentualnymi urazami. Zapewni to przede wszystkim wzmocniona podeszwa. W ten sposób ostre gwoździe czy blacha nie przebija się przez nią. Wzmocnione noski w butach skutecznie ochronią nasze palce przed upadającymi przedmiotami. Dobrze usztywniona pięta zapewni odpowiednią stabilizację naszej kostki, zwłaszcza jeżeli wchodzimy na drabinę.

Kask może przez niektórych wydawać się zbyt sporym zabezpieczeniem. Jednak nic bardziej mylnego. Podczas prac remontowych w ogrodzie, czy wokół domu warto wyposażyć się w odpowiednią ochronę głowy. Kask nie tylko ochroni przed przedmiotami spadającymi z góry, ale również zabezpieczy naszą czaszkę podczas upadku.

Rękawice ochronne należą już do niezbędników ogrodniczych. O ich zakładaniu pamięta prawie każdy. Wszystkie podstawowe prace w ogrodnictwie powinny być wykonywane właśnie w nich. Jesteśmy narażeni na różne urazy, drzazgi i zadrapania. O rękawicach należy pamiętać również podczas używania wszelkiego rodzaju substancji chemicznych. W ogrodzie stosujemy różnego rodzaju nawozy, czy środki ochrony roślin, które podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą mogą wywołać podrażnienia lub nawet poparzenia.

Okulary ochronne. Niestety podczas pracy w ogrodzie możemy także narazić się na urazy oczu. Narząd wzroku jest szczególnie wrażliwy, a długotrwałe uszkodzenia mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Podczas cięcia drewna czy metalu mogą dostać się do naszego oka różne opiłki i je uszkodzić. To też dotyczy używania chemii w ogrodzie. Możemy nieświadomie przetrzeć oko dłonią, na której mamy pozostałości jakiegoś preparatu a tym samym doprowadzić do podrażnienia. W przypadku urazu oczu każde takie zdarzenie powinniśmy zakończyć wizytą u lekarza.

Cztery wymienione w poście części odzieży ochronnej to absolutne niezbędniki podczas prac w ogrodzie. Oczywiście możecie zaopatrzyć się w więcej elementów. Wszystkie te rzeczy ma w swojej ofercie sklep www.glovex.com.pl. Możecie tutaj kupić wszelkiego rodzaju odzież, oraz akcesoria BHP. Nie tylko takie, które przydadzą się w zakładach pracy, ale również te, dzięki którym możecie bezpiecznie pracować w ogrodzie.

Przygotowując się do sezonu, nie możemy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Każdy bowiem, nawet najmniejszy uraz może pociągnąć za sobą konsekwencje dla naszego zdrowia.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dom