Praca w domu nie jest łatwa. Zdecydowanie mocniej kuszą częstsze przerwy na domowe obowiązki. Niełatwo też nauczyć domowników, że pracujesz i nie możesz zajmować się innymi sprawami. Dlatego tak ważne jest wydzielenie osobnej przestrzeni na home office – by stworzyć dla siebie miejsce pełne skupienia, a domownikom dać wyraźnie znać, kiedy jesteś w pracy, a kiedy możesz poświęcić im czas i uwagę.
Oto trzy ciekawe pomysły na zaaranżowanie domowego biura, zarówno jako osobnego pomieszczenia, jak i kącika w salonie czy sypialni.
- Domowe biuro pełne ciepła i harmonii
Ciepła, nasycona kolorystyka i zastosowanie naturalnych materiałów to najważniejsze cechy domowego biura, w którym ma panować przytulność, spokój i równowaga. Dużą zaletą takiej aranżacji jest jej uniwersalność – pasuje zarówno do małych pomieszczeń i kącików, którym dodaje przestronności i lekkości, jak i dużych pokoi; te chroni przed nadmierną surowością i aranżacyjnym bałaganem.
Wybierz drewniane lub wykonane z drewnopodobnych materiałów biurko, fotel w beżowym kolorze, pleciony kubek i papierowe pudełka na biurowe drobiazgi, lampkę z miękkim kloszem w kolorach ziemi, w wolnej przestrzeni ustaw chociaż jedną zieloną roślinę. A jeśli chodzi o kolory farb do pokoju – postaw na ciepły beż.
- Industrialny home office – pokój skupienia i wydajności
Aranżacja ta bazuje na surowych materiałach, głównie metalu, któremu – dla uniknięcia przesadnego chłodu – towarzyszy kilka drewnianych elementów.
Mile widziane są w niej zarówno masywne szafy do przechowywania dokumentów i sprzętu elektronicznego, jak i nietypowe, geometryczne i kanciaste meble, na przykład skośne regały na książki i magazyny. Biurko może być czarne i surowe, ale może być też jednym z niewielu „ciepłych” elementów biura – o drewnianym blacie i metalowych nogach. Industrialny home office to nie miejsce na mnogość dodatków. Króluje w nim funkcjonalność. Ogranicz więc akcesoria do tych niezbędnych: lampy, przyborników, sprzętu komputerowego.
W kolorach farb do pokoju biurowego w tym stylu też powinna rządzić skromność. Najlepiej sprawdzą się więc klasyczne barwy: biel i czerń. Im mniejsze biuro, tym więcej jasnej kolorystyki w pomieszczeniu.
- Domowe biuro jak z lasu
Wszystkim wielbicielom spacerów po lesie i zieleni proponujemy aranżację zaczerpniętą prosto z natury.
Piękno takiego biura kryje się w:
- naturalnych materiałach: drewnie na biurku z możliwie jak najmocniej wyeksponowanymi słojami, drewnianych nóżkach krzesła, podstawce pod monitor lub laptopa;
- mnogości zielonych roślin – tych na biurku i na podłodze, niskich i wysokich;
- dużej ilości ciepłego światła – tego z zewnątrz, ale też z lampy biurkowej z kloszem z naturalnego materiału, a może także z małej girlandy zawieszonej nad stanowiskiem pracy.
Spośród wielu dostępnych kolorów farb do pokoju służącego jako miejsce pracy wybierz butelkową zieleń – ciemną i głęboką lub odrobinę jaśniejsze odcienie zieleni, jeśli Twoje biuro jest małe i brakuje w nim przestrzeni. Jeśli obawiasz się tak oryginalnych kolorów, zawsze możesz postawić na biel, a zieleń przemycić w detalach.
Pamiętaj, że oświetlenie odgrywa ogromną rolę w tym, jak ostatecznie prezentuje się dana barwa na ścianie. A jeśli chcesz stworzyć własne zestawienia kolorów farb, bądź odważny i zaufaj intuicji. Po więcej inspiracji wejdź więc na www.tikkurila.pl.
Podsumowanie:
- Domowe biuro to Twoja osobista przestrzeń skupienia, pracy, rozwoju. Poświęć więc na jej urządzenie odpowiednio dużo czasu – tak, by ostatecznie przyjemnie Ci się w niej przebywało i by Twoja wydajność rosła.
- Przykładowych aranżacji domowego biura jest wiele. My wybraliśmy dla Ciebie te najbardziej funkcjonalne z jednej, a wyjątkowe z drugiej strony. Zaproponowaliśmy też kolory farb do pokoju, w którym będziesz spędzał sporą część dnia, mając pewność dobrego efektu.
A jeśli zechcesz do proponowanych przez nas aranżacji dorzucić własne pomysły na kolory farb do pokoju, w którym poczujesz się komfortowo, nie ograniczaj się. Zaufaj swojemu gustowi i intuicji. Zawsze jednak pamiętaj o odpowiednim oświetleniu, które nie tylko wpływa na postrzeganie barw, ale również na Twój wzrok.