DzieckoNewsZdrowie

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

To, że owoce i warzywa są zdrowe, nie ulega wątpliwości. Jednak mają one tak różny smak, że czasem ciężko jest przekonać się do ich spożywania. Oczywiście, największy problem z tym mają dzieci – chociaż dorośli też miewają problem ze spożywaniem niektórych, np. szpinak – nie bo nie, chociaż nigdy go nie jedliśmy to jesteśmy od razu negatywnie nastawieni. No więc, jak przekonać dzieci do jedzenia warzyw i owoców?

Zacznij od posiłków, które twoje dziecko zna i lubi

Ulubione śniadania, obiady i kolacje to najlepszy sposób na przemycenie warzyw. Twoje dziecko uwielbia mielone kotlety ? Lasagne? Spróbuj dodać do dań pokrojoną w kostkę paprykę lub zrób sos z pomidorów. Świetnie spiszą się tu świeże listki bazylii bądź pietruszki.

Wykaż się cierpliwością i zrozumieniem
Każde dziecko potrzebuje trochę czasu, aby przekonać się do czegoś nowego, tutaj takim nowym jest smak. Nie poddawaj się zbyt szybko i nie rezygnuj z serwowania warzywa czy owocu, tylko dlatego, że już odmówiło jego zjedzenia. Postaraj się podawać je w różnych sytuacjach, formach, zestawieniach. Cierpliwość to klucz do sukcesu.

Bądź kreatywny
Podając dziecku jedzenie warto użyć trochę wyobraźni i twórczości. Zamiast podać mu zupę szpinakową, nazwijcie ją razem zieloną zupą Shreka. Postać z popularnej bajki na pewno pomoże w przekonaniu się do zjedzenia czegoś nowego.

Dzieci lubią wybór
W zasadzie ta zasada dotyczy każdego z nas, bo przecież lubimy mieć poczucie, że mamy jakiś wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Podarujmy więc to poczucie dziecku i dajmy mu możliwość zdecydowania, poprzez zadanie pytania „Wolisz zjeść marchewkę, jabłko czy gruszkę?”. To sprawi, że dziecko będzie miało świadomość, że to ono dokonało wyboru co będzie jadło.

Daj dziecku przykład
Jedz warzywa i owoce razem z dziećmi (ewentualnie wyciskaj z nich sok), gdyż dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że wpoisz odpowiednie nawyki żywieniowe do jego diety w przyszłości. Tłumaczenie dzieciom, że powinny jeść owoce, bo dzieci rosną nie jest takim dobrym rozwiązaniem, lepiej jest przekonać je, że powinno jeść owoce i warzywa niezależnie od wieku.

Popracuj nad formą
Pokrój marchewkę w słupki lub talarki. To samo zrób z papryką. Taka forma będzie na pewno lepsza niż inna postać tego warzywa, gdyż zapewnia warzywom chrupkość. Dzieci również chętniej zjadają (oczywiście nie jest to regułą) zupy o konsystencji kremowej. Dobrym pomysłem będzie krem z brokułów z kleksem śmietany, czy też pomidorowa.

Włącz dziecko do wspólnego przyrządzania warzyw i owoców
Wspólne pichcenie to mnóstwo zabawy zarówno dla dziecka jak i rodziców. Zbliża ich do siebie i buduje więzi, ale także jest sposobem na to aby gotowanie i jedzenie kojarzyło się dziecku dobrze, z czymś ciekawym i bardzo przyjemnym.

Zastąp dziecku słodycze owocami
Owoce to idealna przekąska w ciągu dnia, sposób na głód i chęć na coś słodkiego. Pakuj dziecku owoc lub warzywo do szkoły. Pamiętaj, że to idealny sposób by wpajać dobre zwyczaje i nawyki żywieniowe, tym bardziej, że w tym momencie szkoły same wychodzą nam naprzeciw i wprowadzają odpowiednie programy mające na celu zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania się. Wspiera to między innymi „Program dla szkół„. Ten unijny program polega na dostarczaniu dzieciom warzyw i
owoców, a także mleka oraz produktów mlecznych. Nie jest to projekt
nowy, gdyż jest on kontynuacją dotychczasowych programów „Owoce i
warzywa w szkole” ,„Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018
stanowią jedno działanie. Program ten ma za zadanie propagować wśród dzieci zdrowe nawyki
żywieniowe. To wszystko poprzez udostępnianie naszym dzieciom produktów
mlecznych oraz owocowo-warzywnych, by od najmłodszych lat znały i miały
okazję polubić ich naturalny skład.

A czy Wy macie jakieś swoje triki, aby przekonać dziecko do warzyw i owoców?

 

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko