Porady

Jak działa e-sąd? Podstawowe pojęcia

Czy wiesz, w jaki sposób możesz wygodnie złożyć pozew w e-sądzie? To świetna opcja niewymagająca osobistego stawiennictwa na rozprawach. Jest to również niedrogi sposób odzyskiwania należności. Sprawdź jak działa taki sąd online.

E-sąd to instytucja działająca elektronicznie. To IV Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie. Nie ma tu znaczenia miejsce zamieszkania lub siedziba wierzyciela i dłużnika. Rozstrzyga on sprawy w trybie elektronicznego postępowania upominawczego.

EPU – cele i zalety

Cel EPU to uzyskanie nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi, który od tej chwili będzie miał obowiązek spłaty zadłużenia. Ma on dwa tygodnie od momentu nakazy wydanego w EPU. Jeśli chodzi o zalety, jest tu zdecydowanie krótszy niż w klasycznym postępowaniu czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy. Zapłacimy także niższą opłatę sądową, bo tylko 1,25 % wartości przedmiotu sporu. Nie musimy być na rozprawie osobiście. Wypełniając pisma procesowe mamy do dyspozycji gotowe formularze elektroniczne, dzięki czemu ryzyko błędów jest zdecydowanie niższe. Dostęp do dokumentacji sprawy jest znacznie ułatwiony.

Do wad e-sądu można zaliczyć to, że nie zalatwimy tu każdej sprawy. Zanim złożysz wniosek, warto upewnić się czy konkretna sprawa może być orzekana w EPU.

Jakie sprawy rozpoznaje e-sąd?

E-sad zajmuje się sprawami, które nie wymagają skomplikowanej dokumentacji dowodowej. Z reguły są to sprawy proste do rozstrzygnięcia. W takich przypadkach możliwy jest sprawiedliwy wyrok, bez potrzeby osobistego stawiennictwa stron. Aby sprawa została rozpoznana w e-sądzie należy upewnić się, że roszczenie nie jest bezzasadne. Dług, który jest ci ktoś winny, musi wynikać wprost z dokumentów np. umowy, faktury VAT, rachunku itp.  Roszczenie nie może być starsze niż 3 lata.

Jakie warunki musi spełniać e-pozew?

Warunków jest kilka, ale jeśli roszczenia spełni, chociaż 3 z nich to możesz złożyć pozew. Pamiętaj, by złożyć stosowną opłatę procesową, czyli 1,25 % wartości przedmiotu sporu. Nie mniej niż 30 złotych. Wskaż datę, z którą Twoje roszczenie stało się wymagalne. Podaj nr NIP, PESEL lub KRS pozwanego. Zbierz dowody w sprawie, nie musisz ich załączać, jednak sąd w każdej chwili może o nie poprosić.

Jak złożyć e-pozew szybko i skutecznie?

Dla niektórych złożenie pozwu może być niezwykle skomplikowane, jednak nie warto z tego powodu rezygnować z jego złożenia. Jeśli przerasta Cię samodzielne wypełnienie dokumentów, możesz skorzystać z fachowej pomocy w https://e-sad.info.pl/. Wystarczy tylko wypełnić formularz kontaktowy, a pracownik skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Porady