Przygotowania do przyjścia na świat dziecka, szczególnie pierwszego to dla rodziców duże wyzwanie, często związane z nie małym stresem. Brak doświadczenia sprawia, że młodzi rodzice mają wiele pytań i wątpliwości co do tego, jakie elementy powinny znaleźć się w wyprawce dla ich malucha, aby dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo, a sami rodzice mieli nieco ułatwioną opiekę nad niemowlęciem. Rożek niemowlęcy czy warto kupić ten popularny wśród wielu mam gadżet? Jak najbardziej tak.

Czym jest rożek niemowlęcy?

Rożek niemowlęcy jest tak naprawdę jednym z pierwszych typów pościeli, polecanym do stosowania przez pierwsze miesiące życia dziecka. Co ważne, jego stosowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie rodzicom, a przy tym jest niezwykle komfortowy i bezpieczny dla dziecka, nawet bardzo małego czy urodzonego zbyt wcześnie. Jest to znacznie grubsza i cieplejsza alternatywa dla popularnych otulaczy. Dziecko w rożku przybiera pozycję prenatalną, która na początku jego życia poza brzuchem mamy jest dla niego najbardziej naturalna i komfortowa.

Jaki rożek będzie najlepszy?

Jaki rożek niemowlęcy będzie się sprawdzał najlepiej? W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest zakup modeli, które nie posiadają specjalnego usztywnienia.Ma to bezpośredni związek z umożliwieniem dziecku spania przez możliwie jak najdłuższy czas w naturalnej dla niego (a tym samym bezpiecznej i komfortowej) pozycji. Warto pamiętać o tym, że noworodki i niemowlęta są bardzo wrażliwe mocno odczuwając każdą, nawet najmniejszą zmianę pozycji. Dlatego też należy zadbać o to, by odpowiednio dobrać rożek dla dziecka, gdyż komfort ma duży wpływ na spokojny sen malucha.
Wybierając rożek dla niemowlaka poza jakością materiałów i konstrukcją należy zwrócić również uwagę na zastosowany typ zapięcia. Jeszcze do niedawna na rynku dostępne były tylko takie, które są zawiązywane na troczki. Dziś możliwości jest zdecydowanie wiele, co daje rodzicom znacznie szersze pole do dokonania najlepszego dla ich pociechy wyboru. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób zapinany jest rożek, należy pamiętać o tym, by jego zapięcie było wygodne i pozwalało na szybkie umieszczenie w nim malucha. Dobrym rozwiązaniem są rożki z możliwością regulacji wielkości. Dzięki temu można je lepiej dopasować do potrzeb dziecka, które pomimo, że jest otulone, powinno mieć możliwość swobodnego poruszania rączkami i nóżkami.

Oto 5 powodów, dla których świeżo upieczeni rodzice powinni sprawić swojej pociesze rożek niemowlęcy.

1. Rożki niemowlęce są niezawodne przy usypianiu niemowląt

Wielu rodziców ma problemy z wypracowaniem na początku rutyny usypiania swoich pociech. W trudnych przypadkach niezwykle pomocny może być rożek dziecięcy. Szczególnie noworodki i niemowlęta uwielbiają być ciasno otulone, gdyż daje im to uczucie komfortu i bezpieczeństwa, co dla opiekunów jest dobrą podstawą do skutecznego usypiania malucha. Dobry becik otula dziecko tak, że czuje się ono jakby w dalszym ciągu przebywało w brzuchu mamy. Rożek dobrze sprawdzi się nie tylko przy usypianiu, ale również przy uspokajaniu dziecka. Idealnie nadaje się do stosowania już od pierwszych dni życia.

2. Rożek to niezawodny sposób na zapewnienie dziecku komfortowego snu

Rodzice muszą zadbać nie tyko o bezpieczeństwo, ale również o komfort dziecka. Rożki niemowlęce nadają się do tego idealnie. Choć otula on malucha dość ciasno, to jednak zapewnia mu na tyle swobody, by mógł czuć się wygodnie i komfortowo, co z kolei ma duży wpływ na spokojny sen. Wielu rodziców obawia się, że dziecko otulone rożkiem nie będzie mogło poruszać swobodnie rączkami i nóżkami. To nieuzasadnione obawy, gdyż dobrze dobrany rożek choć otula, pozwala również dziecku na poruszanie kończynami. Rożek nadaje się do bezpiecznego stosowania zarówno w przypadku niemowląt, jak i noworodków.

3. Bezpieczeństwo dziecka

Wielu rodziców, szczególnie przy pierwszym dziecku twierdzi, że początku rodzicielstwa są dość trudne, pełne obaw o komfort i bezpieczeństwo dopiero co narodzonego malucha. Młodzi rodzice obawiają się tego, jak kruchy i delikatny jest noworodek, przez co utrudnionych jest wiele codziennych czynności. W takim przypadku niezawodnym rozwiązaniem będzie rożek niemowlęcy, najlepiej z usztywnieniem, co pozwoli opiekunom na wyzbycie się chociaż części dręczących ich obaw. Jeżeli jego konstrukcja jest odpowiednia, a produkt bezpieczny i wykonany z najwyższej jakości materiałów, rożek jest rozwiązaniem, który z powodzeniem może być stosowany nawet w przypadku wcześniaków czy dzieci z niewielką masą urodzeniową. Rodzice nie powinni bać się sięgać po wszelkiego rodzaju akcesoria, które opiekę nad dzieckiem uczynią nie tylko bezpieczną, ale również komfortową dla nich.

4. Pomocny w czasie karmienia

Rożek niemowlęcy przydaje się w wielu codziennych czynnościach, jakie należy wykonywać przy dziecku, między innymi w czasie karmienia. Dzięki niemu można w łatwy i co ważne wygodny sposób utrzymać dziecko we właściwej pozycji niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy butelką. Z powodzeniem może stanowić alternatywę dla specjalnej poduszki do karmienia, gdy tej nie ma pod ręką. Dobrze sprawdzi się także przy konieczności dyskretnego nakarmienia dziecka poza domem.

5. Zakup na dłużej

Wbrew pozorom rożek niemowlęcy może być z powodzeniem wykorzystywany znacznie dłużej niż przez pierwsze tygodnie życia malucha. Jeżeli dziecko stanie się już zbyt duże na to, by umieszczać je w rożku, może on z powodzeniem posłużyć jako wygodna mata to zabawy lub ciepły kocyk, idealny na chłodne dni.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Dziecko