NewsPorady

Pracownik do wynajęcia. Na czym polega leasing pracowników?

leasing pracowników
leasing pracowników

Jeśli w firmie mamy do czynienia z przejściowym zastojem to istnieje dobre rozwiązanie pozwalające uniknąć problemów z niego wynikających. Niestety momenty kryzysowe bardzo często skutkują redukcją etatów. Leasing pracowniczy pozwala nam na wykorzystanie potencjału dobrych pracowników bez potrzeby ich zwalniania. W ten sposób jedna osoba jest w sranie wykonywać obowiązki z różnych dziedzin, bez przerwania ciągłości w pracy. 

W Polsce takie działanie jest jeszcze niewykorzystywane. Dzieje się to z tego powodu, że wiele firm zwyczajnie się tego obawia. Jednak nie warto się bać, gdyż leasing pracowników ma szereg zalet. Będzie idealnym rozwiązaniem w razie konieczności wykonania unikalnego zlecenia. Stanie się także lekarstwem na chwilowe niedobory kadrowe. Zapewne wielu z przedsiębiorców słowo leasing kojarzy raczej z samochodami, lub też sprzętem elektronicznym. Na czym więc polega ten dotyczący ludzi?

Leasing pracowniczy to po prostu wypożyczenie pracownika potrzebującemu pracodawcy. Jednak, by odbyło się to zgodnie z prawem, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze należy udzielić pracownikowi bezpłatnego urlopu, aby mógł w tym czasie wykonywać pracę na rzecz innego podmiotu. Musi być także zawarte porozumienie pomiędzy wypożyczającymi stronami.

Leasing pracowników – porozumienie między pracodawcami

W takim porozumieniu należy przede wszystkim określić długość urlopu, rodzaj obowiązków, które pracownik będzie wykonywał w czasie świadczenia pracy u innego pracodawcy oraz wysokość wynagrodzenia, którą za nią otrzyma. Chociaż nie istnieją żadne zapisy w kodeksie pracy na ten temat, to jednak ważne, by porozumienie zawrzeć na piśmie.

Odrębne porozumienie należy zawrzeć pomiędzy pracownikiem a obecnym pracodawcą. W nim powinno być określone, jak długo będzie na urlopie bezpłatnym, jaki rodzaj pracy będzie wtedy wykonywał oraz wysokość wynagrodzenia za nią. W następnym kroku sporządzamy umowę na czas określony z nowym podmiotem, a więc pracownik tak naprawdę na ten okres pozostaje w dwóch stosunkach pracy. Okres przebywania na urlopie bezpłatnym, w którego trakcie świadczymy pracę podmiotowi innemu, niż nasz pracodawca wlicza się również do stażu pracy. Urlop jest również objęty domniemaniem całości zatrudnienia.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News