NewsUroda

Przesuszona skóra – porady z zakresu pielęgnacji cery

Czasami zdarza się i tak, że podczas nakładania makijażu zauważamy, że nasza skóra jest mocno przesuszona. Chociaż początkowo nie wykazywała ona oznak braku nawilżenia, to obecność suchych skórek wyraźnie wskazuje, że brak jej pewnych składników zapobiegających utracie wody. Jak właściwie wygląda przesuszona skóra i czy trądzik pospolity jest z nią związany? 

Co powoduje, że skóra twarzy jest przesuszona?

Niemożliwe jest wskazanie tylko jednego czynnika, który powoduje, że nasza skóra wygląda na suchą. Jednak najczęściej problemu doszukiwać możemy się w pielęgnacji, a dokładniej w jej niewłaściwym planowaniu. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków sprawia, że nie pomagamy cerze, a wręcz jej szkodzimy. Wtedy może wystąpić właśnie przesuszona skóra. Dlatego zawsze należy dobierać produkty do indywidualnych potrzeb i pamiętać o tym, że niekiedy musimy wprowadzić drobne zmiany w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Tyczy się to nie tylko pór roku, ale także naszego stylu życia. Jeżeli miewaliśmy już wcześniej problemy ze zdrowiem, to na pewno zauważyliśmy, że w tym okresie nasza cera wyglądała nieco gorzej niż zwykle. Dzieje się tak m.in. dlatego, że organizm woli w pierwszej kolejności pomóc naszemu ciału w regeneracji, przez co niewiele pozostaje dla naszych włosów, paznokci czy też skóry. 

Podstawowa pielęgnacja a przesuszona skóra

Niezależnie, czy dokucza nam trądzik pospolity, nadmiar sebum czy może przesuszenie – zawsze powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniej pielęgnacji. Czego nie może w niej zabraknąć, jeżeli mamy suchą skórę? Na pewno będą to wszelkiego rodzaju kosmetyki nawilżające i natłuszczające. Mają one pełnić rolę ochronną, ale jednocześnie dostarczać cerze najważniejszych składników aktywnych.

Warto pamiętać, by po takie produkty sięgać jak najczęściej – rano, wieczorem, ale też w czasie dnia (o ile nie nosimy makijażu). Będą to wszelkiego rodzaju kremy, sera, olejki czy maseczki, a ponadto nawilżające płyny micelarne, mleczka, pianki oraz delikatne peelingi (np. enzymatyczne), które nie naruszą naszej naturalnej bariery hydrolipidowej. Kosmetyki powinni mieć w składzie m.in. glicerynę, mocznik czy kwas hialuronowy. Należy stosować je regularnie, dzięki czemu z czasem zauważymy takie efekty, jakich oczekujemy.

Przesuszona skóra twarzy a trądzik pospolity

Istnieje pewna zależność między przesuszoną skórą a trądzikiem pospolitym. Należy jednak wiedzieć, że niedoskonałości najczęściej pojawiają się w momencie, kiedy nasze pory są niewłaściwie oczyszczone lub zatkane przez nadmiar sebum. A co może wzmagać wydzielanie łoju? Właśnie przesuszenie! Otóż gdy nasza skóra nie jest regularnie nawilżana od środka i od zewnątrz, to próbuje samodzielnie pozbyć się problemu. W takim przypadku gruczoły łojowe zaczynają pracować bardzo intensywnie, a w efekcie ujścia kanalików zaczynają się zatykać. 

Jednak to nie jedyna zależność. Niektóre kosmetyki do pielęgnacji, która mają działać na trądzik pospolity, zawierają w swoim składzie substancje mocno wysuszające. Jeżeli zbyt często stosujemy kremy, toniki czy nawet podkłady matujące – rezultatem jest powstawanie suchych skórek, a już zwłaszcza tych, które występują w obrębie policzków czy nosa. 

 

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News