Odkąd mam dziecko dość często pojawia się u mnie myśl o założeniu własnego domowego przedszkola. Przemawia za tym fakt, iż będę miała swoją córkę blisko i będę mogła mieć na nią matczyne oko. Jednak okazuje się, że otwarcie placówki dydaktycznej nie jest wcale takie proste i aby móc ją otworzyć należy spełnić wiele norm i wymagań, a sukces w tej branży wymaga wiele wytrwałości oraz wkładu pracy własnej. No więc od czego zacząć?
Przede wszystkim zaczynamy od wyboru odpowiedniego lokalu, który stanowi tutaj absolutną podstawę. Oczywiście musi on spełniać przepisowe wymogi, fajnie gdyby znajdował się w atrakcyjnym miejscu. To na co warto zwrócić uwagę to przede wszystkim jego powierzchnia, gdyż nie każdy lokal może być zaadaptowany na przedszkole. Pomieszczenie, w którym będzie przebywać maksymalnie 5 dzieci musi mieć co najmniej 16 mkw. Jeśli chcemy mieć liczniejszą grupę, to na każde dodatkowe dziecko powinno przypadać 2 lub 2.5mkw.
Jak założyć prywatne przedszkole?
Jeśli dzieci będą leżakowały to miejsce to powiększa się jeszcze o dodatkowe pół metra. Jeśli chodzi o wysokość pomieszczeń to musi ono wynosić przynajmniej 3m, a temperatura w nich nie może spadać poniżej 20 stopni. Grzejniki powinny mieć osłony ochronne, natomiast jeśli chodzi o drzwi to powinny mieć one szerokość min 100cm, a schody i przejścia nie mniej niż 120cm. Ważne są również materiały antypoślizgowe, przynajmniej na schodach.
Jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne to podłogi i ściany do wysokości 2m powinny być w nich pokryte kafelkami. Na każde 15cioro dzieci powinna przypadać przynajmniej jedna umywalka oraz toaleta, nałożony jest także obowiązek posiadania brodzika z natryskiem.
Jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne to podłogi i ściany do wysokości 2m powinny być w nich pokryte kafelkami. Na każde 15cioro dzieci powinna przypadać przynajmniej jedna umywalka oraz toaleta, nałożony jest także obowiązek posiadania brodzika z natryskiem.
W co wyposażyć prywatne przedszkole?
Oczywiście poza samym lokalem, równie ważne jest jego wyposażenie. Tu także znajdziemy listę wymagań. Miedzy innymi meble muszą być dostosowane do wymagań ergonomii oraz posiadać atesty i certyfikaty. Każda z zabawek musi spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny oraz posiadać oznakowanie CE. Ważną kwestią jest także oświetlenie, które musi mieć parametry zgodne z Polską Normą. Prawidłowe oświetlenie powinno przede wszystkim zapewniać pełną zdolność rozróżniania szczegółów, sprawne spostrzeganie pozbawione ryzyka dla człowieka, dawać komfort psychiczny oraz uczucie przyjemności. To czy dane oświetlenia spełnia te normy należy sprawdzić poprzez odpowiednie firmy zajmujące się jego pomiarem.
Powinniśmy również zadbać o wyposażenie apteczek w środki opatrunkowe. Pościel, leżaki powinny mieć oznaczenie dziecka, które obecnie z niego korzysta. Ze względów higienicznych nie należy dopuścić do wymieniania się pościelą między dziećmi. Leżaki powinny znajdować się w przedszkolu, w którym dzieci znajdują się minimum 5 godzin. Warto również pomyśleć o odpowiednich kolorach ścian lub kolorowych wzorach, odnośnie tego nie ma wymogów jednak na pewno dzieciom będzie przyjemniej przebywać w pomieszczeniu o wesołych barwach.
A co z kadrą?
Oczyścicie wybór odpowiedniej kadry dydaktycznej również jest nie lada wyzwaniem. Właściwie jest to rzecz najważniejsza z wszystkich tu wymienionych, gdyż odpowiednia osoba sprawi, że dzieci będą jej ufały a rodzice chętniej będą zostawiali swoje pociechy w placówce. Należy tu również pamiętać o tym , że na każde 20 dzieci potrzebny będzie co najmniej 1 wychowawca, a w grupie najmłodszych przynajmniej 3. Oczywiście nie zapominajmy o pracownikach kadrowych i księgowych. Jednak tu na szczęście nie musimy koniecznie zatrudniać nikogo na miejscu w placówce. Możemy skorzystać z firm zewnętrznych. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest outsourcing księgowy. Korzysta z niego bardzo dużo firm. Nie tylko przedszkoli.