NewsZdrowie

Nietrzymanie moczu – kiedy i dlaczego pojawia się ten problem?

nietrzymanie moczu

O problemie nietrzymania moczu wciąż mówi się niedostatecznie wiele. Panuje przekonanie, że jest to wstydliwa dolegliwość, pacjenci często wstydzą się informować o niej nawet lekarza. Tymczasem nietrzymanie moczu dotyczy dużej ilości osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zarówno tych dojrzałych, jak i młodszych. Nie należy tego problemu bagatelizować, tym bardziej że można go skutecznie leczyć i zapobiegać przykrym konsekwencjom.

Nietrzymanie moczu – kogo dotyczy?

Nietrzymanie moczu to problem który dotyczyć może każdego, niezależnie jakiej jest płci i w jakim  jest wieku.

Mężczyźni najczęściej borykają się z nim po operacji prostaty, a także po cewnikowaniu oraz z powodu zapalenia pęcherza.

U pań nietrzymanie moczu pojawia się po porodzie, podczas i po zapaleniu pęcherza (tzw. naglące nietrzymanie) oraz w wyniku osłabienia mięśni Kegla (wysiłkowe nietrzymanie moczu). Problem mimowolnego popuszczania lub oddawania moczu może być spowodowany nadreaktywnością pęcherza, co najczęściej jest skutkiem stanu zapalnego. Pojawia się wówczas nagła potrzeba skorzystania z toalety i mocz oddawany jest niemal natychmiast, niezależnie od woli. Dolegliwość ta staje się szczególnie uciążliwa podczas długiej podróży, ale także wówczas, gdy trzeba załatwić coś na mieście lub w urzędzie.

Jak radzić sobie, gdy pojawia się nietrzymanie moczu?

Na pewno nie należy zamykać się w domu i rezygnować z życia zawodowego oraz spotkań ze znajomymi. Gdy pojawia się nietrzymanie moczu przede wszystkim należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Otrzymamy tam dokładną diagnozę i zaoferowane zostanie leczenie, zależnie od przyczyny dolegliwości.

Lekarz może też złożyć wniosek o refundację artykułów higienicznych takich jak specjalistyczne podpaski, wkładki, pieluchomajtki, majtki chłonne lub pampersy dla dorosłych TENA. Ich samodzielny zakup to spory wydatek, a pamiętajmy, że przy nietrzymaniu moczu bardzo ważna jest higiena. Wrażliwa skóra okolic intymnych nie powinna pozostawać zawilgocona i mieć kontaktu z moczem. Produkty TENA chronią też przed nieprzyjemnym zapachem, co jest szczególnie ważne dla osób chcących kontynuować dotychczasowe aktywne życie.

Leczenie nietrzymania moczu może być farmakologiczne lub polegać na fizykoterapii (laser, elekrostymulacja) albo operacji. Dla osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu zalecane jest ćwiczenie mięśni Kegla, tak by stopniowo wzmacniać ich siłę. Panie stosować mogą w tym celu specjalne kulki dopochwowe oraz pesary. Przy nadreaktywnym pęcherzu powodującym naglące nietrzymanie moczu zaleca się trening pęcherza. Polega on na tym, że podczas oddawania moczu próbuje się zatrzymać jego strumień. Jest to przy okazji dobre ćwiczenie na mięśnie Kegla.

Pamiętajmy, że chociaż nietrzymanie moczu przytrafić może się każdemu, nie ma powodu do wstydu i ograniczania zwykłej aktywności. Stosowanie produktów higienicznych TENA daje gwarancję, że otoczenie wcale się nie zorientuje, że pojawił się jakiś problem.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News