NewsPorady

Jak wybrać opony zimowe?

Lato już za nami, dni stają się coraz krótsze, noce zimniejsze. Ani się obejrzymy i znów zawita do nas zima a wraz z nią pogorszą się warunki jazdy. Dlatego też warto już teraz zastanowić się nad kupnem opon zimowych, gdyż czeka nas wymiana opon. Jednak jak się okazuje nie jest to wcale taka prosta sprawa. Opony zimowe bieżnikowane są bardzo łatwo dostępne na rynku, a co za tym idzie mamy duże zróżnicowanie w modelach, są tu także dość duże widełki cenowe. No więc jak znaleźć produkt, który będzie dopasowany do naszych potrzeb? Które z modeli są najlepsze na rynku? I na co się zdecydować, aby nie przepłacić.

 

Opony zimowe z najkrótszą drogą hamowania
Jeśli chodzi o tę grupę to pomocne do ich oceny są tutaj europejskie etykiety na oponach. Znajdziemy tam informację dotyczącą drogi hamowania na mokrej nawierzchni – a taka dość często towarzyszy nam późną jesienią czy zimą, aż do wczesnej wiosny. Najlepszy współczynnik to klasa „A” na etykiecie, najgorszy to „G”. Należy tu pamiętać, że opona z klasą „B” będzie miała drogę hamowania o 3metry dłuższą niż „A” przy prędkości 80 km/h. Tak naprawdę najgorsza pod względem hamowania będzie opona z klasy „F”  – 18 m dłuższa droga hamowania od najlepszej, gdyż klasa „D” i „G” nie obowiązuje samochodów osobowych. Opony zimowe, które mogą pochwalić się bardzo krótką drogą hamowania to przede wszystkim: Pirelli Cinturato Winter, Nokian WR D4, Nexen Winguard Snow’G WH2, Hankook Winter.

Najlepsze w testach opon zimowych
Oczywiście w przypadku opon zimowych, również są przeprowadzane testy. Jest to dobre źródło wiedzy o tych przedmiotach. Renomowane organizacje przeprowadzają takie testy sezonowo i drobiazgowo sprawdzają od kilkunastu do kilkudziesięciu modeli. Warto więc, szukając opon do swego samochodu, wziąć pod uwagę kilka testów, bo każdy z organizatorów zazwyczaj sprawdza je inną metodą więc będziemy mieli tu całkiem niezłe porównanie w różnych kwestiach. Najwyżej oceniane modele w poprzednich latach to : Continental WinterContact TS860, Goodyear UltraGrip 9, Bridgestone Blizzak LM001, Dunlop Winter Sport 5 i Nokian WR D4.

Najchętniej kupowane opony zimowe
Oczywiście wielu kierowców podczas poszukiwań odpowiednich opon zimowych kieruje się po prostu sugestią znajomych. Warto oprócz ich rad, poszukać także opinii w internecie, znajdziemy tu także różnego rodzaju rankingi popularności poszczególnych modeli. Dzięki takim artykułom możemy poznać opony najbardziej uznane na polskim rynku, czy też sprawdzone na polskich drogach. Jeśli dana opona jest często wymieniana przez innych kierowców jako jedna z najlepszych to na pewno warto pomyśleć o jej zakupie.

Podsumowując przed samym zakupem warto zapoznać się ze szczegółowymi opiniami na temat wybranej opony. Sprawdzić jej osiągi, czy są one dostosowane do mocy samochodu oraz stylu jazdy. Oczywiście jednym z ważnych kryteriów wyboru będzie także cena, warto więc poszukać aktualnie trwających promocji. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki myślę, że będziemy w stanie dokonać odpowiedniego wyboru i skupić się już wtedy tylko i wyłącznie na prowadzeniu samochodu.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:News