Menopauza jest z pewnością okresem, który może być dość kłopotliwy i trudny dla wielu kobiet. Towarzyszą temu zarówno symptomy fizyczne, spadki nastroju, a nawet depresja. Wraz z nadchodzącym przekwitaniem, w ciele zachodzą także liczne zmiany. Rozpoczyna się przede wszystkim powolne wygasanie pracy jajników, które wiąże się z niedoborem produkowanych przez nie hormonów – progesteronu i estrogenów. Co jeszcze warto wiedzieć o klimakterium i jak najlepiej łagodzić objawy?
Czym dokładnie jest klimakterium?
Uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, problemy ze snem i koncentracją czy ciągłe wahania nastroju to typowe objawy wkraczania w okres menopauzy. Dochodzą do tego nieregularne miesiączki, wzrost masy ciała i wiele innych dolegliwości, które znacząco obniżają komfort życia. Dla wielu kobiet okres poprzedzający menopauzę jest wyjątkowo trudnym czasem. Jednak wiele z nich zapomina, że nie jest to żadna choroba, lecz nieunikniona przemiana.
Zazwyczaj proces wchodzenia w klimakterium zaczyna się od zmiany trybu miesiączkowania i skrócenia się cyklów miesiączki. Jednak nie wolno zapominać, że każda kobieta jest inna i w różny sposób może odczuwać symptomy. U niektórych miesiączki niekiedy nie zmieniają swojego charakteru, a nawet mogą się wydłużyć.
Dolegliwości w dużym stopniu utrudniają codzienne życie, ponieważ ciężko nad nimi zapanować. Istnieje także duże grono kobiet, u których klimakterium przebiega całkowicie bezobjawowo i można mówić tu o prawdziwym szczęściu. Jedno jest pewne – każda dojrzała kobieta prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z menopauzą. Natomiast to, jak poradzimy sobie z łagodzeniem objawów, zależy w dużej mierze od nas samych. Na szczęście dostępnych jest wiele skutecznych metod łagodzenia dolegliwości menopauzy – od terapii hormonalnej po zmianę stylu życia i przejście na odpowiednią dietę.
Menopauza – jak sobie radzić?
Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że menopauza to naturalny proces biologiczny, przed którym nie da się uchronić. Okres przekwitania pociąga jednak za sobą szereg skutków dla organizmu, dlatego warto, aby kobiety wiedziały, jak sobie z nimi radzić.
Na samym początku trzeba przede wszystkim zastanowić się, po czym poznać, że wkraczamy w klimakterium. Pierwsze sygnały, jakie mogą wystąpić, to przede wszystkim:
- uderzenia gorąca,
- bezsenność,
- zaburzenia w cyklu menstruacyjnym,
- migreny,
- silne pocenie się,
- duszność i trudności w oddychaniu,
- niepokój, napięcie, zmęczenie, drażliwość,
- bóle mięśni i stawów,
- suchość w oczach, ustach i miejscach intymnych,
- częste zmiany nastroju.
Każda kobieta powinna być gotowa na zmiany, których można się spodziewać w okresie menopauzy. Dlatego warto pozyskać informacje od specjalistów, jak i osób z otoczenia, bo to z pewnością pomoże w odpowiednim nastawieniu się na ten okres. Klimakterium zwykle występuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Na to, kiedy pojawią się pierwsze symptomy, wpływ ma wiele czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, długość cyklu miesiączkowego, przebyte choroby czy historia ciąż i porodów.
Klimakterium – jak radzić sobie z objawami?
W tym trudnym dla kobiety okresie warto często wietrzyć pomieszczenia, szczególnie przed snem, ponieważ wpłynie to na lepszy komfort w nocy. Sugeruje się stawiać również na ubrania, które są szyte z naturalnych tkanin, bo dzięki temu zachowamy stały przepływ powietrza i nie przegrzewamy się. Najlepiej wybierać także lżejsze kołdry, tak aby skóra mogła swobodnie oddychać.
Największą dolegliwością, która pojawia się w trakcie menopauzy, są uderzenia gorąca. Można je złagodzić na kilka sposobów i w zależności od kobiety nie każda technika pomoże. Najlepiej zacząć od modyfikacji codziennej diety. Nie może w niej zabraknąć przede wszystkim:
- dań niskotłuszczowych,
- warzyw i owoców,
- produktów z pełnego ziarna.
W zmniejszeniu dolegliwości skuteczne są również preparaty ziołowe, zawierające między innymi wyciągi z waleriany czy melisy. W aptekach i sklepach zielarskich można też kupić specjalne herbatki ziołowe, które także świetnie pomagają złagodzić dyskomfort związany z klimakterium.
Menopauza nie musi kojarzyć się z bardzo ciężkim okresem. Wystarczą odpowiednie metody łagodzenia objawów i można w miarę komfortowo przetrwać ten trudny czas. Zdrowa dieta i codzienna porcja ruchu to podstawa. Dlatego najważniejsze jest jak najwcześniejsze rozpoznanie jej zwiastunów i chęci do działania.
undefined