LifestyleNews

Dlaczego młodzież lubi fantastykę?

Fantastyka to gatunek literacki cieszący się od wielu lat sporą popularnością. Wchodzi w zakres zainteresowań nie tylko dorosłych osób, ale również młodzieży. Dostępnych jest wiele tytułów zarówno zagranicznych, jak i polskich autorów. Takie powieści mogą nie tylko pomóc w odstresowaniu się i chwilowym oderwaniu od rzeczywistości, ale również pobudzają wyobraźnię i niosą ze sobą walor edukacyjny. Warto zachęcać młodych ludzi do czytania. Dlaczego tak często interesuje ich właśnie fantastyka?

Kategoria idealna dla młodzieży

Wiele osób dorosłych uważa, że młodzi nie czytają książek. Niestety, w niektórych przypadkach opinia ta się sprawdza. Warto jednak podsuwać nastolatkom powieści, których tematyka ich zainteresuje i będzie stanowiła odskocznię dla nielubianych lektur szkolnych. Czytanie rozwija umiejętności językowe, inteligencję, umożliwia poznanie innych punktów widzenia i oderwanie się od codziennych obowiązków. Trzeba w końcu pamiętać, że młodzi ludzie nierzadko są przemęczeni i przebodźcowani, dlatego zmuszanie ich do czytania nie przyniesie nigdy pożądanego efektu. Należy zadbać o przykucie ich uwagi w taki sposób, by sami chcieli sięgać po książki. Pomocne mogą okazać się te o tematyce fantastycznej. Daje ona szansę na oderwanie się od realnego świata i wejście w ten ciekawszy, magiczny. W świecie fantasy na młodych ludzi nie czekają lekcje do odrobienia ani pokój do posprzątania. Nie ma chyba gatunku, który w takiej samej mierze zapewni odskocznię od codzienności co fantastyka.

Walor edukacyjny

Niektórzy dorośli mogą narzekać, że książki fantastyczne nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i tylko zaszkodzą ich dzieciom. Nie jest to jednak prawda, choć rodzice walczą z faktami i wciąż podsuwają nastolatkom tytuły, które niekoniecznie są dla nich atrakcyjne. Fantastyka ma wiele zalet, a jednym z jej atutów jest walor edukacyjny. Choć prezentowane w niej problemy mają miejsce w świecie innym od naszego, są odzwierciedleniem tych realnych, bliskich nam. Przedstawia się je w subtelny sposób, odpowiedni dla wieku młodzieży, który skłania do refleksji. Ich tematyka nierzadko przestrzega też przed ślepym zaufaniem nowoczesnym technologiom i ukazuje konsekwencje takiego zachowania. Do dyspozycji są zarówno książki dla młodszej, jak i starszej młodzieży. To gatunek na tyle obszerny, że każdy znajdzie idealną propozycję dla siebie. Książki fantastyczne wchodzą nawet powoli do kanonu lektur szkolnych, co może dodatkowo zachęcić młodych ludzi do czytania.

Książki fantastyczne – nie tylko w tradycyjnej, papierowej formie

Niekiedy młodzi ludzie nie mają ochoty sięgać po tradycyjne książki, ponieważ cały dzień patrzą w szkolne podręczniki i ich oczy są po prostu zmęczone. Wśród nowoczesnych rozwiązań można wymienić także audiobooki. To niezwykle wygodna opcja, która umożliwia słuchanie treści książki podczas wykonywania innych czynności, w tym codziennych obowiązków. Ciekawą propozycję stanowi np. „Miecz przeznaczenia” – audiobook ten wchodzi w skład sagi o wiedźminie Geralcie stworzonej przez polskiego autora, Andrzeja Sapkowskiego. Jego powieści są uwielbiane przez osoby w każdym wieku i znane nie tylko w Polsce. Warto podsuwać młodzieży tytuły pochodzące od rodzimych autorów.

Dlaczego jeszcze fantastyka jest atrakcyjna dla młodych ludzi?

Czytanie powieści fantastycznych jest po prostu świetną zabawą, która należy się młodym ludziom. Pozwala na ucieczkę w świat marzeń i wyobraźni, a jednocześnie utożsamienie się z bohaterami i ich problemami. Najczęściej w książkach poruszane są uniwersalne zagadnienia dotyczące walki dobra ze złem, uczą one empatii i kształtowania dobrych relacji międzyludzkich oraz systemu wartości. Choć czytanie tego typu powieści może wiele nauczyć, nie jest to nauka przekazywana wprost, w toporny sposób znany ze szkół. Jak już wspomniano wyżej, fantastyka jest gatunkiem na tyle rozległym, że propozycje dla siebie znajdą tu osoby w każdym wieku, zarówno młodzież wchodząca już w dorosłość, jak i osoby wchodzące dopiero w wiek nastoletni. 

 

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Lifestyle