Lato to czas urlopów i odpoczynku na świeżym powietrzu, jednak ostatnio coraz częściej są dni podczas których pogoda nas nie rozpieszcza. W takie dni lubimy usiąść przy książkach. Jeśli też tak macie to może zainteresują Was wydawnicze nowości od wydawnictwa nasza księgarnia. Oczywiście propozycji jest sporo, ja jednak pokażę Wam cztery wybrane. Po więcej odsyłam na stronę wydawnictwa.

 

Tove Jansson – Lato
To nastrojowa, poruszająca, metaforyczna historia, w której w sposób prosty, z niespotykaną lekkością, ale i mądrością autorka opowiada o sprawach trudnych i poważnych, zderza starość z młodością, porusza temat uczenia się życia. Sześcioletnia Sophia dopiero wchodzi w życie, a jej babcia, dojrzała artystka, jest u jego kresu. Razem spędzają lato na małej fińskiej wysepce. Budując łódź i spacerując po lesie, rozmawiają o sprawach ważnych dla młodych i starych: miłości, życiu i śmierci, naturze Boga… Poznają wzajemnie swoje lęki, kaprysy i tęsknoty. Autorka tworzy w powieści kompletny świat: pełen radości i smutków.
Sophia to rezolutna i dociekliwa dziewczynka, która zadaje dziesiątki trudnych pytań, na przykład: „Czy w niebie są mrówki?„. Babcia, natomiast, wcale nie przypomina uroczej staruszki częstującej konfiturami i ciepłą szarlotką. Bywa krnąbrna, opryskliwa a nawet kapryśna. Zdarza jej się też palić papierosy, czy mijać z prawdą. Czasem nawet przeklnie i często zapomina o leku na chore serce. Podczas lektury książki czytelnik czasami sam nie wie kto tu tak naprawdę się kim opiekuje, czy babcia Sophią, czy może odwrotnie. Oprócz tych dwóch dam, jest też tato – milczący, zapracowany. Zagłusza on ból po śmierci żony, swoją pasją ogrodniczą.  Lato przypomina zbiór powiastek filozoficznych, w których z poczuciem humoru, subtelnie i poetycko mówi się o rzeczach trudnych i najważniejszych. O starości, śmierci, Bogu, czy miłości. Autorka opisuje świat bardzo malarsko: „Szary brzask był piękny, z długimi równoległymi chmurami deszczowymi, które sunęły po niebie, morze było ciemnozielone, a na nim białe gęsi„. Dzięki temu nie tylko widzimy i słyszymy wyspę, ale możemy ją  poczuć: „Zapach to ważna rzecz, przypomina o wszystkim, co człowiek przeżył, jest osłoną pamięci i bezpieczeństwa.”

 

 

Lato to książka, która mogłaby nigdy się nie skończyć. Czytałam ją z
przyjemnością, uśmiechem i wielkim zachwytem. Na kartkach tej powieści uwiecznione zostały
chwile, nastroje, wydarzenia z życia wyspy i jej mieszkańców. I te wesołe,
i te smutne.
Tove Jansson – Kto pocieszy Maciupka?
Maciupek jest nieśmiały i strachliwy. Jest też bardzo samotny. Pewnego dnia opuszcza dom i wyrusza w podróż. Podczas wędrówki mija rozmaite stworzonka, ale nie starcza mu odwagi, by zawrzeć z nimi znajomość. Czy zdoła znaleźć pocieszenie i przyjaciela? A może ktoś  potrzebuje pomocy bardziej niż on? Z bohaterem tej mądrej i urokliwej historii identyfikować się mogą nie tylko dzieci. Książka uczy, jak pokonywać własne lęki i ograniczenia. I jak zjednywać sobie przyjaciół. To także piękna opowieść o miłości.

 

 

 

 

 

Opowieść o Maciupku to historia wypełniona postaciami z Muminków (jeśli jeszcze nie skojarzyliście Tove Jansson to autorka powieści o muminkach), jednak tworzy ona odrębną historię. To książka o trudach samotności i nieśmiałości, przełamywaniu własnych
słabości i wielkiej odwadze, a także o rodzącej się przyjaźni. Opowieść napisana została w formie rymowanego wierszyka, dzięki czemu nie tylko łatwo się ją czyta ale pozwala to też na zapamiętanie jej fragmentów – jestem pewna, że już po paru wieczorach takiego czytania, dzieci będą bez trudu same w stanie dopowiadać dalsze przygody Maciupka. Dodatkowym atutem są przepiękne ilustracje, wyjątkowe, nie do podrobienia. W opowieści znajdziemy m.in takich bohaterów jak Paszczak, Homek, Buka czy Włóczykij.
Jerzy Kierst, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska – Cztery pory roku 
Już Wiosna! – wesoło ogłasza szpak. Przyroda budzi się do życia: niedźwiedź ciężko wstaje z zimowego snu, wiewiórka sprawdza, czy na leszczynie rosną orzechy. Kiedy z kasztanowców odpłynie wiosna, przypłynie Lato. Policzy kropki biedronkom, poszuka piskląt, sprawdzi, czy nie brakuje miodu w ulach. Po lecie nadejdzie Jesień, która obdaruje nas słodkimi gruszkami i soczystymi jabłkami. Na drzewach powiesi brązowe kasztany i żołędzie. Po Jesieni przyjdzie mroźna Zima – niedźwiedź słodko zachrapie, a zające, wrony i sarny będą wyczekiwały pierwszych wiosennych promieni słońca.

 

 

 

 

To książeczka, która w sposób bardzo poetycki (bo wierszykiem!) opisuje to co dzieje się w przyrodzie i jak się ona zmienia podczas czterech, jakże różnych, pór roku. Autorzy pięknych przyrodowych opisów, robią to w taki sposób, że książeczka staje się idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym. Temat pogody i przyrody to temat uniwersalny oraz wdzięczny dla naszych maluchów. Ilustracje są proste i kolorowe – przyjazne dla młodego oka.
William Potter – Absolutnie Fantastyczne Łamigłówki
Ponad 100 kapitalnie łamiących głowę zadań! Chwyć w dłoń ołówek i przygotuj się na absolutnie fantastyczną zabawę. Książka pęka w szwach od kolorowych łamigłówek obrazkowych, językowych i matematycznych, labiryntów, a także zadań typu: znajdź różnice, połącz kropki, dopasuj, wyszukaj szczegóły i wielu innych.

 

 

 

 

 

Ta pozycja to zbiór wielu zadań i łamigłówek. Znajdziemy tu zadania matematyczne, zadania językowe, czy zgadywanki obrazkowe. Każdy znajdzie tu dla siebie odpowiednią pozycję, bo jest tu ich wszystkich ponad 100! Kolorowe i bardzo ciekawe, fascynują różnorodnością i pomagają kształtować zdolności manualne małych rączek. Oczywiście, na wypadek trudności z zadaniami, na końcu mamy odpowiedzi :).

Jak się Wam podobają propozycje? znaleźliście coś dla siebie ?

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Książki