KsiążkiNews

Bliźnięta Tuttle i Cudowny Ołówek

cudowny ołówek

Gospodarka i społeczeństwo to dwa blisko powiązane ze sobą pojęcia. Jednak, czy tak łatwo jest wytłumaczyć oba pojęcia dzieciom? Tym bardziej, jeśli nie mają one jeszcze zajęć z ekonomii w szkole, ale stawiają nam coraz to trudniejsze pytania. Książka Bliźnięta Tuttle i Cudowny ołówek przychodzi z pomocą i w sposób łatwy i przyjazny wyjaśnia pojęcie gospodarki na przykładzie produkcji ołówka. 

Czy pojedynczy człowiek jest w stanie zrobić tak prostą rzecz jak ołówek? Nad odpowiedzią na tak postawione pytanie zastanawiają się Etan i Emilia, bohaterowie serii książek dla dzieci Bliźnięta Tuttle autorstwa Connora Boyacka.

Bliźnięta Tuttle Cudowny ołówek

Bliźnięta Tuttle i Cudowny Ołówek

Opowieść zaczyna się od wycieczki szkolnej, której celem jest fabryka ołówków i innych przyborów szkolnych. Na miejscu spotykają się z pracownikiem Karolem, który uświadamia dzieciom, jak wiele osób jest zaangażowanych w produkcję jednego ołówka. Udowadnia, że nikt z ludzi nie potrafiłby wykonać go samemu. Wręcz przeciwnie do produkcji potrzebujemy wsparcia z różnych stron świata. Musimy zdobyć drewno, farbę, metal na skuwkę czy też materiały do produkcji gumki. Te wszystkie materiały są zdobywane przez Marię, pracownicę fabryki, która jeżdżąc po świecie, kupuje je w odpowiedniej jakości za jak najniższą cenę. Wszystko po to, by produkowany ołówek był sprzedawany w atrakcyjnej niskiej cenie.

Bliźnięta Tuttle Cudowny ołówek

W tym krótkim opowiadaniu dzieci biorące udział w wycieczce szkolnej zdobywają wiedzę na temat tego, jak skomplikowany jest proces produkcji nawet najmniejszej rzeczy. I ile osób przyczynia się do jego wytworzenia. Zdają sobie także sprawę z tego, że pojedynczy człowiek nie byłby w stanie samemu wytworzyć niczego, bez pomocy innych. Dlatego też mamy różne zawody, różnych specjalistów z różnych dziedzin. Współpracując razem, społeczeństwo to tworzy naszą gospodarkę.

Bliźnięta Tuttle Cudowny ołóek

Lekcja ekonomii pisana językiem przyjaznym dla dzieci

Książeczka ta jest idealnym sposobem na lekcję, czy też wstęp do rozmowy z dzieckiem na trudniejsze tematy, związane z gospodarką. Możemy śmiało zapytać je o to, czy łatwo jest zrobić ołówek. Następnie razem z nimi poznawać kolejne etapy jego powstawania, dzięki czemu łatwo zrozumie ile pracy potrzeba włożyć w skonstruowanie każdej rzeczy. Podczas lektury warto zastanowić się razem z dzieckiem, skąd pochodzą materiały użytego do jego produkcji? Jacy ludzie przyczynili się do jego stworzenia? Czy gdybyśmy sami próbowali go zrobić, to będziemy mieli czas na cokolwiek innego?

Bliźnięta Tuttle Cudowny ołóek

Otaczający nas świat można opisać dzieciom na wiele sposobów. Jednak nie warto przy tym używać niezrozumiałych dla nich słów. Książka ta pomoże im zrozumieć procesy, jakie zachodzą wokół nas. Dzięki niej dowiedzą się o tym, że osiągnęliśmy bardzo wiele dzięki specjalizacji oraz podziałowi prac. Społeczeństwo powinno polegać na sobie, gdyż pojedynczo nie jesteśmy w stanie zrobić tyle, ile możemy zrobić działając wspólnie.

Książka Bliźnięta Tuttle i cudówny ołówek została wydana w Polsce dzięki Instytutowi Misesa, którego misją jest szerzenie wiedzy ekonomicznej. Anglojęzyczna seria składa się z 10 książeczek, które w USA sprzedały się w ilości ponad 400.000 egzemplarzy. Więcej możecie przeczytać na tuttletwins.com, a książeczkę zakupicie na mises.sklep.pl Cudowny ołówek.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in:Książki