Higiena w domu i w łazience – ważna sprawa do rozwiązania

Higiena w domu i w łazience
Higiena w domu i w łazience

Koronawirus dotyka na wszystkich. Ostatnie miesiące uświadomiły nam, jak ważne jest dokładne i częste mycie rąk oraz zachowanie odpowiedniej higieny w przestrzeniach publicznych (maseczki, rękawiczki, dezynfekcja rąk, dystans). Dodatkowo coraz częściej ludzie zdają sobie sprawę, że domowe porządki to nie tylko kwestia ładnego i schludnego mieszkania, ale i forma walki z wirusem.

Higiena w domu – zalecenia

Okazuje się zatem, że regularna higiena w domu to wyjątkowo ważna sprawa. Zaleceń dotyczących porządków w domu jest sporo i to właśnie systematyczność ma tu kluczowe znaczenie. Będą tu między innymi takie czynności jak:

  • codzienne mycie i dezynfekcja klamek czy blatów kuchennych,
  • regularna dezynfekcja kluczy, telefonów i innych sprzętów często przez nas dotykanych
  • częste zmywanie podłóg,
  • pranie w wysokich temperaturach,
  • właściwe mycie naczyń,
  • wybór skutecznych środków czyszczących i dezynfekujących.

Czym sprzątać, by skutecznie walczyć z wirusem?

W porządkach sprawdzi się na pewno (podobnie, jak w przypadku mycia rąk) ciepła woda z mydłem. Pamiętać tu jednak należy, że po umyciu danej powierzchni takim preparatem koniecznie należy ją spłukać.

Inną substancją służącą do dezynfekcji będzie spirytus medyczny. Można nim przecierać różne powierzchnie – klamki, blaty kuchenne, a nawet meble. Na podobnej zasadzie działa, o czym nie wszyscy wiedzą, wybielacz. Tu jednak, przed użyciem, zawsze warto zapoznać się z etykietą i sprawdzić, jak dana powierzchnia reaguje na taki preparat. W innym wypadku ryzykujemy, że uszkodzimy czyszczoną powierzchnię.

Planując codzienne porządki w walce z COVID-19 warto też wyposażyć się z chusteczki antyseptyczne.

Sprzątanie łazienki

Osobną sprawą jest zachowanie odpowiedniej higieny w łazience i czyszczenie jej. To w niej najczęściej przecież myjemy ręce po powrocie do domu, zatem jest ona swego rodzaju murem między światem zewnętrznym, a naszym domem.

Zwróćmy zatem szczególną uwagę na odpowiedni sprzęt do mycia rąk. Dobrym pomysłem na pewno będzie mydło w płynie, bezdotykowy dozownik na mydło, a nawet, jeśli mamy taką możliwość, bezdotykowa bateria umywalkowa. Warto też ustawić obok mydła płyn do dezynfekcji rąk.

Regularnie powinna też być czyszczona sama umywalka i blat wokół niej. Pod tak zwaną ręką, powinny zatem znajdować się płyny i ściereczki (najlepiej jednorazowe) do czyszczenia umywalki oraz baterii. Dzięki temu, łatwo można po nie sięgnąć i przetrzeć całą czyszczoną powierzchnię, co znacznie ułatwia takie szybkie, codzienne sprzątanie.

Mycie prysznica, czy wanny oraz kafelków nie wymaga aż takiej częstotliwości, jak umywalka. Niemniej jednak, warto to robić dokładnie i częściej niż przed epidemią koronawirusa. Wszystkie zatem techniki i pomysły ułatwiające tę procedurę będą bardzo pomocne, zwłaszcza, gdy z jednej strony przyczynią się do skrócenia czasu, jaki zwykle poświęcaliśmy na sprzątanie domu, a z drugiej pomogą w jego dezynfekcji.

Środki czystości do domu powinny być przede wszystkim skuteczne. Łatwiej dbać o czystość, kiedy wiemy, że nie wymaga to od nas godzin spędzonych na szorowaniu brudnych powierzchni. Takie produkty znajdziesz na stronie voigt.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj