Co powinno znaleźć się w Wielkanocnym koszyczku? Sprawdź jak zrobić ozdoby wielkanocne diy

Zbiliża się Wielkanoc. Choć to święto rodzinne i zazwyczaj każdy spędza je z najbliższymi to jednak tym razem będzie inaczej. Dlaczego?

Oczywiście wszystko przez panującą pandemię koronawirusa. Choroba zawładnęła dosłownie całym światem. Chociaż robimy, co możemy i Rząd wprowadził tymczasowe restrykcje w postaci ograniczania poruszania się i zamknięcia różnych placówek, to sytuacja jest niepewna. Dlatego te święta będą inne niz dotychczas nam znane, jednak to nie znaczy, że mamy rezygnować z ich obchodów czy zupełnie poddać się i nie organizować nic. Warto, chociażby dla dzieci i dla nas samych.

Co powinno znaleźć sie na Wielkanocnym stole?

Wielkanoc dla każdego zapewne kojarzy się przede wszystkim ze święconką i oczywiście chyba jednym z najbardziej obfitych śniadań w ciaągu roku. Jeśli chodzi o zawartość koszyczka to ta może różnić się  w zależności od tradycji danego regionu. Jednak niezależnie od miejsca gdzie się znajdujecie na świątecznym stole zawsze znajdą się jajka, chrzan, wędliny, chleb, kiełbasę.

Wielkanocny koszyk – co włożyć do wielkanocnego koszyczka?

W wielkanocnym koszyczku, który będzie poświęcony w Wielką Sobotę powinno się znaleźć przede wszystkim:

  • Jajko, które symbolizuje życie oraz podobnie jak baranek ideę, że życie zwycięża śmierć. Jedną z pięknych, polskich tradycji jest dzielenie się jajkiem przy wielkanocnym stole z najbliższymi.
  • Sól i chrzan – sól symbolizuje oczyszczenie i prawdę. Chrzan – ludzką siłę.
  • Wędlina – symbolizuje płodność oraz dostatek w rodzinie.
  • Chleb – symbolizuje pomyślność i dobrobyt. Jest symbolem Wielkiego Czwartku, kiedy to Chrystus przemienił w chleb swoje ciało.
  • Baranek – symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Baranek wielkanocny przypomina nam o zwycięstwie życia nad śmiercią
  • Ciasto – do koszyczka można włożyć babeczkę. Ciasto zapewni nam dostatek, pomyślność oraz nowe umiejętności.
  • Bukszpan – symbolizuje nadzieję chrześcijan na zmartwychwstanie i życie wieczne.

Jaki koszyczek na Wielkanoc?

Choć tradycyja mówi o tym, że koszyczek powinien być wiklinowy to przecież nie jest to obowiązkiem.  Fajnym pomysłem na włączenie w przygotowania świąteczne dzieci jest wykonanie takiego koszyczka DIY właśnie z nimi. To nie jest trudne i nawet osoby bez zdolnosci manualnych spokojnie poradzą sobie z tym zadaniem. Dokładną instrukcję znajdziecie na jamama.pl ozdoby wielkanocne DIY.

Na koniec pamiętajcie o tym, żeby koszyczek wyścielić białą serwetką. Wiele osób do koszyczka dokłada rzeżuchę, której delikatne, pachnące listki są znakiem odradzającego się życia i sił witalnych.

Zachecam Was wszystkich do wspólnego przygotowania koszyczka, gdyż ozdoby wielkanocne diy to również świetne zabicie czasu podczas domowej kwarantanny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj