W co inwestować pieniądze?

Zapewne wiele z Was zastanawia się w co inwestować pieniądze. Niestety tak popularne, do tej pory, lokaty w bankach nie przynoszą zawrotnej sumy zwrotu. Owszem możliwości jest wiele, jednak warto przed przystąpieniem do inwestycji zrobić przegląd dostępnych instrumentów i zrozumieć ich istotę.

Na początku odróżnijmy oszczędzanie od inwestowania. Do tego pierwszego zaliczymy umieszczenie kapitału na lokatach bankowych, czy też obligacjach.Z prostego powodu, na tych produktach nie możemy stracić, jednak możliwości zysków są często bardzo ograniczone. Do instrumentów finansowych, które możemy zaliczyć do inwestycji należą między innymi: akcje na giełdzie, udziały w ramach crowdfundingu, forex, ETF-y, kontrakty terminowe, metale szlachetne, produkty strukturyzowane, nieruchomości.

Zanim zaczniesz inwestować

Ważne, abyś, zanim zaczniesz inwestować, określił kilka następujących czynników. Pozwoli ci to dokonać słusznego wyboru. Przede wszystkim sprawdź czy dana inwestycja na pewno jest dla Ciebie i czy kapitał, którym dysponujesz to rzeczywiście nadwyżka w budżecie domowym. Sprawdź potencjalne ryzyko dla planowanej inwestycji i zaczerpnij wiedzy, czego dokładnie dotyczy.

W co inwestować pieniądze? Przegląd produktów

Dokonywać inwestycji możesz na wiele sposobów, w zależności od wybranych inwestycji będą to produkty o różnym stopniu ryzyka i zmienności. Jak wspomniałam wyżej, lepiej odpuścić sobie lokaty, gdyż te powyżej 2% są rzadkością, jednak czasem można trafić promocję.

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe są teoretycznie najbezpieczniejszymi aktywami, jednak zawsze może dojść do sytuacji, w której gospodarka upadnie, kraj zbankrutuje a Ty zostaniesz z niczym.  Oczywiście to tylko jeden ze scenariuszy, który wcale nie musi się sprawdzić. Ten sposób to dobra opcja na uzupełnienie długoterminowego portfela.

Obligacje korporacyjne

Tutaj firmy są podmiotem emitującym obligacje. Jednak ryzyko i zyski różnią się od obligacji skarbowych. Zasada jest prosta: im większe zyski, tym większe potencjalne ryzyko. Jednak po analizie poszczególnych spółek możesz dojść do tego, że są bardzo skomplikowane i lepiej uniknąć tej formy inwestycji środków.

Crowdfunding udziałowy

Crowdfunding inwestycje w nieruchomości komercyjne z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Warto przed przystąpieniem do inwestycji zrobić selekcję firm i wybrać te z największym potencjałem. Crowdfunding to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność zorganizowaną wokół danego projektu. Crowdfunding udziałowy to nic innego jak realne inwestowanie. Platforma crowdfundingowa jest pośrednikiem pomiędzy nowymi akcjonariuszami a firmą, która chce pozyskać kapitał, a dokonanie transakcji jest proste. Jedną z firm zajmującą się grupowym inwestowaniem w nieruchomości jest Social Estate. Dzięki jej pośrednictwu masz możliwość brać udział w grupowych projektach takich jak inwestycja w nieruchomości komercyjne – supermarkety, nieruchomości handlowe, sklepy Biedronka. Inwestorzy, którzy zakupią udziały spółki celowej mogą zarobić 6 % przed podatkiem Belki.

W co inwestować pieniądze?

Przede wszystkim zacznij aktywnie zarządzać swoimi finansami oraz inwestycjami. Pamiętaj, aby każde działanie popierać wiedzą o danym instrumencie finansowym. Pozwoli Ci to uniknąć popełniania błędów i minimalizować straty.