Jak dobrze odkurzać, aby pozbyć się kurzu?

Sprzątanie – są tacy, którzy to uwielbiają, dla innych to przykry obowiązek. Niezależnie od podejścia, ten zespół czynności zwany sprząteniem należy wykonywać systematycznie. Jednym z jej elementów jest odkurzanie. I choć wydaje się to być dość prozaiczną i łatwą czynnością, to do końca takie nie jest. W tym poście postaram się podpowiedzieć Wam jak dobrze odkurzać, od którego miejsca w pokoju zacząć, no i w końcu, na co warto uważać?

W kurzu jest wszystko od ziarenka piasku i ziemi, po mikrowłókna tkanin, czy włosy, fragmenty paznokci i martwy naskórek. Oprócz tych wymienionych znajdziemy w nim również pleśń, jaja i larwy owadów oraz roztoczy. Właśnie dlatego kurz uczula często wiele osób. Jeśli nie chcemy, aby zalegał na półkach i w kątach, należy odkurzać nasze mieszkanie przynajmniej raz w tygodniu. Czynność ta prosta i prozaiczna, jednak czasem wymaga też sporo sprytu.

Po pierwsze pamiętaj o tym, aby odkurzanie zacząć od otwarcia okna, bo inaczej się udusisz! Oczywiście nie dosłownie. Sprzątanie zacznij od najdalszego kąta pokoju, a następnie przesuwaj się w kierunku drzwi oraz od góry do dołu. Najpierw więc zetrzyj kurz z szafek i półek, podłogi zostaw na koniec. Każde ze sprzątanych miejsc przecieraj kilkakrotnie. Najpierw zacznij na mokro. Ściereczkę mocno wykręcaj, tak by była ledwo wilgotna. Jeśli zauważysz, że woda stała się brudna – wymień ją. Umyte miejsce wytrzyj do sucha i przejdź dalej.

Uważaj na sprzęt elektroniczny, czy telewizor. Najlepiej zrobisz odłączając go od prądu na czas sprzątania. Przetrzyj go chusteczkami z płynem antystatycznym. Jeśli ich nie masz, zwilż ściereczkę w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń. Nie zapomnij jej mocno wykręcić, następnie szybko przetrzyj sprzęt. Następnie wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym. Jeśli nosisz okulary i do ich czyszczenia używasz ściereczek z mikrofibry, to takimi chusteczkami możesz także przetrzeć ekrany sprzętu. Grzbiety książek również przecieraj wilgotną szmatką. Odkurzając podłogę na początek pamiętaj o wymianie worka w odkurzaczu. Przepełniony nie będzie zbierał i Twoja praca pójdzie na marne.

Małe dywaniki i chodniki przed odkurzaniem warto zawsze wytrzepać. Natomiast duże dywany odkurzaj zawsze „z włosem”, podnosząc dyszę odkurzacza, gdy przesuwasz ją „pod włos”. Gdy przeszkadza Ci zapach np. po zwierzęciu i chcesz się go pozbyć to zrobisz to posypując dywan sodą oczyszczoną. Zostaw ją na 10 minut, a następnie dokładnie odkurz. Ładne kolory przywróci dywanowi kiszona kapusta lub świeżo skoszona trawa, gęsto rozrzucone na dywanie. Po 15minutach zbierz je miotełką. Natomiast przy ciemnych dywanach pomogą rozrzucone fusy herbaty. Znakomicie czyści i odświeża kolory zrobiony roztwór z soli – wsyp dwie łyżki na szklankę wody. Następnie pocieraj dywan nasączoną gąbką w roztworze, pamiętaj, aby dobrze ją wycisnąć.

A Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby?

10 KOMENTARZE

  1. dziś już dwa razy wyciągałam odkurzacz. szczotki prawie nie używam bo właśnie odkurzacz jest znacznie skuteczniejszy . ja nie mam żadnych dywanów, chodniczków czy wycieraczek. co do mebli to mam z nimi mniejszy problem.

  2. Nie wiedziałam, że są takie fajne metody na oczyszczanie dywanów. Zastanawiam się tylko, czy taka świeżo skoszona trawa nie zafarbuje mi dywanu. Mam jasny i ciemny brąz.

  3. Kurz to zmora sprzątania. Ja stram się wszystko zmywać na mokro, żeby kurz nie rozprzestrzeniał się za bardzo podczas sprzątania. Wypróbuję ten sposób z sodą na dywanie.

  4. Kurz to moja zmora, mam na niego alergię, w przenośni i dosłownie … Pozbycie się go w odpowiedni sposób to nie lada wyzwanie … Ale właśnie mam w planie zakupienie lepszego odkurzacza bo mój nagle zaczął buchać kłębami kurzu 😀 Co do dywanów nie znałam takich sposobów, zazwyczaj zakupowałam ” specjalnie ” produkty, ale większość zawodziła. Muszę wypróbować tych.

  5. Wow o tych sposobach na odświeżenie kolorów dywanu nie miałam pojęcia. Z chęcią wypróbuję ten z kapustą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj