Ceny OC bardzo się od siebie różnią. Każdemu kierowcy przysługują inne zniżki, a czasem w jednym towarzystwie można uzyskać ich więcej niż w drugim. Warto zatem walczyć o atrakcyjną cenę OC. Nie zawsze jednak się uda. Jednym z wyjść jest wypowiedzenie OC i zakup lepszego u konkurencji. Sprawdź, kiedy możesz tego dokonać i jak to zrobić. Poznaj terminy, procedury, obowiązki i ograniczenia.
Wypowiedzenie OC przy zakupie lub sprzedaży pojazdu
Jedną z sytuacji, w której możesz zechcieć wypowiedzieć OC, jest zakup lub sprzedaż auta. Sytuacja jednak wygląda nieco inaczej w przypadku nabywcy, a inaczej sprzedawcy. Przyjrzyjmy im się:
1. Kupujący auto ma prawo korzystać z przypisanego do nabytego samochodu OC tak długo, jak będzie ono aktualne. Uwaga jednak! Polisa nie przedłuży się automatycznie, więc zanim dobiegnie ostatni dzień, koniecznie wykup nową, by zachować ciągłość ochrony i uniknąć płacenia kary. Kupujący równie dobrze może wypowiedzieć OC, bo np. umówił się tak ze sprzedawcą lub chce korzystać z usług innej firmy. Na złożenie wypowiedzenia OC u ubezpieczyciela masz 30 dni od podpisania umowy kupna samochodu. Poznaj całą procedurę: Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?.
2. Sprzedający jest w nieco gorszej sytuacji. Niestety nie może wypowiedzieć OC samochodu, który już nie należy do niego. Jeśli umówiłeś się z nabywcą, że ten zrezygnuje z polisy, abyś Ty mógł odzyskać pieniądze za niewykorzystany czas, musisz liczyć na jego uczciwość. By uniknąć oszustwa, lepiej dolicz pozostały czas ubezpieczenia do ceny samochodu.
Wypowiedzenie OC i zmiana firmy ubezpieczeniowej
Z ubezpieczenia komunikacyjnego OC możesz zrezygnować z każdej sytuacji i w dowolnym momencie. Na stronie ubezpieczyciela lub w internecie znajdziesz formularz, który musisz wydrukować, wypełnić i albo zanieść osobiście, albo wysłać pocztą, albo – jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe daje taką możliwość – przesłać zeskanowany mailem. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli złożysz wypowiedzenie w połowie okresu ochronnego, polisa nie zostanie zerwana od razu. Będziesz musiał poczekać do końca opłaconego okresu.
Jest pewien sposób, w który można obejść regulamin i skrócić czas oczekiwania. Jeżeli wykupisz OC w innym towarzystwie, znajdziesz się w sytuacji podwójnego ubezpieczenia. Wówczas prawo dopuszcza natychmiastowe wypowiedzenie OC w starej firmie, byś nie był stratny, płacąc za tę samą ochronę podwójne.
Czy po wyrejestrowaniu auta wypowiedzenie OC jest konieczne?
Sprzedałeś auto za granicę, zostało Ci skradzione lub przeznaczyłeś je na złom? W tych sytuacjach nie musisz składać wypowiedzenia OC. Powinieneś jednak zgłosić się do ubezpieczyciela, bo w przeciwnym wypadku będziesz nadal płacił składki.
Skoro nie formularz wypowiedzenia OC, to co? Udając się do towarzystwa ubezpieczeniowego, koniecznie zabierz dokument potwierdzający wyrejestrowanie samochodu w Urzędzie Komunikacji. Tyle wystarczy, by natychmiastowo wypowiedzieć OC i uzyskać pieniądze za niewykorzystany czas ochrony. Pamiętaj, by zrobić to jak najszybciej!
Dobrze, że o tym piszesz bo wiele osób ma duży problem z ustaleniem tego, jakie prawa mu przysługują. Ubezpieczyciele wcale tego nie ułatwiają 🙂
ciekawy temat, mam jeden samochód od wielu lat i nie korzystałam z wymówienia oc ale jak kupię nowy będę musiała zagłębić się w ten temat.
O takiej wiedzy to ja już nie posiadam. Dobrze, ze ten temat poruszasz. Nigdy się wto nie wgłębiałam. Jakos mnie to nie dotyczyło. Ale nigdy nie wiadomo.
Bardzo lubię tego typu wpisy, nie miałam pojęcia o tych sprawach, raz, że interesuje się nimi mój mąż, a dwa, że do tej pory nie było potrzeby żeby wniknąć w głąb tematu 🙂
Póki co nie jestem kierowca i te tematy niby mnie nie dotyczą. Ale przecież mam znajomych i rodzinę, gdzie auta mają prawie wszyscy. Warto więc pogłębiać niektóre tematy by w odpowiednim momencie móc służyć dobrą radą!
My mieliśmy właśnie sytuacje, że zezłomowaliśmy auto, a nie wycowaliśmy OC, bo nikt nas nie poinformował i potem przyszło, że niby jest dług. Ale wystarczył odpowiedni świstek i dało się z firmą doagadać. Dlatego twój wpis jest bardzo przydatny.
Ja zawsze gdy zmieniam samochod wupowiadam umowe OC. Mam swojego doradce ubezpieczeniowego i zawsze z nim zawieram wszelkiego rodzaju ubezpieczenia.
Dobrze, że wspominasz o takich sprawach na swoim blogu 🙂
moja siostra ostatnio oddała auto na złom i miała świeże ubezpieczenie, ubezpieczalnia oddała jej część pieniędzy 🙂
Nie miałam pojęcia o takiej opcji. Fajny temat.
Nie mam prawa jazdy więc temat na razie mnie nie dotyczy. Ubezpieczeniem samochodu zajmuje się mój mąż.
Temat ubezpieczeń po części nie jest mi obcy bo jestem kierowcą ale wszystkimi dokumentacjami zajmuje się mój mąż
Ostatnio wypowiadalam umowę podczas zmiany oferty na korzystniejsza ale dzialo się to z pomocą specjalisty
Przydatne rady :)Z całą pewnością przyda się ten wpis 🙂
Bardzo przydatne informacje. Ja na szczęście nie muszę się tym zajmować, bo nie mam prawa jazdy.
A gdzie mozna dostac teraz najtansze OC? Powie ktos??
To totalnie dla mnie temat rzeka, takie sprawy zostawiam memu facetowi 😀