Jak wygodnie i bezpiecznie przewieźć rower samochodem?

Czas wakacji nie jest wcale taki odległy. Powoli zaczynają się pojawiać w głowie pomysły na wakacyjne wyjazdy. Wielu kierowców na pewno zamierza zabrać, na taki wyjazd, ze sobą rowery dla siebie i rodziny. Jak wygodnie i bezpiecznie przewieźć rower samochodem?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby zapakowanie roweru do auta. Jednak, aby móc to zrobić muszą być spełnione dwa warunki – musi o ono w typie kombi lub SUV, bagażnik nie może zawierać żadnych bagaży. Należy też złożyć tylną kanapę, a to ogranicza nam ilość osób przewożonych w samochodzie. Jeśli wybieramy się na wycieczkę z rodziną to absolutnie żaden z tych punktów nie jest możliwy do spełnienia. Trzeba więc o nasze rowery zadbać w inny sposób.

Sposoby na przewiezienie roweru samochodem

Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązanie jest uchwyt na dach. Jednak, by go zamontować musimy mieć na wyposażeniu belki bazowe, które są mocowane w poprzek dachu. Belki montuje się do specjalnie przeznaczonych do tego gniazd w dachu auta. Jeśli pojazd ma relingi dachowe to wtedy mamy możliwość regulacji odstępu między belkami.Do belek powinniśmy dobrać uchwyty na rower. Dostaniemy je już w granicy 50zł, jednak są to konstrukcje bardzo niewygodne, gdyż montuje się je za pomocą śrub. Głównym minusem rowerowych bagażników dachowych jest opór powietrza, jaki stawiają zamontowane rowery. Limit dopuszczalnego obciążenia dachu, oraz niemożliwość wjazdu do niektórych parkingów podziemnych. Nasze auto staje się “wyższe” z takim bagażem.

Wygodniejszym rozwiązaniem jest bagażnik montowany na klapę. Dostępny w wersjach dla sedanów, hatchbacków i kombi. Jednak nadal jest tu spory opór powietrza jaki powodują przymocowane jednoślady. Mamy także utrudniony dostęp do kufra, każde dostanie się do bagażnika oznacza demontaż rowerów.

Najwygodniejszym i najlepszym rozwiązaniem na to, aby bezpiecznie przewieźć rower samochodem jest uchwyt rowerowy na hak. Jego wielką zaletą jest łatwość montażu samego bagażnika, ale także przewożonych rowerów. Podczas jego kupna najlepiej wybrać ten wykonany z aluminium. Jest droższy od stalowego, jednak dużo lżejszy i wytrzymalszy. Są też takie, które nie wymagają demontażu podczas otwarcia pokrywy bagażnika.

Wybierając bagażnik rowerowy najlepiej jest wybrać ten, który polecany jest przez producenta auta. Konstrukcja będzie wtedy dopasowana do pojazdu, a my będziemy mieć pewność, że przewozimy nasze rowery w bezpieczny sposób.