Żywienie psów dużych ras

Psy mogą zjeść wszystko, jednak nie oznacza to wcale, że ich organizm każde pożywienie będzie traktował tak samo i tak samo je strawi. Białko, które posiada spore wartości odżywcze pochodzi przede wszystkim z mięsa kurcząt, jagniąt, jaj kurzych czy też ryb. To właśnie te produkty powinny być wykorzystywane przy ustalaniu właściwej dawki żywieniowej. Wygląd, a także budowa psa są przede wszystkim uwarunkowane genetycznie, jednak dużą role odgrywa tu także jego żywienie. Im większy pies tym więcej odpowiedniego pokarmu potrzebuje, dlatego też warto znać kilka podstawowych zasad.

Żywienie psów dużych ras

Psy dużych ras charakteryzują się zdecydowanie większymi wymaganiami żywieniowymi, niż te średnich czy małych. Wtedy kiedy rosną nie powinny spożywać dużej ilości pożywienia, gdyż za duża masa ich ciała, przed skończonym procesem wzrostu, może obciążyć i doprowadzić do dysfunkcji układu kostnego. Narażone są w szczególności na dysplazję stawów biodrowych.

Duże psy jedzą zazwyczaj bardzo łapczywie, połykając przy tym spore ilości powietrza. Jest to dość niebezpieczne, gdyż doprowadza do wzdęć, a te z kolei zwiększają prawdopodobieństwo skrętu żołądka, który potrafi występować ponad 20-krotnie częściej niż u psów małych. Dlatego też dzienną dawkę karmy należy podzielić na kilka posiłków, aby nie obciążać wrażliwego żołądka. Dorosłe psy należy karmić dwa, a nawet trzy razy dziennie. Pamiętajmy, aby żołądek naszego pupila nie był nigdy przeładowany.

Oczywiście podstawą żywienia jest wybór odpowiedniej karmy. Takiej, która spełni zapotrzebowanie psa na odpowiedni zestaw składników i minerałów. Rynek jest bogaty w ofertę karm dostosowanych do szczeniąt dużych ras, jednak warto poświęcić chwilę i przyjrzeć się ich składom. Szczególnie, iż dość powszechnie znany jest problem z nadmiarem fluoru, a niedoborem wapnia przy psach dużych ras. To natomiast może doprowadzić do wszelkiego rodzaju kulawizn i młodzieńczego zapalenia kości.

Mojego szczeniaka też dotyczy ten problem dlatego zdecydowałam się na karmę zawierającą w swoim składzie jak najmniej fluoru. Postawiłam więc na wysokojakościową karmę Caniwild Puppy Large Gentle Salmon. Przeznaczona jest do codziennego żywienia szczeniąt dużych ras. Zawiera łososia oraz bataty, jest wolna od zbóż i popularnych składników powodujących nietolerancje i alergie pokarmowe. Zbilansowany udział składników odżywczych i dodatki wspierające stawy pozytywnie wpływają na rozwój szczeniąt o sporej wadze docelowej.

Caniwild Puppy Large Gentle Salmon w swoim składzie zawiera  60% łososia. Dzięki temu jest lekkostrawna, a więc idealna dla potrzeb szczeniąt dużych ras. Dodatkowo brak zbóż sprawia, że formuła jest hipoalergiczna.  Kwasy tłuszczowe nienasycone wpływają pozytywnie na rozwój mięśni oraz stawów. Wywar z łososia sprawia, że karma ma niezwykłe walory smakowe i żaden pies jej nie oprze. Dodatek L-karnityny stymuluje prawidłowy metabolizm, zapobiegając nadwadze, co jest szczególnie istotne dla szczeniąt dużych ras i ich zdrowia.

Na koniec warto wspomnieć, że niezależnie od wielkości i rasy psa, posiadanie czworonoga w domu jest nie lada wyzwaniem. Szczeniaka już szczególnie;). Warto więc zadbać o to, aby już od pierwszych dni w naszym domu dostarczać mu odpowiedniej dawki żywieniowej bogatej we wszelkie składniki i minerały. Dzięki temu możemy być pewni, że nas pies rośnie zdrowo i nie posiada niedoborów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

69 KOMENTARZE

 1. Moje psiaki należą do grupy raczej średnich, ale przez to, że są raczej o dużej masie mięśniowej muszę bacznie pilnować tego czego jedzą. Każdy psiak, niezależnie czy mały czy duży dzięki odpowiedniemu żywieniu wygląda pięknie, a jego stan zdrowia i samopoczucie jest ciągle bez zmian 😀

 2. Moje psiaki należą do grupy raczej średnich, ale przez to, że są raczej o dużej masie mięśniowej muszę bacznie pilnować tego czego jedzą. Każdy psiak, niezależnie czy mały czy duży dzięki odpowiedniemu żywieniu wygląda pięknie, a jego stan zdrowia i samopoczucie jest ciągle bez zmian 😀

 3. Odpowiednia karma jest niezwykle istotna. Zawsze stawialiśmy na dobrą jakość produktów, a ludzie byli w szoku jakim cudem nasze psy były w stanie tyle żyć. Nasz Golden miał prawie 15 lat, gdzie wszystkie sąsiadów dożywały max 10. 🙂

 4. Akurat nie mam psa więc temat mnie nie dotyczy, jednak jak miałam go w domu to zawsze patrzyłam na skład karmy i nigdy nie kupowałam karm dostępnych w supermakecie. Ważne jest dobre odżywianie naszych czworonogów.

 5. Odpowiednia karma jest niezwykle istotna. Zawsze stawialiśmy na dobrą jakość produktów, a ludzie byli w szoku jakim cudem nasze psy były w stanie tyle żyć. Nasz Golden miał prawie 15 lat, gdzie wszystkie sąsiadów dożywały max 10. 🙂

 6. Akurat nie mam psa więc temat mnie nie dotyczy, jednak jak miałam go w domu to zawsze patrzyłam na skład karmy i nigdy nie kupowałam karm dostępnych w supermakecie. Ważne jest dobre odżywianie naszych czworonogów.

 7. No prosze 60% skladu to łosoś. Faktycznie czesto widze, jak ludzie siegaja po pierwsza, lepsza z brzdgu karme nie czytajac w ogole skladu. A ze najtansza to bierzemy. Nie! Bo pies, czy kot to np. chociazby dla mnie czlonek rodziny. Dbamy o siebie? To i o zwierze trzeba dbac i odpowiednio karmic. Ciesze sie, ze Ty do tego grona ludzi nalezysz.

 8. No prosze 60% skladu to łosoś. Faktycznie czesto widze, jak ludzie siegaja po pierwsza, lepsza z brzdgu karme nie czytajac w ogole skladu. A ze najtansza to bierzemy. Nie! Bo pies, czy kot to np. chociazby dla mnie czlonek rodziny. Dbamy o siebie? To i o zwierze trzeba dbac i odpowiednio karmic. Ciesze sie, ze Ty do tego grona ludzi nalezysz.

 9. Piękny czworonóg na zdjęciach:) Zwierzęta zasługują tak jak ludzie na odpowiednio dobraną i zbilansowaną dietę. By były zdrowe i silne należy zwracać uwagę na to, co daje mi się im do zjedzenia. Od roku mamy pieska, ale z tej mniejszej rasy. Jednak co do jedzenia jest wybredny i nie każdy rodzaj karmy tej kochanej wredocie pasuje:) Wie, co dobre!

 10. Piękny czworonóg na zdjęciach:) Zwierzęta zasługują tak jak ludzie na odpowiednio dobraną i zbilansowaną dietę. By były zdrowe i silne należy zwracać uwagę na to, co daje mi się im do zjedzenia. Od roku mamy pieska, ale z tej mniejszej rasy. Jednak co do jedzenia jest wybredny i nie każdy rodzaj karmy tej kochanej wredocie pasuje:) Wie, co dobre!

 11. My mamy kundelka, którego ktoś podrzucił przez ogrodzenie na działkę i już u nas został. Nigdy nie zwracałam uwagi na jakość karmy, kupowałam zwykłą dostępną w każdym jednym sklepie. Muszę się przyjrzeć na jej skład.

 12. My mamy kundelka, którego ktoś podrzucił przez ogrodzenie na działkę i już u nas został. Nigdy nie zwracałam uwagi na jakość karmy, kupowałam zwykłą dostępną w każdym jednym sklepie. Muszę się przyjrzeć na jej skład.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj