Jaki ekspres do kawy kupić? Najlepsze ekspresy do kawiarni

Jakiś czas temu moja przyjaciółka zastanawiała się nad otwarciem klubokawiarni i stała przed dość sporym problemem jaki ekspres do kawy kupić. Nie mogła zdecydować się na pierwszy lepszy, gdyż kawa to główny napój jaki chciała serwować w tym miejscu. Dlatego też postanowiłyśmy wraz z nią zrobić rozeznanie jaki ekspres do kawy kupić, który będzie najlepszy do kawiarni. 

Z tego co zdążyłyśmy się zorientować to ekspresy do kawy, które sprawdzą się w kawiarni są następujące: ekspres ciśnieniowy kolbowy, ekspres ciśnieniowy automatyczny, ekspres przelewowy, ekspres dzbankowy (kawiarka).

Ekspres kolbowy ręczny należy do najbardziej profesjonalnych ekspresów do kawiarni. Aby go dobrze obsłużyć potrzeba odrobiny kunsztu i doświadczenia. Warto więc najpierw przejść odpowiednie szkolenie, jednak dla mojej przyjaciółki to nie problem, gdyż planowała w swoim lokalu zatrudnić tylko wyszkolonych baristów. Ekspresem kolbowym zrobisz espresso, które stanowi podstawę najpopularniejszych kaw: cappucino, cafe latte, latte machciatto i americano.

Ekspres automatyczny posiada młynek, pojemnik na wodę oraz pojemnik na fusy. Dodatkowo może posiadać także spieniacz do mleka. Jest wygodny i praktyczny, używamy w nim kawę ziarnistą. Jednak smak kawy jest zdecydowanie mniej aromatyczny niż w przypadku kolbowego, a ekspresy takie szybciej tracą temperaturę i wymagają częstszego czyszczenia. W dodatku są zdecydowanie bardziej awaryjne od tych pierwszych.

Ekspres przelewowy jest przeznaczony do parzenia kawy czarnej i białej, jednak wymaga posiadania dodatkowo spieniacza do mleka. Fajną opcją w tym przypadku jest zrobienie dużej porcji kawy za jednym razem. Czas jej parzenia to od około 5 do 15minut (ma tu znaczenie grubość zmielonej kawy).  Na pewno znajdą się także fanatycy kawy parzonej w ten sposób.

Jak widzicie nie taki diabeł straszny jak go malują. Wybór ekspresu nie okazał się, aż tak ciężki jak myślałyśmy. Kawiarnia startuje już niedługo.

48 KOMENTARZE

  1. Chcąc pobawić się kawą, uzyskiem, czasem ekstrakcji warto zainwestować w kolbę i dobry młynek. Jeżeli jednak cenimy sobie wygodę, szybkość i funkcjonalność to zdecydowanie automat.

  2. Chcąc pobawić się kawą, uzyskiem, czasem ekstrakcji warto zainwestować w kolbę i dobry młynek. Jeżeli jednak cenimy sobie wygodę, szybkość i funkcjonalność to zdecydowanie automat.

  3. Kocham kawę, jej zapach , smak i aromat, który pozostaje w domu po jej parzeniu, ale niestety na razie nie mamy ekspresu do kasy, a szkoda. Ten który opisałaś wygląda na bardzo solidny i niezawodny.

  4. Kocham kawę, jej zapach , smak i aromat, który pozostaje w domu po jej parzeniu, ale niestety na razie nie mamy ekspresu do kasy, a szkoda. Ten który opisałaś wygląda na bardzo solidny i niezawodny.

  5. Pracowałam jako barmanka przez jakieś dwa lata, nie ma w tym nic takiego trudnego a dobra jakość ekspresu i odpowiednie dbanie i czyszczenie przejawia się w smaku kawy 🙂

  6. Pracowałam jako barmanka przez jakieś dwa lata, nie ma w tym nic takiego trudnego a dobra jakość ekspresu i odpowiednie dbanie i czyszczenie przejawia się w smaku kawy 🙂

  7. Otwierając własny biznes warto rozeznając się w takich rzeczach. Ktoś może stwierdzić, że jaka różnica w czym się parzy kawę..a jednak jest różnica i prawdziwy kawosz zapewne taką różnice zauważy:) Trzymam kciuki za biznes koleżanki, a ja w swoim mieście zwrócę uwagę z jakich ekspresów korzystają gorzowscy bariści:)

  8. Otwierając własny biznes warto rozeznając się w takich rzeczach. Ktoś może stwierdzić, że jaka różnica w czym się parzy kawę..a jednak jest różnica i prawdziwy kawosz zapewne taką różnice zauważy:) Trzymam kciuki za biznes koleżanki, a ja w swoim mieście zwrócę uwagę z jakich ekspresów korzystają gorzowscy bariści:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj