Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Posiadane często przez nas wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne ale także mogą do nich przyczynić się złe nawyki powstałe jeszcze w dzieciństwie. Jednak bez względu na to w jaki sposób one powstały, możemy poprawić nasze uzębienie. Wszystko to dzięki aparatom ortodontycznym, które potrafią zdziałać cuda. Warto się zdecydować na niego, nie tylko dla poprawienia urody, ale także dla naszego zdrowia. Jeśli jesteście zdecydowani na aparat ortodontyczny to polecam Wam usługi Specjalistycznego Centrum Ortodoncji ortolingwa.pl w Krakowie, a ja postaram się Wam przybliżyć parę argumentów za tym, dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny.
Dzięki aparatowi ortodontycznemu mamy możliwość wyleczenia wady zgryzu. Nieprawidłowo ustawione zęby są zdecydowanie bardziej narażone na próchnicę, a także choroby przyzębia czyli krwawienie dziąseł, ruchomość zębów. To wszystko dzieje się ze względu na trudność w prawidłowym ich oczyszczaniu. Dodatkowo taka wada zgryzu może prowadzić do problemów w stawach skroniowo-żuchwowych. A także do nadmiernego wzajemnego starcia powierzchni zębów poprzez nachodzące na siebie zęby.

Jaki jest odpowiedni czas by udać się do ortodonty? Każde dziecko w wieku 5-6lat powinno wybrać się do gabinetu wraz z rodzicami. Lekarz zbada i sprawdzi budowę oraz ustawienie szczęk i jeśli stwierdza konieczność leczenia, to zapozna pacjenta oraz rodzica z rodzajami aparatów, a także wykona pełną diagnostykę. Jeśli chodzi o dorosłych to taka wizyta może odbyć się w każdej chwili, jeśli tylko czujesz się źle ze swoim uzębieniem i borykasz się z krzywymi zębami. Współczesna ortodoncja nie ma ograniczeń.

A jakie są dokładnie korzyści z noszenia aparatu ortodontycznego? Otóż przede wszystkim zapewnia nam korektę ustawienia zębów. Jest to podstawowe zadanie aparatu, który wykona to skutecznie i bezinwazyjnie. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowej funkcji narządu żucia i napięcia mięśni. Dzięki temu unikniemy zaburzeń żucia, asymetrycznego wzrostu szczęk. Dzięki niemu pozbędziemy się także złych nawyków, tak często obserwowanych u dzieci, np. ssanie kciuka, tłoczenie języka. Koryguje on powstałe wady, ale także pomaga wyeliminować te wszystkie nawyki.

Dzięki aparatowi ortodontycznemu zapobiegniemy uwydatnienia efektów starzenia się twarzy. Niestety wady zgryzu powodują obniżenie wysokości zwarcia zębów, ich starcie, a także stłoczenie zębów powodują zapadnięcie się tkanek miękkich. W efekcie nasze policzki i wargi zapadają się, a zmarszczki mimiczne są jeszcze bardziej pogłębione.

Jak widzicie zalet noszenia aparatu ortodontycznego jest na prawdę wiele. Myślę, że nie warto się zastanawiać i jak najszybciej po niego sięgnąć, w przypadku, gdy nie czujemy się zbyt komfortowo z wyglądem naszego uśmiechu.

54 KOMENTARZE

 1. mam słabe zęby ale na szczęście rosną prosto, wiele moich koleżanek nawet w wieku niedziecięcym a już dojrzałym zdecydowało się na aparat, przynosi fantastyczne efekty, warto na nie trochę poczekać.

 2. ja też żałuję, że moi rodzice bardziej nie zadbali o mój zgryz. Teraz mnie samą przerażają trochę koszty ale przede wszystkim czas, ile trwa noszenie aparatu a później utrwalanie, żeby zęby nie wróciły do swojego starego ułożenia :/

 3. Ja na szczęście nie mam problemu ze swoim wyglądem zębów, ale moja szwagierka się zdecydowała na aparat- ma prawie 40 lat, jak widac wiek nie ma znaczenia, gdy chcemy ładnie wyglądać.

 4. Na przykładzie najmłodszej siostry mego ukochanego wiem, że to świetna sprawa. Miała poważny problem, jej górna szczęka była znacznie wysunięta do przodu, różnica ( szczelina między szczękami ) wynosiła 1,5 cm .. po prostu wyglądała nienaturalnie, po 2 latach noszenia aparatu, nie jedna dziewczyna mogłaby pozazdrościć jej teraz uzębienia.

 5. ja też żałuję, że moi rodzice bardziej nie zadbali o mój zgryz. Teraz mnie samą przerażają trochę koszty ale przede wszystkim czas, ile trwa noszenie aparatu a później utrwalanie, żeby zęby nie wróciły do swojego starego ułożenia :/

 6. Na przykładzie najmłodszej siostry mego ukochanego wiem, że to świetna sprawa. Miała poważny problem, jej górna szczęka była znacznie wysunięta do przodu, różnica ( szczelina między szczękami ) wynosiła 1,5 cm .. po prostu wyglądała nienaturalnie, po 2 latach noszenia aparatu, nie jedna dziewczyna mogłaby pozazdrościć jej teraz uzębienia.

 7. Czasem trzeba dziecku wytlumaczyc, chociaz to ciezkie. Wady widac w mlodym wieku. Kiedys aparaty byly bardzo drogie. Ale uwazam, ze jak jest taka potrzeba, zalecenie, to trzeba. Wyglad zebow jest bardzo wazny. Ja mam lekko gorna szczeke do przodu wysunieta i sama w sumie mysle kuz od lat nad aparatem.

 8. Czasem trzeba dziecku wytlumaczyc, chociaz to ciezkie. Wady widac w mlodym wieku. Kiedys aparaty byly bardzo drogie. Ale uwazam, ze jak jest taka potrzeba, zalecenie, to trzeba. Wyglad zebow jest bardzo wazny. Ja mam lekko gorna szczeke do przodu wysunieta i sama w sumie mysle kuz od lat nad aparatem.

 9. Aparat ortodontyczny jest niezbędny w niektórych przypadkach krzywego zgryzu i niezbyt ładnego uzębienia. Ja na szczęście nie miałam takiego problemu i od matki natury dostałam ładne i proste zęby:)

 10. Żałuję, że rodzice nie zdecydowali się na założenie aparatu dla mnie gdy byłam młodsza, nie mam co prawda jakiś poważnych wad ale ze względu estetycznego bym się na to skusiła.

 11. Kiedy byłam w podstawówce mama planowała założyć mi aparat na dolne ząbki niestety bylo to poza ich zasięgiem finansowym . Teraz sama nad tym myślę bo to bardzo pomaga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj