Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Wielu z Was zapewne stanęło kiedyś przed decyzją (lub będzie taką decyzję podejmować) zakupu mieszkania. Na samym początku naszej „zakupowej” drogi mamy bardzo ważne pytanie : Czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy też wtórnego?” Oczywiście oba rozwiązania mają swoje plusy, jak i minusy. Ja dziś spróbuję Wam trochę pomóc – być może po lekturze tego posta będzie Wam łatwiej odpowiedzieć na to pytanie.
Dlaczego lepiej jest zdecydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego?
Przede wszystkim jedną wielką zaletą jest fakt, że wszystko jest nowe. Chodzi tu zarówno o samo mieszkanie jak i budynek. Dokładnie widzimy stan w jakim kupujemy i nie musimy się martwić, że coś nam się zepsuje „ze starości”. Oprócz tego warto jest także zwrócić na wygody, jakie oferuje nowoczesne budownictwo. Przestronne wnętrza, duże tarasy, często recepcja, wygodny parking, czy pełna swoboda w aranżacji mieszkania – nie doświadczymy tego raczej w starym budownictwie na rynku wtórnym. Takie udogodnienia przy budowie nowych nieruchomości znalazłam u profitdevelopment.com.pl. Dużo młodych małżeństw, czy też singli chce również skorzystać z programu MDM, którego założeniem jest pomoc finansowa przy zakupie swojego pierwszego własnego mieszkania. Niestety, na rynku wtórnym bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie nieruchomości pod kątem tego programu. Oznacza to dodatkowe trudności, dla wszystkich osób starających się o wsparcie z tego rządowego programu, a nie chcących kupować mieszkań z rynku pierwotnego.
Warto również dodać kwestię tego, że mieszkania z rynku pierwotnego
wiążą się z niższymi kosztami transakcyjnymi. Przy nowych budynkach
naszych rachunków nie obarczą wysokie składki na fundusz remontowy, czy
horrendalne sumy za ogrzewanie, gdyż są one odpowiednio zaizolowane.
Nowe materiały budowlane są zwykle lepszej jakości niż te które były
dostępne na rynku kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu. Mają też
lepsze właściwości cieplne.
Przy nowym mieszkaniu można też liczyć na bardziej funkcjonalny rozkład –
przestrzeń jest lepiej zagospodarowana. Bardzo często jest brane pod
uwagę w planie budowy pomieszczenie na garderobę, spiżarnie. Duże okna
nadają atrakcyjności całemu lokalowi.
Kolejną zaletą jest także fakt, iż przy zakupie mieszkania od dewelopera możemy liczyć na to, że ewentualne wady
budynku, czy nawet samego mieszkania, zostaną naprawione w ramach gwarancji.
Jeśli chodzi o wady zakupu mieszkania z rynku pierwotnego to na pewno
zaliczy się do nich dłuższy czas oczekiwania na mieszkanie – jednak
pamiętajmy, że nasz wybór dotyczy wielu lat, więc może czasem warto
uzbroić się w cierpliwość. Brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio
po zakupie ze względu na konieczność urządzania i wykończenia może być
odebrana również jako wada – jednak z drugiej strony jest to ogromna
zaleta – wszystko robimy tak jak chcemy. Do minusów dołączymy również
mniej korzystne ceny niż w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.

Jakie mieszkanie wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż powinniśmy kierować
się kwestią naszych preferencji. Przy wyborze warto wziąć oczywiście pod
wagę wszystkie wymienione wyżej zalety jak i wady. Sama wybrałabym rynek pierwotny – lubię wszystko robić według swojego gustu.
Jednak na pewno znajdą się osoby chcące zamieszkać na przykład w starej,
uroczej kamienicy. Wybór pozostawiam Wam.

76 KOMENTARZE

 1. Gdy kupowałam mieszkanie kilka lat temu zdecydowałam się na rynek pierwotny. Lubię urządzać wnętrza wg własnego pomysłu,a na rynku wtórnym może być problem np z ustawieniem ścianek działowych. Jednak zdarzają się mieszkania z rynku pierwotnego, w których nic nie trzeba zmieniać. Wszystko zależy od tego czego oczekujemy.

 2. Ja chciałabym zamieszkać e mieszkaniu, gdzie będę pierwszym i jedynym właścicielem. Już samo to jest mocnym argumentem. Mój partner natomiast chce zamieszkać w kamienicy, gdyż spędził w tego typu budynku całe swoje dzieciństwo. Gdy już nadejdzie czas i staniemy przed wyborem czeka nas nie lada wyczyn – dojść do kompromisu 🙂

 3. Gdy kupowałam mieszkanie kilka lat temu zdecydowałam się na rynek pierwotny. Lubię urządzać wnętrza wg własnego pomysłu,a na rynku wtórnym może być problem np z ustawieniem ścianek działowych. Jednak zdarzają się mieszkania z rynku pierwotnego, w których nic nie trzeba zmieniać. Wszystko zależy od tego czego oczekujemy.

 4. Ja chciałabym zamieszkać e mieszkaniu, gdzie będę pierwszym i jedynym właścicielem. Już samo to jest mocnym argumentem. Mój partner natomiast chce zamieszkać w kamienicy, gdyż spędził w tego typu budynku całe swoje dzieciństwo. Gdy już nadejdzie czas i staniemy przed wyborem czeka nas nie lada wyczyn – dojść do kompromisu 🙂

 5. ja decyduję się na mieszkanie z rynku pierwotnego, decydująca okazała się lokalizacja oraz nowoczesne rozmieszczenie pomieszczeń w środku. Mieszkania od dewelopera od początku urządzam po swojemu, jest czystą kartą.

 6. Tez jestem za pierwotnym. Jak to mowia: wolnosc Tomku w swoim domku". Ty pierwsza urzadzasz jak chcesz. To inwestycja raczej na lata, wiec bylabym w stanie poswiecic czas, poczekac, az sie wprowadze. Nowy budynek daje wieksza gwarancje na to, jest on bezpieczny.

 7. ja decyduję się na mieszkanie z rynku pierwotnego, decydująca okazała się lokalizacja oraz nowoczesne rozmieszczenie pomieszczeń w środku. Mieszkania od dewelopera od początku urządzam po swojemu, jest czystą kartą.

 8. Tez jestem za pierwotnym. Jak to mowia: wolnosc Tomku w swoim domku". Ty pierwsza urzadzasz jak chcesz. To inwestycja raczej na lata, wiec bylabym w stanie poswiecic czas, poczekac, az sie wprowadze. Nowy budynek daje wieksza gwarancje na to, jest on bezpieczny.

 9. Patrząc na rozkład mieszkań które teraz są budowane powiem Ci szczerze, że wiele mi się nie podoba. Wolę jednak te stare ukłądy – i zamknięte kuchnie.

 10. Patrząc na rozkład mieszkań które teraz są budowane powiem Ci szczerze, że wiele mi się nie podoba. Wolę jednak te stare ukłądy – i zamknięte kuchnie.

 11. My mamy własne mieszkanie z rynkow pierwotnego. Od podstaw wybieraliśmy na wykończenie to, co chcieliśmy. Do dziś ogromnie się cieszymy z niego! to nasze cztery kąty, które mieszczą dużo dobrego.

 12. Nowe mieszkania od dewelopera wyglądają świetnie, jednak zdarza się często, że po roku czy paru latach wychodzą wady z procesu budowania i już nie jest tak kolorowo by przebrnąć przez te przeboje. Kupując starsze mieszkanie od kogoś czasem czeka nas i remont by sprostać naszym potrzebom ale nie ma już dużo szans na pojawienie się wad.
  A najlepiej to wybudować od podstaw swoje lokum 🙂

 13. Nowe mieszkania od dewelopera wyglądają świetnie, jednak zdarza się często, że po roku czy paru latach wychodzą wady z procesu budowania i już nie jest tak kolorowo by przebrnąć przez te przeboje. Kupując starsze mieszkanie od kogoś czasem czeka nas i remont by sprostać naszym potrzebom ale nie ma już dużo szans na pojawienie się wad.
  A najlepiej to wybudować od podstaw swoje lokum 🙂

 14. Wolę raczej nieruchomości z rynku pierwotnego bo pozwalają Ci zrobić wszystko od początku tak jak chcesz. Ale kupując dom wybraliśmy rynek wtórny. Było taniej 🙂

 15. My mamy własne mieszkanie z rynkow pierwotnego. Od podstaw wybieraliśmy na wykończenie to, co chcieliśmy. Do dziś ogromnie się cieszymy z niego! to nasze cztery kąty, które mieszczą dużo dobrego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj