Fotograf na wesele – jak wybrać fotografa na ślub w Łodzi (i nie tylko).

Wybór fotografa ślubnego należy chyba do jednej z najważniejszych decyzji podczas przygotowań do ślubu. Warto więc, aby osobę uwieczniająca nasz wielki dzień wybrać z pełną świadomością, nie podejmować nieprzemyślanych i pochopnych decyzji. Dziś powiem Wam o kilku podstawowych zasadach, którymi warto kierować się w tej kwestii, aby wybrać odpowiedniego fotografa na ślub i nie żałować. Rady te napisałyśmy wspólnie z siostrą, która brała ślub w Łodzi i oczywiście skorzystała z usług jakie oferuje fotografia ślubna Łódź. Jednak te rady są tak uniwersalne, że warto stosować je niezależnie od miejsca organizowania uroczystości.
Po pierwsze i najważniejsze jeśli chodzi o pracę fotografa to portfolio. To ono powinno być najważniejszym kryterium wyboru. Profesjonalny fotograf ślubny powinien dysponować galerią swoich prac, to ona najlepiej odzwierciedli poziom i estetykę zdjęć a także kunszt warsztatu fotografa. Warto obejrzeć zarówno zdjęcia z pełnego reportażu, jak również te z pleneru, wtedy będziemy w stanie ocenić jak nasz specjalista czuje się w każdym miejscu. Jeśli dojdzie już do spotkania to posłuchajcie propozycji ujęć zarówno w dniu ślubu a także na plenerze. Warto umówić się na sesję narzeczeńską, gdyż da ona Wam przedsmak ślubnych emocji, dodatkowo sprawdzicie jak czujecie się w obecności osoby Was fotografującej. Może wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak pamiętajcie o tym, że te zdjęcia to pamiątka na lata.
Zwróćmy również uwagę na same zdjęcia – dobre zdjęcia wyróżnia zróżnicowanie ujęć, dobrze uchwycona ostrość, doświetlony drugi plan, spójność kompozycji. Nie decydujcie się na osobę, która zaoferuje Wam największą ilość zdjęć za niską cenę. Pamiętajcie, że w tym przypadku nie ilość, a jakość wyróżnia dobrego profesjonalistę. Jeśli oferuje Wam on setki zdjęć zgranych na płytę, ale niedotkniętych obróbką, powinna Wam zapalić się czerwona lampka. Znacznie cenniejszą pamiątką jest oddany do naszych rąk, reportaż po odpowiedniej obróbce graficznej, gdzie każde zdjęcie jest odpowiednio wykadrowane i profesjonalnie obrobione.

Nie unikajcie spotkań z fotografem, pamiętajcie, że to on będzie Wam towarzyszył podczas tego ważnego dnia. Warto więc sprawdzić, czy będziecie potrafili znaleźć wspólny język. Taki fotograf powinien dać się lubić, nie peszyć Was i dawać Wam polecenia w prosty i zrozumiały sposób. Powinien także cechować się kulturą osobistą, gdyż dzień ślubu to dzień radości i nie powinniście psuć go sobie przez „gbura artystę”. Co z tego, że robi piękne zdjęcia, gdy nie ma możliwości dogadania się z nim.

Profesjonalny fotograf ślubny na pewno od razu zaproponuje Wam umowę. Jeśli nie to żądajcie jej, gdyż jest ona dla Was swojego rodzaju zapewnieniem obecności jego na Waszym ślubie. Powinniście zawrzeć w niej szczegóły dotyczące daty, miejsca uroczystości, terminu przekazania gotowych prac oraz formy nośnika na jakim będą one przekazane. Warto uwzględnić rzeczy dodatkowe takie jak fotoksiążka czy album. Czasem są one wliczone w cenę usługi – dopytajcie, by mieć pewność. Zastrzeżcie również punkt, który mówi co w przypadku, gdy dana osoba nie pojawi się na ślubie, lub przyśle kogoś innego w zastępstwie. Warto również określić wartość wpłaconej zaliczki, która jest gwarancją zarezerwowania terminu. Sprawdźcie również czy Wasz fotograf dysponuje drugim aparatem, gdyż jak wiadomo rzeczy martwe lubią psuć się w jak najmniej odpowiednich chwilach.

No dobrze, a w takim razie od czego zacząć poszukiwania dobrego fotografa i gdzie go znaleźć? Jak wiadomo Internet to wielka skarbnica, zarówno wiedzy jak i niezliczonej ilości oferowanych usług. Warto jednak na początek zapytać znajomych. Na pewno macie takich, którzy są już po ślubie, albo właśnie się do niego szykują. Z chęcią na pewno podpowiedzą Wam, który z fotografów jest już sprawdzony i z czyich usług warto skorzystać. Będziecie mogli również obejrzeć zdjęcia przez niego wykonane. Te w całości, a nie tylko wyselekcjonowane na stronie. Oczywiście pamiętajmy, że każdemu podoba się co innego, więc zanim dokonamy ostatecznego wyboru i zdecydujemy się na fotografa z polecenia, warto jest, jak już wspomniałam wcześniej, się z nim umówić osobiście.

Czy Wy jesteście przed czy już po tym wielkim dniu? Macie jakieś swoje złote rady?

60 KOMENTARZE

 1. reportaże ślubne s teraz bardzo modne i nie dziwię się temu, każdy chce mieć ładna pamiątkę i do tego unikalną, artystyczną na całe życie. dobry fotograf to dobrze wydane pieniądze

 2. Przed ślubem spędziłam kilka dni na telefonie dzwoniąc do zespołów, dj&#39ów fotografów i kamerzystów. W prawdzie tych dwóch ostatnich miałam już upatrzonych, ale lubię mieć porównanie. Mimo wszystko wybrałam tych, których miałam na myśli już od samego początku. Jednak pamiętam, że jeden z fotografów rzucił mi słuchawką podczas pierwszej rozmowy, bo miał przerwę, więc kiedy później zadzwonił to powiedziałam, że mam już kogoś innego.A naszym fotografem ślubnym był nasz znajomy, przy którym przynajmniej ja czułam się świetnie. Mój mąż to w sumie inna bajka, bo on nie lubi być na świeczniku, więc dla niego robienie zdjęć jest czymś stresującym.

 3. Przed ślubem spędziłam kilka dni na telefonie dzwoniąc do zespołów, dj'ów fotografów i kamerzystów. W prawdzie tych dwóch ostatnich miałam już upatrzonych, ale lubię mieć porównanie. Mimo wszystko wybrałam tych, których miałam na myśli już od samego początku. Jednak pamiętam, że jeden z fotografów rzucił mi słuchawką podczas pierwszej rozmowy, bo miał przerwę, więc kiedy później zadzwonił to powiedziałam, że mam już kogoś innego.A naszym fotografem ślubnym był nasz znajomy, przy którym przynajmniej ja czułam się świetnie. Mój mąż to w sumie inna bajka, bo on nie lubi być na świeczniku, więc dla niego robienie zdjęć jest czymś stresującym.

 4. Ten etap już dawno za mną, ale fakt piękne zdjęcia to pamiątka na całe życie. Ja tak jak przy innych rzeczach przy wyborze fotografa na również inne okazje szukałam na podstawie innych opinii:)

 5. My żałujemy, że nie zrobiliśmy sesji po ślubie – mamy kilka zdjęć nad rzeką, ale marzą się nam zdjęcia w plenerze w większej ilości. Dobrego fotografa nie łatwo znależć, teraz wokół pełno pseudo-fotografów amatorów.

 6. My żałujemy, że nie zrobiliśmy sesji po ślubie – mamy kilka zdjęć nad rzeką, ale marzą się nam zdjęcia w plenerze w większej ilości. Dobrego fotografa nie łatwo znależć, teraz wokół pełno pseudo-fotografów amatorów.

 7. Moi znajomi wzięli na ślub znajomego fotografa i nie byli zadowoleni. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw bo sesję ślubną można wykonać tylko raz i odwrotu, ani powtórek nie będzie:)

 8. Moi znajomi wzięli na ślub znajomego fotografa i nie byli zadowoleni. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw bo sesję ślubną można wykonać tylko raz i odwrotu, ani powtórek nie będzie:)

 9. Ja jestem już dawno po tym dniu – i zbliża się na dniach właśnie 4 rocznica 🙂
  Ja niestety wzięłam "znajomego"… masa problemów, niedogadań, bez umowy no bo znajomy i zdjęcia a także film (znajomy z jego tatą) to porażka. Do tej pory nikomu nawet nie daliśmy oglądnąć filmu a i zdjęć nie wywołaliśmy do albumu … 🙁 Trochę to smuci.
  Tak więc oglądnięcie portfolio to najważniejsza chyba z rzeczy "must have" przy wyborze.

 10. Ja jestem już dawno po tym dniu – i zbliża się na dniach właśnie 4 rocznica 🙂
  Ja niestety wzięłam "znajomego"… masa problemów, niedogadań, bez umowy no bo znajomy i zdjęcia a także film (znajomy z jego tatą) to porażka. Do tej pory nikomu nawet nie daliśmy oglądnąć filmu a i zdjęć nie wywołaliśmy do albumu … 🙁 Trochę to smuci.
  Tak więc oglądnięcie portfolio to najważniejsza chyba z rzeczy "must have" przy wyborze.

 11. Dobrze ujety tekst. Mam wrazenie, ze teraz jest jakis wypust fotografow. Rosna jak grzyby po deszczu. Bardzo duzo oglasza sie ich na jednej z grup mam, do ktorej naleze. Pierwsze, co mnie odrzuca to kosmicznie niska cena w stosunku do jakosci zdjec. Przykladowe zdj nie powalily mnie na kolana. Na szczescie mam sprawdzona fotografke, z ktorej uslug juz korzystalam. Jedyne, co mnie doluje to terminy. Ma strasznie duzo sesji i ciezko jest sie dogadac chociazby miesiac wczesniej. Zalezy od pory roku.

 12. Dobrze ujety tekst. Mam wrazenie, ze teraz jest jakis wypust fotografow. Rosna jak grzyby po deszczu. Bardzo duzo oglasza sie ich na jednej z grup mam, do ktorej naleze. Pierwsze, co mnie odrzuca to kosmicznie niska cena w stosunku do jakosci zdjec. Przykladowe zdj nie powalily mnie na kolana. Na szczescie mam sprawdzona fotografke, z ktorej uslug juz korzystalam. Jedyne, co mnie doluje to terminy. Ma strasznie duzo sesji i ciezko jest sie dogadac chociazby miesiac wczesniej. Zalezy od pory roku.

 13. Ten etap już dawno za mną, ale fakt piękne zdjęcia to pamiątka na całe życie. Ja tak jak przy innych rzeczach przy wyborze fotografa na również inne okazje szukałam na podstawie innych opinii:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj