Jak dbać o rośliny ogrodowe latem?

Każdego roku czekamy z utęsknieniem na lato, aby móc spędzać coraz więcej czasu na świeżym i ciepłym powietrzu oraz podziwiać piękno otaczającego nas krajobrazu. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowej pielęgnacji ogrodu i regularnym podlewaniu roślin, w tym trawnika. W przeciwnym razie można szybko pożegnać się z zielenią w swoim przydomowym ogródku. Lato jest piękne, ale nadmierne promieniowanie słoneczne daje się we znaki także roślinom. Jak zatem dbać o ogród podczas letnich miesięcy?
Pielęgnacja roślin latem

 

 

Najistotniejszą czynnością w przypadku osób posiadających ogród jest regularne podlewanie roślin. Należy pamiętać o tym, że podczas upalnych dni woda bardzo szybko odparowuje z gleby, przez co stosunkowo szybko może dojść do przesuszenia roślin, jeśli nie zostanie im zapewniona odpowiednia wilgotność. Oczywiście nie należy podlewać roślin w dzień, kiedy to promieniowanie słoneczne jest największe. Jest to bowiem prosta droga do uzyskania efektu odwrotnego od zamierzonego. Może bowiem dojść do poparzenia liści i kwiatów na skutek gwałtownego wyparowania kropli wody z roślin. Kiedy zatem jest najlepsza pora na podlewanie ogródka? Zaleca się to robić o zmierzchu lub o świcie. Stosując tą taktykę, można także ograniczyć do minimum parowanie wody z gleby, a więc podlewanie nie pójdzie na marne.
W celu wzmocnienia roślin zaleca się również sięgnąć po płynne nawozy do rozcieńczenia z wodą. Dzięki temu roślinie zostanie dostarczona nie tylko woda, ale i dawka życiodajnych składników odżywczych. Wystarczy dodać taki płynny nawóz do wody, która zostanie zużyta podczas podlewania. Aby cieszyć się pięknym ogrodem warto wspomóc się zarówno naturalnymi, jak również gotowymi preparatami. W przypadku tych drugich warto zadbać o to, aby były one wysokiej jakości i bezpieczne dla środowiska. Z całą pewnością godne polecenia są w tym przypadku produkty firmy Target.
Pozostając jeszcze przy podlewaniu ogrodu, warto wspomnieć o prawidłowej technice. Bardzo ważną kwestia jest używanie właściwej końcówki lancy. Najlepsza będzie regulowana, aby możliwe było uzyskanie delikatnego strumienia. Zbyt intensywne podlewanie może przyczynić się bowiem do wypłakania gleby spod roślin czy nawet do ich uszkodzenia. Ponadto strumień wody nie powinien być zbyt mocno rozproszony. Zaleca się kierować go na podłoże a nie na liście, kwiaty czy pędy roślin.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Latem warto sięgnąć także po nawozy, aby roślinom było łatwiej przetrwać podczas upalnych dni. W tym czasie pojawiają się także różnego typu szkodniki, które można potraktować opryskiem. Pamiętać należy jednak o tym, aby nawożenie dolistne nie trwało dłużej niż do końca lipca, aby nie doszło przypadkiem do niepotrzebnego wydłużenia się okresu dojrzewania. Każdego ogrodnika cieszy z pewnością fakt zawiązania się wielu owoców, ale ich nadmiar nie jest wskazany. Zaleca się przerzedzić drzewa owocowe przy zbyt dużej liczbie zawiązanych owoców. Można to zrobić do końca czerwca, unikając problemu zbyt drobnych i nieszczególnie smacznych zbiorów. Jeśli chodzi natomiast o chemiczne środki ochrony roślin, o latem należy ograniczyć ich ilość do minimum. Nikt przecież nie chce jeść owoców, na powierzchni których  znajdują się ich pozostałości.

58 KOMENTARZE

 1. Jeszcze niestety nie rozsypałam nawozu. Będę musiała kupić. Dzięki za przypomnienie. Co do podlewania na szczęście mam system nawadniający. Ustawilam na podlewanie 2 razy dziennie.

 2. Jeszcze niestety nie rozsypałam nawozu. Będę musiała kupić. Dzięki za przypomnienie. Co do podlewania na szczęście mam system nawadniający. Ustawilam na podlewanie 2 razy dziennie.

 3. Uwielbiam dbać o mój ogródek. Stosuję nawozy do moich kwiatów – jednak wtedy zdecydowanie lepiej rosną, pięknie się wybarwiają i są odporniejsze.

 4. Uwielbiam dbać o mój ogródek. Stosuję nawozy do moich kwiatów – jednak wtedy zdecydowanie lepiej rosną, pięknie się wybarwiają i są odporniejsze.

 5. Znam te nawozy 🙂 i nawozimy nie tylko kwiaty, ale tez tuje. Pamietam, jak 2 lata temu bedac w szpitalu zapomnieli mi surfinie nawozic. W efekcie mi padly. W tym roku niestety upaly daja sie we znaki. Strasznie malo pada co zaczyna mnie juz martwic 🙁

 6. Znam te nawozy 🙂 i nawozimy nie tylko kwiaty, ale tez tuje. Pamietam, jak 2 lata temu bedac w szpitalu zapomnieli mi surfinie nawozic. W efekcie mi padly. W tym roku niestety upaly daja sie we znaki. Strasznie malo pada co zaczyna mnie juz martwic 🙁

 7. Nie należę do osób lubujących się w roślinach. Mam małe mieszkanko beż żadnych kwiatów i roślin a te które czasem się pojawiają żyją do miesiąca, mało światła i moja niedbałość robi swoje.

 8. Nie należę do osób lubujących się w roślinach. Mam małe mieszkanko beż żadnych kwiatów i roślin a te które czasem się pojawiają żyją do miesiąca, mało światła i moja niedbałość robi swoje.

 9. My mamy ogromny ogród, o którym musimy systematycznie dbać. Podlewanie to podstawa. Podlewamy nawet drzewka owocowe. One też potrzebują nawodnienia. Jednak masz rację, że warto rośliny nawozic. U nas kwestią nawożenia zajmuje się ktoś bardzo doświadczony i to on wybiera odpowiednie nawozy.

 10. My mamy ogromny ogród, o którym musimy systematycznie dbać. Podlewanie to podstawa. Podlewamy nawet drzewka owocowe. One też potrzebują nawodnienia. Jednak masz rację, że warto rośliny nawozic. U nas kwestią nawożenia zajmuje się ktoś bardzo doświadczony i to on wybiera odpowiednie nawozy.

 11. Własny ogród i domek jest moim marzeniem, które mam nadzieje kiedyś się spełni. O rośliny warto dbać, wtedy z pewnością będą długo zachwycać nas swoim widokiem. Dlatego tez warto dbać o ich odpowiednie nawoznienie i nawodnienie.

 12. Własny ogród i domek jest moim marzeniem, które mam nadzieje kiedyś się spełni. O rośliny warto dbać, wtedy z pewnością będą długo zachwycać nas swoim widokiem. Dlatego tez warto dbać o ich odpowiednie nawoznienie i nawodnienie.

 13. Jakoś niezbyt jestem amatorem roślinek, owszem lubię je podziwiać ale na tym się kończy. Kupowanie ich i ogarnianie tego całego rytuału to dla mnie czarna magia i w ogóle mnie to nie jara. Jednakże dla mojej mamy to na przykład stanowi pasję

 14. Jakoś niezbyt jestem amatorem roślinek, owszem lubię je podziwiać ale na tym się kończy. Kupowanie ich i ogarnianie tego całego rytuału to dla mnie czarna magia i w ogóle mnie to nie jara. Jednakże dla mojej mamy to na przykład stanowi pasję

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj