Nasze paznokcie, podobnie jak skóra czy włosy potrzebują nawilżenia, natłuszczenia oraz odżywienia, aby wyglądały na zadbane oraz zdrowe. Błędy żywieniowe, niewłaściwa pielęgnacja, czy też działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i detergentów, to wszystko prowadzi do osłabienia pytki paznokciowej, która staje się krucha i łamliwa. Jeśli nasze paznokcie rozwarstwiają się i nie chcą rosnąć możemy je na przykład wzmocnić poprzez odpowiednią dietę, czy też domowe zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem cennego w kosmetyce olejku arganowego, nazywanego nie bez powodu również marokańskim złotem. 

 

Dzięki bogactwu nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i polifenoli jest to skuteczny sposób na wzmocnienie paznokci oraz pobudzenia ich do wzrostu. Olej arganowy pozyskiwany jest z orzechów drzewa arganowego, które rośnie tylko w południowej części Maroko. Jeśli chodzi o zastosowanie to jest ono bardzo szerokie, ale my skupimy się właśnie na jego właściwościach odnośnie paznokci. Jak należy go stosować? Można go użyć w czystej postaci i 2-3 razy dziennie wmasowywać kilka kropli produktu w płytkę paznokciową. Sprawdzi się zarówno też jako składnik domowych kuracji regenerujących łamliwe paznokcie oraz szorstkie i zniszczone dłonie.
Jak przygotować taką kurację na zniszczone dłonie? Możemy zrobić na przykład domową odżywkę arganowo-czosnkową. Przepis jest bardzo prosty – należy rozgnieciony ząbek czosnku wymieszać z łyżką stołową olejku arganowego. Tak przygotowaną odżywkę należy wmasować w paznokcie i otaczające je skórki. Trzymamy ją przez 15minut a następnie zmywamy dłonie ciepłą wodą. Ta kuracja ma za zadanie zwiększyć odporność paznokci na mechaniczne uszkodzenia i pobudzić je do wzrostu. Jeśli natomiast nie lubicie zapachu czosnku mam dla Was drugą opcję – kąpiel arganowo-cytrynową. Tutaj potrzebujemy 5 łyżek stołowych olejku arganowego, który podgrzewamy w kąpieli wodnej (miseczkę z olejkiem wstawiamy do garnuszka z gorącą wodą). Następnie do olejku dodajemy sok z połówki cytryny i 2 ampułki witaminy witaminy A+E. W tak przygotowanej kąpieli moczymy nasze paznokcie przez 15-20minut. Zabieg ten ma za zadanie zmiękczyć skórki, usunąć przebarwienia i odżywić płytkę paznokciową.
Olejek arganowy jest produktem bardzo łatwo dostępnym. Ja swój zamówiłam w Maroko Sklep. To co mnie przekonało to atrakcyjna cena, oraz to, że olejek mieści się w szklanej buteleczce z pipetką, która bardzo ułatwia nakładanie kosmetyku.