Ryba na drzewie – Nasza Księgarnia

47

Książka autorstwa Lyndy Monnaly Hunt o tajemniczym tytule „Ryba na drzewie” to nic innego jak opowieść o pewnej dziewczynie Ally Nickerson. Ta z pozoru zwyczajna nastolatka wpada ciągle w tarapaty, pomimo swych bardzo dobrych intencji.

Wszystkie nieporozumienia wynikają z tego, że jak dowiadujemy się tuż na początku książki, Ally nie potrafi czytać ani pisać. Chociaż jest w takim wieku, że powinna mieć to opanowane do perfekcji to litery na wszelkich zapisanych stronach poruszają się pod jej wzorkiem! Natomiast wszelkie próby ich złożenia w całość kończą się potwornym bólem głowy. Oczywiście nieumiejętność pisania i czytania jest bardzo mocno, przez dziewczynę, strzeżoną tajemnicą. Udaje ona, iż jej dziwne zachowanie w szkole jest zwyczajną ekstrawagancją czy lekceważeniem zasad.

Pomimo jej pozornego „luzu”, Ally żyje w poczuciu niedopasowania do otaczającego ją środowiska. I zapewne żyła by w tym świcie, gdzie udaje kogoś innego niż jest, dalej. Lecz w jej szkolnym życiu pojawia się nowy nauczyciel Pan Daniels,a w raz z nim nadzieja na bycie zrozumianą. Zauważa on odmienność dziewczyny i zaczyna rozumiec jej problemy. Wyraża chęć pomocy opanowania rzeczy, które sprawiają jej trudności. Pokazuje jej inny świat, dostrzega w dziewczynie potencjał. W jaki sposób to robi i czy udaje się mu dotrzeć do nastolatki? Tego już Wam nie zdradzę :-).

Książka ta pięknie obrazuje problem odpowiedniego podejścia szklonych pedagogów do uczniów. Tego jak wiele zależy właśnie od tego, czy będąc jednym z takich uczniów wyjątkowych, trafimy w ich „dobre ręce”.

Pamiętajcie Kochani „każdy jest na swój sposób mądry. Ale jeśli będziemy krytykować rybę, że nie umie chodzić po drzewach, to przez resztę życia będzie przekonana, że jest głupia. „